آخرین بروز رسانی اخبار سایت سه شنبه 18 بهمن 1401
 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

  

 

 

 

  

 
 

معرفی درمان یار
درمان یار محک، سازمانی است که متقبل پرداخت هزینه های دارو و درمان یک یا چند کودک مبتلا به سرطان می شود. سازمان شما می تواند با پیوستن به جمع (درمانیاران محک) کودکان محک را در مراحل درمان یاری دهد. با توجه به برآوردهای انجام شده هزینه های طی نمودن فرآیند درمان و تأمین داروهای لازم برای هر کودک مبتلا به سرطان در هر ماه بالغ بر 3000000 ریال می‌باشد که سازمان شما با پرداخت این مبلغ می‌تواند محک را در تأمین هزینه های دارو و درمان کودکان مبتلا به سرطان یاری نماید و به جمع درمان یاران محک بپیوندد.

سازمان من می‌خواهد درمان یار شود
از تمایل سازمان شما برای پیوستن به جمع درمان یاران محک سپاسگزاریم. درصورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر با شماره 23501019 و 23501316 بخش پروژه‌های خاص تماس حاصل فرمایید و یا فرم ذیل را تکمیل کنید. همکاران ما تا 72 ساعت دیگر با شما تماس خواهند گرفت.

 

شادی تو برای ما خیلی مهمه. برای همین در محک به هر مناسبتی برای تو و دوستانت جشن‌های شاد و خوب برگزار می‌شه. مثل جشن پایان و آغاز سال تحصیلی،‌ جشن آخر سال و نوروز، جشن بادبادک و روز جهانی کودک،‌ جشن تولد و کلی جشن و برنامه شاد دیگه. تو می‌تونی برای خبردار شدن از برنامه‌های مخصوص بچه‌ها با مددکاری اجتماعی محک 23501400 تماس بگیری و بپرسی که برنامه بعدی چه روزیه. البته ما تو سایت هم بهت خبر می‌دیم که حتما بیایی و ببینیمت. اگه دوست داری می‌تونی عکس‌های چند تا از جشن‌های قبلی را هم اینجا ببینی.

 

 

با سفارش نماد همدردی (استند تسلیت) محک تسلی بخش عزیزان‌مان شویم و در تامین هزینه دارو و درمان کودکان مبتلا به سرطان سهیم شویم.
 
این نماد با نام شما، خانواده و یا نام سازمان‌تان برای خانواده متوفی ارسال می‌شود.
نصب و جمع‌آوری استند قبل از شروع مراسم و پس از پایان آن توسط کارکنان محک انجام می‌شود.
سفارش تنها برای استان‌های تهران و البرز امکان پذیر است.
 
سهم مشارکت شما به ازای هر نماد همدردی مبلغ 285000 تومان می‌باشد.
 
 
 

 
 

موسسه‌ی خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان (محک) به عنوان یک سازمان غیر دولتی، تبلوری از ایفای نقش مشارکت مردمی در جامعه است که در بخش اول اساسی‌ترین شعار محک یعنی ما را یاری دهید و از ما یاری بخواهید بر آن تصریح شده است.ارتباط نزدیک محک با فرد فرد مردم جامعه، حضور عنصر تعهد و خلوص نیت، جایگاه والایی را در ارتباط با دولت و جامعه مدنی برای این سازمان ایجاد نموده است.
موسسه محک از سال 1370 با شماره ثبت 6567 فعالیت همه جانبه خود را جهت حمایت از کودکان مبتلا به سرطان و خانواده آنان در سه حوزه خیریه، درمان و تحقیقات سرطان اطفال آغاز نموده است و از بدو تاسیس تا پایان سال 97 بیش از 32000 کودک مبتلا به سرطان را تحت حمایت قرار داده و در حال حاضر تنها بیمارستان فوق تخصصی سرطان اطفال در خاورمیانه را که در فضایی بالغ بر 18000 مترمربع ساخته شده و به آخرین تجهیزات تشخیصی و درمانی مجهز است، اداره نماید.از سوی دیگر محک 5 پروژه تحقیقاتی در موضوع سرطان اطفال را با 5 مرکز تحقیقاتی داخلی و خارجی هدایت نموده و براساس سند چشم انداز سازمان امیدوار است ظرف 5 سال آینده در هر یک از حوزه‌های فعالیت خود نیز یکی از برترین‌ها خواهد بود.

این موسسه در طول دو دهه فعالیت خود پیشگام بسیاری از حرکت‌های نوین در عرصه فعالیت سازمان‌های غیردولتی در ایران بوده است. اخذ مقام مشورتی شورای اقتصادی، اجتماعی سازمان ملل متحد (ECOSCO) و دریافت گواهینامه‌ی NGO BENCHMARKING  از شرکت بازرسی بین المللی SGS که نشان دهنده رعایت بهترین شیوه‌های کاری بر اساس استاندارهای بین‌المللی است، حاکی از این حرکت نوآورانه و پیشگام بوده است. امروز نیز در چارچوب بیانیه ماموریت محک در برنامه استراتژیک این سازمان، که عنوان می‌نماید محک نه تنها به سرطان کودک می‌پردازد بلکه اندیشه والای کمک به همنوع را ترویج می‌نماید، دست به انجام فعالیت‌های گوناگونی برای تحقق این هدف والا زده است.

موسسه محک به عنوان اولین موسسه خیریه در ایران از سال 1386 تصمیم به اتخاذ راهکارهایی جهت ترویج مفهوم مسئولیت پذیری اجتماعی شرکت‌ها در بین سازمان‌های غیر دولتی و بنگاه‌های اقتصادی گرفت؛ این موسسه در جهت تحقق این اندیشه در سال‌های 1387 و 1388 سه برنامه مشترک با انجمن مدیران صنایع، کنفدراسیون صنعت، اعضای کارگزاری بورس ایران، اتاق بازرگانی ایران و آلمان و خانه مدیران سازمان مدیریت صنعتی با محوریت مسئولیت اجتماعی و یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک نیز با همکاری کنفدراسیون صنعت و با حضور گروه بزرگی از خبرنگاران رسانه‌های مختلف برگزار نموده است.

محک در راستای ادامه این فعالیت‌ها همواره قصد دارد از زوایا و دیدگاه های مختلف به موضوع مسولیت پذیری اجتماعی شرکت‌ها بپردازد و این موضوع را از ابعاد مختلف، متناسب با مخاطبان آن  مورد بررسی قرار دهد.در بهمن ماه 1388 مقارن با هفته جهانی سرطان اولین نمایشگاه بین المللی طراحی پوستر با موضوع سرطان کودک و مسئولیت پذیری اجتماعی شرکت‌ها ، با همکاری انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران و با هدف انعکاس این موضوع در جامعه و فرهنگسازی آن از دیدگاه هنر گرافیک برگزار شد. همچنین نمایشگاه عکس پیوند مهر در ماه مهر توسط خانواده بزرگ گروه شرکت های همکاران سیستم در مهرماه 1389 برگزار شد و این بار علاوه بر مشارکت افراد در سطوح مدیریتی این سازمان، پرسنل نیز بصورت خود جوش در این پروژه هنری-اجتماعی مشارکت کردند و با نیت خیر خود عواید حاصله از فروش عکس‌ها را به محک اهدا کردند.

 

اولین همایش بین‌المللی مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها و سرطان کودک 26 بهمن ماه، همزمان با روز جهانی سرطان کودک با حمایت اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران و تهران در محک برگزار شد.
این همایش که با حمایت اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران و تهران در محک برگزار شد، یکی از فعالیت‌هایی است که بر پایه علم و دانش تخصصی در حوزه مدیریت نوین و اقتصاد و با استفاده از تجربه اساتید و صاحب نظران تصمیم گیرنده در بنگاه‌های اقتصادی با هدف ترویج مسئولیت اجتماعی بنگاه‌ها و ایجاد آگاهی در مورد مفهوم دقیق این موضوع، جلب توجه مدیران بنگاه‌های اقتصادی و مدیران سازمان‌های تصمیم گیرنده و افزودن دیدگاه مسئولیت اجتماعی به دیدگاه های حاکم در زمینه مدیریت و اقتصاد و همچنین ایجاد یک تصویر شایسته از روحیه مردمی، همکاری و همراهی ایرانیان در جامعه بین‌الملل است. مخاطبان این همایش نیز، مدیران عامل بنگاه‌های اقتصادی، هیات رییسه و هیات نمایندگان اتاق‌های ایران، تهران و شهرستان‌ها، بانک‌ها و بیمه‌های کشور، سازمان‌های مردم نهاد و شرکت‌های مشاور مدیریت بودند.
سخنرانان این همایش دکتر نهاوندیان رئیس هیأت مدیره اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، دکتر خوارزمی استاد دانشگاه، آقای سورن پترسن نماینده Global Compact، مهندس نظام مافی مدیر عامل شرکت بولر ایران، دکتر یحیی آل اسحاق رئیس هیأت مدیره اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران، لیلا کرباسی زاده نماینده Global Compact، شهرزاد اسفرجانی مدرس تبلیغات و برندینگ و مشاور مدیرعامل محک در امر تبلیغات، دانیل برنبک مدیر عامل اتاق بازرگانی ایران و آلمان و جناب آقای مهندس احمدیان مدیر عامل محک، بودند. این همایش همچنین در بخش ویژه‌ای از مهندس محسن خلیلی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با بیش از نیم قرن سابقه فعالیت در زمینه مسولیت اجتماعی مدیران اختصاص تجلیل کرد.

 

دومین همایش بین‌المللی مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها و سرطان کودک 24 بهمن ماه 1391 همزمان با هفته جهانی سرطان با حمایت اتاق بازرگانی صنایع و معادن تهران و ایران در مؤسسه خیریه محک برگزار شد.
در این همایش مهندس احمد پورفلاح دبیر همایش،‌ عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و تهران و عضو هیأت امنای محک، ضمن خیر مقدم به میهمانان حاضر در همایش مختصری از تاریخچه امور خیریه در ایران و پیشینه پرداختن به مفهوم مسئولیت اجتماعی در محک را بیان کرد.  دکتر جواد کرباسی‌زاده رئیس هیأت مدیره محک با اشاره به برنامه دوم استراتژیک این موسسه از سال 1391 تا 1396 یادآور شد که یکی از اصول پنج‌گانه این برنامه مربوط به برنامه‌ریزی، تعریف و اجرای پروژه‌های حمایت مالی، مسئولیت اجتماعی و بازاریابی خیرخواهانه بین مؤسسه خیریه محک و شرکت‌ها است و این همایش گام مهمی در زمینه اطلاع رسانی و گسترش مفهوم مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها است و ابراز امیدواری کرد که نتایج این همایش در فعالیت تمامی مؤسسات خیریه تأثیر مثبت داشته باشد. مهندس آراسب احمدیان مدیرعامل محک در سخنانی به معرفی مؤسسات مردم‌نهاد، تأثیر آنها در جوامع هزاره سوم، پارادایم‌های حاکم بر مدیریت آنها و چالش‌های پیش روی فعالیت‌های این سازمان‌ها پرداخت. سپس دکتر یحیی آل اسحاق رئیس هیأت مدیره اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران موضوع مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها را از سه دیدگاه دینی، انسانی و اقتصادی مورد بررسی قرار داد و گفت: «بنگاه‌های اقتصادی که از منافع ملت، جامعه و کشور استفاده می‌کنند علاوه بر فعالیت اقتصادی و کارآفرینی باید بازده و خدمات اجتماعی برای جامعه داشته باشند و در این زمینه مسئول‌اند.»
دکتر شهیندخت خوارزمی مدلی مفهومی پیرامون مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها با رویکرد کیفیت زندگی ارائه کرد و دکتر عباس آخوندی بنگاه‌های اقتصادی را به مثابه یکی از هسته‌های شکل دهنده اجتماع مورد بررسی قرار داد و از این دیدگاه بنگاه‌ها را دارای هویت اجتماعی دانست. شهرزاد اسفرجانی مدرس تبلیغات و مشاور مدیر عامل محک به بررسی مفهوم مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها از دیدگاه مدیریت برند پرداخت و سه محور اقتصادی،‌ زیست محیطی و اجتماعی را در مورد حوزه مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها مطرح نمود.
دکتر نهاوندیان در این رویداد علمی ضمن ابراز خرسندی از تداوم و استمرار فعالیت محک در زمینه مسئولیت اجتماعی با برگزاری دومین همایش در این زمینه این موسسه را نماد اراده جمعی در یک خدمت انسانی دانست. 
سپس دکتر فرانک نگهدار مدیر توسعه پایدار شرکت کیسون سخنانی را پیرامون ریشه‌های باستانی، فرهنگی و مذهبی مسئولیت اجتماعی در ایران بازگو کرد و در انتها صبا کامکار مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل موسسه خیریه محک در سخنانی مسئولیت اجتماعی موسسه خیریه محک را تشریح کرد.
 
سومین همایش دو سالانه بین‌المللی مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها روز دوشنبه 27 بهمن 93، به مناسبت روز جهانی سرطان کودک توسط موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان و با حمایت‌ مالی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران و سرطان کودکان را برگزار شد.
این همایش با محوریت توسعه پایدار و با حضور رئیس و مدیر داخلی برنامه جهانی گلوبال کامپکت سازمان ملل (Global Compact) رئیس دفتر رئیس جمهور، نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران، دبیر کل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی، رئیس اتاق بازرگانی ایران، اساتید و صاحبنظران و اعضای هیأت امنا و مدیره محک برگزار شد. در ابتدا مهندس احمد پورفلاح عضو هیأت امناء محک و عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران به عنوان دبیر همایش ضمن خیر مقدم به حاضران به دستاوردهای برگزاری دو همایش قبلی اشاره کرد و گفت: محک در طول 23 سال فعالیت خود تلاش کرده است رویکرد و فرهنگ امور خیریه در کشور را ارتقا بخشد و با دوری کردن از رویکرد ترحم به سمت مفهوم مسئولیت پذیری در قبال هم نوعان در حوزه فردی و سازمانی گام بردارد. 
دکتر جواد کرباسی زاده رئیس هیأت مدیره محک ضمن معرفی مأموریت، اهداف و حوزه‌های فعالیت‌ها محک از تمرکز این سازمان  بر موضوع مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها، از اولین برنامه استراتژیک سازمان موسسه محک گفت. آراسب احمدیان مدیر عامل مؤسسه خیریه محک، از اهمیت خلق ارزش افزوده بر روی کمک‌های نیکوکاران که مهم‌ترین و اولین گزینه مسئولیت اجتماعی این سازمان است سخن گفت.
سپس دکتر مارک مودی استوارت رئیس برنامه جهانی گلوبال کامپکت(Global Compact) سازمان ملل به ایراد سخنرانی پرداخت. وی ضمن قدردانی از توجه محک به عنوان یک سازمان مردم نهاد ایرانی به این موضوع مهم در حوزه اقتصادی-اجتماعی که حاکی از ظرفیت‌های خوب این سازمان منطبق بر استانداردهای جهانی است، به تشریح برنامه جهانی گلوبال کامپکت و مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها پرداخت. دکتر لیلا کرباسی زاده مدیر داخلی برنامه جهانی گلوبال کامپکت (Global Compact) نیز که برای دومین بار در این همایش حضور داشت،از نقش بنگاه‌های تجاری را در تغییرات جهانی آب و هوا گفت.
 در این همایش دکتر محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور که در تمامی همایش‌های مسئولیت اجتماعی محک در سال‌های گذشته نیز حضور داشته است، به تشریح نقش دولت در توسعه مفهوم مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها پرداخت و سعیده قدس بنیانگذار محک به بیان مطالبی پیرامون نقش مؤسسات مردم‌نهاد در مسئولیت اجتماعی پرداخت. 
دکتر شهیندخت خوارزمی و دکتر علینقی مشایخی از صاحبنظران و اساتید دانشگاه از زاویه نگاه آکادمیک به اهمیت موضوع مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها و پژوهش در سرطان و مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها و خلق ارزش پرداختند. 
گری لوییس، نماینده هماهنگ‌کننده سازمان ملل متحد در ایران، بر نقش مشارکت در شکل گیری توسعه پایدار تاکید کرد و در انتها دکتر مهدی بهکیش، استاد دانشگاه و دبیر کل اتاق بازرگانی بین‌المللی به نقش اتاق بازرگانی در موضوع مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها تبیین کرد.
 

چهارمین همایش بین‌المللی مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها با محوریت‌ «تجارب عملی در جامعه مدنی» 25 بهمن 1395 به مناسبت روز جهانی سرطان کودک در محک با حضور اعضای هیأت امنا و هیأت مدیره محک، دکتر ایازی قائم مقام وزیر بهداشت؛ مهندس غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران؛ مهندس مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران؛ نمایندگان اتاق‌های تهران و ایران؛ گری لوئیس نماینده مقیم سازمان ملل در ایران و ثمین صدیقی نماینده مقیم سازمان بهداشت جهانی(WHO) در ایران برگزار شد.این همایش با حمایت مالی- تخصصی اتاق‌های بازرگانی ایران و تهران و حمایت علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف و دانشکده مدیریت و علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر صورت گرفت. تعامل نمایندگانی از دولت، بخش خصوصی و سازمان مردم‌نهاد محک و بیان تجربیات عملی به منظور پیوند هر چه بیشتر ارزش‌های بنگاه‌های اقتصادی و سازمان‌های غیردولتی برای توسعه پایدار شرکت‌ها، مهم‌ترین ویژگی این همایش بود.

مهندس احمد پورفلاح، دبیر چهارمین همایش مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها محک را سازمانی تعریف کرد که از از مفهوم ارزشمند نوع‌دوستی سرچشمه گرفته، و با ماموريتِ حمايت از كودكان مبتلا به سرطان، تلاش مي‌كند تا خانواده‌ها با نگرانی کمتر، تنها به درمان کودک خود فکر کنند و کودکان شادمانه‌تر فرآیند درمان را طی كنند و در ربع قرن فعالیت خود همواره به مفهوم مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها توجه داشته است.

دكتر سيد محمد هادي ايازي، قائم مقام وزير بهداشت در امور مشاركت‌هاي اجتماعي، سازمان‌هاي مردم‌نهاد و خيريه‌هاي حوزه سلامت نیز مسئوليت اجتماعي بنگاه‌های اقتصادي را اقداماتی دانست که در حوزه مسائل اجتماعي انجام می‌شود. وی با بیان اینکه عملکرد محك در برگزاری همايش‌های مسئوليت اجتماعي شركت‌ها ارزشمند است، حضور متوليان عرصه‌هاي مختلف اقتصادي در اینگونه برنامه‌ها را مسئولیت آنها در قبال جامعه دانست.

مهندس غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه هر فرد در جامعه می‌تواند در زمینه مسئولیت اجتماعی فعالیتی انجام دهد، رقم زدن کارهای برجسته و فوق‌العاده توسط انسان‌های عادی را هنر دانست.

همچنین مهندس مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران در خصوص انتظاراتی که نسبت به بنگاه‌های اقتصادی برای طرح شاخص‌های فعالیت‌شان در زمینه مسئولیت اجتماعی وجود دارد، سخنرانی کرد.

منصوره اتحادیه نیز محک را در برگزاری همایش‌های مسئولیت اجتماعی به منظور ترویج مفهوم مسئولیت اجتماعی، سازمانی مبتکر خواند و در خصوص پیشینه مسئولیت اجتماعی در ایران سخنرانی کرد.

جوزپه کارلا، مدیر منطقه‌ای شرکت نستله مقیم در ایران نیز محک را نه تنها در ایران، بلکه در جهان و برای شرکتی چون نستله الهام‌بخش معرفی کرد.

دكتر ثمين صديقي، نماينده مقيم سازمان بهداشت جهاني(WHO) در ايران نیز درباره موضوع «نگاه کلان به مبحث مسئولیت اجتماعی و سلامت» به ايراد سخنراني پرداخت.

همچنین ویکو والیلا، عضو سابق هیأت مدیره انجمن بین‌المللی مدیریت پروژه (IPMA)، سخنرانی خود را با محوریت «محیط‌زیست و مسئولیت اجتماعی» ارائه کرد.

دکتر فیروزه قنات‌آبادی نیز عمل به مسئولیت اجتماعی را افزایش ارزش مالکیت معنوی یک بنگاه دانست که ارزش مالی آن را نیز افزایش می‌دهد.

هوبرت گريليش، بنيانگذار شركتGWORKS نیز به مسأله «قوانین جدید در کارآفرینی اجتماعی» ‌پرداخت و گفت كه در حوزه مسئوليت اجتماعي نيازمند چشم‌انداز و ايده‌هاي جديد هستيم.

 

ایجاد مرکز اهداکنندگان سلول‌های بنیادی خون‌ساز در محک

در این همایش مؤسسه خیریه محک اولین پروژه مسئولیت اجتماعی با موضوع ایجاد و توسعه مرکز اهداکنندگان سلول‌های بنیادی خون‌ساز را به عنوان پروژه مشترک با بنگاه‌های اقتصادی معرفی کرد.

دكتر وحيد فلاح آزاد، رئیس آزمايشگاه بيمارستان محك و صبا كامكار، مدير روابط عمومي و امور بين‌الملل مؤسسه خيريه محك به معرفی پروژه همکاری مشترک با گروه «بهمن» برای ایجاد مرکز اهداکنندگان سلول‌های بنیادی خون‌ساز محک پرداختند و این پروژه را یکی از اولین‌ نمونه‌های پروژه‌های چندعملکردی در سازمان محک مطرح کردند که در آن متخصصان حوزه‌های مختلف از نزدیک با یکدیگر همکاری می‌کنند.

در پایان، بیانیه چهارمین همایش بین‌المللی مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها قرائت شد. براساس این بیانیه، همایش پنجم در اسفند ماه 1397 با محوریت تبیین مدل‌های علمی طراحی و پیاده‌سازی پروژه‌های مسئولیت اجتماعی برگزار خواهد شد.

با سفارش نماد‌های محک در تامین هزینه دارو و درمان کودکان مبتلا به سرطان مشارکت کنید. این نماد با نام سازمان شما برای شخص و خانواده مورد نظر ارسال خواهد شد.

 

اگر مایل به سفارش نماد‌های محک هستید با شماره‌ 23540-021 و شماره 32402151-026 دفتر کرج تماس بگیرید.

 

 

 
 

یاور عزیز، شما می‌توانید حق عضویت ماهانه خود را به روش‌های زیر پرداخت فرمایید .
در صورت پرداخت حق عضویت از طریق بانک، خودپرداز و یا به صورت آنلاین شماره فیش پرداختی، بانک، مبلغ، تاریخ پرداخت و شماره شناسه را از طریق شماره 23540-021 به همکاران ما اطلاع دهید و یا به آدرس [email protected] ایمیل فرمایید، همچنین می‌توانید با شماره‌گیری کد #23540*733* از طریق تلفن همراه حق عضویت خود را پرداخت نمایید.

 

تمامی اعضای گرامی می‌توانند با شماره 23540-021 تماس گرفته و در خصوص مبالغ واریزی و ماه‌های کمک خود، اطلاعات لازم را کسب نمایید و یا با ارسال پیامک خالی به شماره 200023540 از آخرین مانده پرداختی خود مطلع گردید.
 
 


شما یاور عزیز با اعلام اطلاعات فیش بانکی خود می توانید محک را در به روز کردن اطلاعات پرداختی توسط اعضا و اطمینان از عواید پایدار برای درمان کودکان مبتلا به سرطان یاری دهید. همچنین به ما کمک کنید تا وظیفه شفافیت و پاسخگویی خود را در قبال شما یاوران گرامی با ثبت سریع و درست اطلاعات و گزارش دهی به همه ذیربطان به خوبی به انجام رسانیم.

پرداخت از طریق بانک:

شما یاور گرامی می‌توانید از طریق شماره حساب های محک حق عضویت ماهانه خود را پرداخت نمایید.

شماره حساب‌های موسسه خیریه محک :

 

  نام بانک نوع حساب شماره حساب
سپه جاری طلایی 1351800087201
صادرات سپهر (جاری) 104440444000
کارآفرین سپرده 2400402064606
ملی سپرده 0205511280008
تجارت سپرده 216652398
       

 

پرداخت از طریق خود پرداز:

تمامی دستگاه های خودپرداز بانک های ملی،‌صادرات و کشاورزی در سراسر کشور گزینه "کمک به محک" را دارند.
شما می توانید با مراجعه به خودپرداز این بانک ها از طریق "گزینه انتقال وجه ← سازمان های خیریه ← محک"، مبلغ مورد نظر را پرداخت کرده و پس از دریافت رسید از دستگاه خودپرداز شماره ارجاع یا پیگیری را از طریق تماس با شماره 23540-021 داخلی شماره 2 به همکاران ما اطلاع دهید.

پرداخت از طریق دفاتر محک:
 

دفتر مرکزی

نشانی: میدان اقدسیه- ابتدای بزرگراه ارتش- سه راه ازگل- بلوار شهید مژدی- خیابان پروفسور پروانه وثوق- بلوار محک- موسسه خیریه و بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان محک

 

تلفن : 23501000 (9821+)

جلب مشارکت : 23540 (9821+)
روابط عمومی : 23501998 (9821+)
پیشنهادات و انتقادات : 23501180 (9821+)
نمابر: 22485456
پست الکترونیک: [email protected]View Larger Map
 

 
دفاتر و باجه‌های تهران: 
 
دفتر چيذر: 
تهران، ميدان چيذر، پائين تر از فروشگاه شهروند، نبش خيابان خراسانی، پلاك 28، ساختمان برايا (برق لامع)، طبقه سوم، واحد11
تلفن: 22201312
 
دفتر تجريش: 
تهران، ميدان قدس، ابتدای خيابان دربند، پلاك 9
تلفن: 22749819
 
دفتر ستارخان: 
تهران، ستارخان، سه راه تهران ويلا، خيابان چهارم (شهيد صفويان)، پلاك55
تلفن: 66554081
 
دفتر باستان: 
تهران، ميدان جمهوری، خيابان جمهوری، خيابان آذربايجان، بين خيابان گلشن و خيابان باستان، پلاك401
تلفن:66901900
 
دفتر برج ملت: 
تهران، خيابان وليعصر، روبه روي پارك ملت، نبش كوچه شهيد انصاری (صداقت)، برج ملت، طبقه همكف تجاری، واحد 36
تلفن: 22037474
 
دفتر شرق: 
تهران، فلكه اول تهران پارس، درب شمالی مركز خريد سپيد، واحد A9 
تلفن: 77720048
 
دفتر مدنی: 
تهران، چهار راه نظام آباد، خیابان مدنی جنوبی، قبل از بیمارستان امام حسین، جنب کوچه نور، پلاک 227
تلفن: 77544143
 
دفتر سعدی :
خیابان سعدی، چهارراه مخبرالدوله، کوچه رفاهی، پلاک 21
تلفن: 33530029 
 
دفتر کتابی:
خیابان شریعتی، جنب بزرگراه همت، خیابان گل نبی، پلاک 23
تلفن: 26412441
 
پیشخوان سانا: 
تهران، بلوار اندرزگو، مرکز خرید سانا، طبقه همکف جنوبی، جنب پله برقی
 
پیشخوان برج نگار: 
تهران، خیابان ولیعصر، کمی بالاتر از میدان ونک، برج نگار، طبقه همکف تجاری
 
پیشخوان گلستان: 
تهران، شهرک غرب، فاز 1، خیابان ایران زمین، مرکز خرید گلستان، طبقه اول، هسته مرکزی
 
پیشخوان جلال آل احمد: 
تهران، زیر پل جلال آل احمد، میدان میوه و تره بار جلال (قزل قلعه)، سالن شماره 1
 
پیشخوان اندیشه: 
تهران، سهروردی شمالی، خیابان شهید قندی (پالیزی)، مرکز خرید اندیشه، طبقه منفی 2
 
پیشخوان سمرقند: 
تهران، جنت آباد جنوبی، مرکز تجاری سمرقند،درب جنت، طبقه همکفB، جنب دستگاه خود پرداز بانک اقتصاد نوین
 
پیشخوان کوروش: 
تهران، اتوبان ستاری شمال، نبش خیابان پیامبر مرکزی، مجتمع تجاری کوروش، طبقه B2، ورودی پله برقی‌های پارکینگ
 
پیشخوان فرودگاه مهرآباد:
ترمینال 4، جنب ورودی بازرسی خواهران
 
پیشخوان فرودگاه امام خمینی (ره): 
ترمینال پروازهای خروجی، بال شرقی
 
پیشخوان گالریا:
ولنجک، خیابان سیزده شرقی، مرکز خرید گالریا، طبقه همکف، جنب پله برقی سمت چپ
 
باجه لواسانی: 
تهران، خیابان شهید لواسانی (فرمانیه سابق)، خیابان آقایی، میدان میوه و تره بار لواسانی
 
باجه هروی: 
تهران، میدان هروی، بلوار گلزار، میدان میوه و تره بار هروی
 
باجه قیطریه :
درب شمالی پارک قیطریه، جنب آب نما، رو به روی فرهنگ‌سرای ملل
 
باجه بهمن: 
تهران، میدان بهمن، خیابان دشت آزادگان، جنب فرهنگسرای بهمن، میدان میوه و تره بار بهمن
 
باجه صادقیه: 
تهران، خیابان ستارخان، پشت برق آلستوم، نرسیده به فلکه اول صادقیه، خیابان 24 متری خسرو شمالی، میدان میوه و تره بار صادقیه
 
باجه پیروزی: 
تهران، اتوبان افسریه (جنوب به شمال)، جنب ایستگاه مترو شهید کلاهدوز، میدان میوه و تره بار پیروزی
 
باجه آزادگان:
تهران، میدان رسالت، بلوار هنگام، بلوار دلاوران، پارکینگ میدان میوه و تره بار آزادگان
 
باجه سردار جنگل: 
تهران، بلوار سردار جنگل، تقاطع میرزا بابایی، میدان میوه و تره بار سردار جنگل
 
باجه شهر ری: 
شهر ری، بعد از میدان نماز، میدان شهید غیبی، سالن اصلی میدان میوه و تره بار شهید غیبی
 
 
دفاتر و باجه‌های استان البرز: 
 
دفتر كرج يك: 
کرج، خيابان دانشكده، جنب دبيرستان دهخدا، ابتدای كوچه اوجانی، طبقه فوقانی بانك تجارت 
تلفن: 32220177-026
 
دفتر کرج دو: 
کرج، چهارراه طالقانی، نرسيده به پل آزادگان، قبل از برج يادمان، نبش خيابان مدنی، ساختمان طوبی، طبقه 6، واحد11
تلفن: 34498537-026
 

 

پرداخت آنلاین:

پرداخت از طریق کلیه کارت‌های عضو شتاب:
 

• پرداخت از طریق گذرگاه بانک ملت


• پرداخت از طریق گذرگاه بانک سامان

 

واحد روانشناسی موسسه محک توسط بخش روانشناسی خدمات روانشناختی به کودکان مبتلا به سرطان ارائه می دهد که به شرح ذیل است:

بازی درمانی


والدین عزیز شما گاه بازی را نوعی اتلاف وقت برای کودک به حساب می‌آورید و تمایل دارید کودکانتان هر چه زودتر از بازی دست کشیده و به کارهای جدی تر و مهم تری بپردازد. شما کودکان را بزرگسالانی می‌پندارید که فقط از حیث جثه کوچک هستند و ممکن است توجه نکنید که بازی یکی از عوامل مهم در سلامت و رشد جسمی، روانی و عاطفی کودک و وسیله ای برای آموزش اصول و قواعد زندگی است. کودک پربار و سرشار از انرژی است و نیاز دارد که این انرژی را به شکلی تخلیه کند. وقتی در اطراف کودک زمینه‌های مثبت و منطقی برای تخلیه انرژی وجود نداشته باشد این انرژی باعث بیقراری و پرکاری ناسالم کودک می‌گردد. استفاده مثبت از این انرژی موجب افزایش اعتماد به نفس و تقویت اراده کودک می‌گردد.

بازی درمانی در محک:
اتاق بازی هر روز از ساعت 9 الی 12 و بعد ظهر ها از ساعت 14 الی 16 در بخش ها و اقامتگاه ها فعال می‌باشد و بخش کوچکی از آن برای کنترل بحران اضطراب جهت تزریق و ویزیت پزشک در کیلینک و شیمی درمانی و رادیوتراپی دایر می‌باشد. هدف از بازی درمانی در بیمارستان محک تقویت قوه تخیل و حس قدرت و کنترل، کاهش استرس، افزایش تعاملات اجتماعی، افزایش مهارت و ورزیدگی دست های کودک و افزایش مهارت دیدن، ‌صحبت کردن و گوش دادن از طریق ورزیدگی چشم ها، گوش ها و زبان است. همچنین مشار کت در بازی‌های گروهی موجب رعایت مقررات وافزایش روحیه مشارکت و همکاری در کودک است.

بطور مثال در تمرین نشان دادن احساسات مثل خشم، خوشحالی و ناراحتی به کودک گفته می‌شود که اگر قرار بود خشم، یک حیوان باشد تو کدام حیوان را انتخاب می کردی؟یا اگر خوشحالی یک حیوان بود تو کدام را انتخاب می کردی؟سپس به تجزیه وتحلیل احساسات کودک می پردازیم و این بازی ها و تحلیل آن ها با فرآیندهای متنوع ادامه می‌یابد.

هنر درمانی


یکی از برنامه های ما در این بخش هنر درمانی است که برای آشنایی بیشتر شما تعریف مختصری از آن ارائه می‌شود. در هنر درمانی از هنر به عنوان ابزاری برای اظهار وجود به منظور انتقال احساسات استفاده می‌شود و هدف از آن قضاوت در مورد زیبایی هنری نیست. در این راه امکان اظهار وجود برای همه میسر است و چیزی نیست که فقط در اختیار افرادی باشد که از موهبت هنر برخوردارند.

هنر درمانی عبارت است از بکارگیری ابزار هنری مختلف که کودک بتواند از طریق آن اظهار وجود کند تا با مسائل و نگرانی هایی که او را به محیط درمانی کشانده کنار بیاید و این فرآیند بین درمانگر (روانشناس) و مراجع ( کودک و نوجوان) مشترک است. هنر درمانی شامل رشته های مختلف هنری مانند نقاشی درمانی و موسیقی درمانی، روایت درمانی، حرکت درمانی و کاردستی است.

موسیقی درمانی


گوش دادن به موسیقی های شاد و خاص بدون کلام به تعادل روحی و عاطفی کودکان کمک می‌کند. در ضمن لذت بردن از موسیقی باعث افزایش روحیه و سرحال شدن کودکان و افزایش کوتاه مدت توانایی های آنها می‌شود. موسیقی می‌تواند رفتار و احساسات کودکان ما را تغییر دهد و انواع ترس‌های مرضی را از بین ببرد . موسیقی باعث آرامش کودکان می‌شود و هیجانات منفی را کاهش می‌دهد و همچنین میزان تحمل درد در کودکان را به هنگام بیماری یا موقعیت هایی مثل استرس افزایش می‌دهد.

موسیقی درمانی در محک:
موسیقی درمانی در اتاق های باز انجام می‌شود که اتاق بازی هر روز از ساعت 9 الی 12 و بعد ظهرها از ساعت 14 الی 16 در بخش‌ها و اقامتگاه ها فعال می‌باشد و بخش کوچکی از آن برای کنترل بحران اضطراب جهت تزریق و ویزیت پزشک در کلینیک و شیمی درمانی و رادیوتراپی دایر می‌باشد. هدف از موسیقی درمانی در بیمارستان محک تسهیل گسترش ارتباطات کودکان، احساسات اجتماعی، افزایش هوش،اجتماعی تر شدن کودکان و افزایش برقراری ارتباط با دیگران، کاهش درد و اضطر اب (بعنوان مثال قبل و هنگام IT )است. بطور مثال موسیقی ملایمی پخش می کنیم و با کودک به یک سفر خیالی به خاطرات شاد دوران کودکی می‌رویم.یا با استفاده از موسیقی فضای دلنشینی ایجاد می کنیم.

نقاشی درمانی


بسیاری از بیماری ها را با استفاده از هنر می‌توان درمان کرد همه ما در دوران کودکی نقاشی هایی کشیده ایم. نقاشی خیلی وقتها ما را به یاد اولین تجربه های قلم در دست گرفتنمان می‌اندازد. بجز عده محدودی که نقاشی را به صورت حرفه ای در سنین بزرگسالی دنبال می‌کنند، تقریبا نقاشی کشیدن برای ما به خاطره‌ای دور تبدیل می‌شود. نقاشی در تشکیل شخصیت و روان کودک اهمیت بسزایی دارد و نه تنها امکان شناسایی محیط و شرکت در آن محیط را برایش فراهم می‌کند و یا سوالاتی برایش مطرح می‌سازد بلکه به او امکان می‌دهد تا مسائلی را که بصورت نامنظم از همه طرف برایش مطرح می‌شود را منظم کند.

نقاشی درمانی در محک:
اتاق بازی هر روز از ساعت 9 الی 12 و بعد ظهرها از ساعت 14 الی 16 در بخش ها و اقامتگاه‌ها فعال می‌باشد و بخش کوچکی از آن نیز برای کنترل بحران اضطراب جهت تزریق و ویزیت پزشک در کلینیک و شیمی درمانی و رادیوتراپی دایر می‌باشد. هدف از نقاشی درمانی در بیمارستان محک ایجاد ارتباط موثر و شاد همراه با کاهش اضطراب و بالا بردن اعتماد به نفس و کاهش خشم و ایجاد امید با استفاده از ابزار نقاشی (کاغذ – مداد رنگی – قلم مو ها و غیره) تحت نظارت و حمایت روانشناس مسئول و متخصص انجام می‌گیرد.به عنوان مثال تمرین برای مشکلات کودک به او می‌گوییم یکی از مشکلات سخت خود را با کشیدن نقاشی نشان بدهد یا در نقاشی دیگر با کلاژ فایده ای را که از روبرو شدن با چنین مشکلی به دست آورده است تعریف کند. در آخر خود را که بر آن مشکل پیروز شده ای بکش.

 

روایت درمانی

کلمه روایت در لغت به معنی داستان است و روایت درمانی از اهمیت داستان‌های زندگی مردم سخن می‌گوید. انسان‌ها موجوداتی تفسیر کننده هستند و با تفسیر تجارب زندگی خود آنها رابه شکل داستان‌هایی سازمان می‌دهند. داستان‌هایی که لزوما واقعی نیستند اما زندگی ما بر اساس آنها بنا شده است. البته فقط تعدادی از هزار ان تجربه هر روزه ما تبدیل به داستان‌هایی می‌شود که به ادراک ما از واقعیت معنا می‌دهد. ما از دریچه این روایت ها به دنیا می‌نگریم و این روایت‌ها در شکل دهی به داستان‌ها و تجارب جدید ما نقش اساسی دارند. روایت ها پایه انگیزه ها، عواطف، و رفتارهای ما هستند. روایت درمانی فرآیندی است که شخص به واسطه آن می‌تواند توانایی به هم پیوستن و یکپارچه کردن رویداد ها را در طرح زندگی اش بدست آورد.

روایت درمانی در محک :
بصورت انفرادی یا گروهی در اتاق بازی یا اتاق کودک در هر ساعتی از روز که کودک از لحاظ روحی و جسمی آمادگی داشته باشد انجام می‌گیرد. هدف از روایت درمانی در بیمارستان محک تغییر افکار منفی می باشد.به طور مثال به کودک می‌گوییم داستان زندگی خود را با مشکلات یا شادی هایش تعریف کند، چنانچه مشکلی را مطرح کرد ما خط روایت او را با تکنیک های خاص روایت درمانی تغییر می‌دهیم و به او آموزش می‎دهیم چگونه مشکل خود را به پدیده ای نو و جذاب تبدیل کند.

 

کاردستی


(اُری) به معنای با اندیشه تا دادن و ( گامی) به معنی کاغذ است. ترکیب آنها با یکدیگر کلمه اریگامی را می‌سازد . بنابراین اریگامی هنر و اندیشه ی تا دادن کاغذ (یا صفحاتی از جنس پلاستیک فلز و مواد دیگر) برای خلق شکل های مختلف می باشد. این شکل ها تعدادی ز یادی از حیوانات، پرندگان، ماهی ها، وسایل بازی، وسایل دکوری، شکل های هندسی را شامل می‌شود.

کاردستی در محک:
بصورت انفرادی یا گروهی در اتاق بازی یا اتاق کودک در هر ساعتی از روز که کودک از لحاظ روحی و جسمی آمادگی داشته باشد انجام می‌گیرد .هدف از انجام کاردستی در محک ایجاد ارتباط عاطفی، رشد نظم و ترتیب بهتر در کارها، افزایش مهارت دست ها، هماهنگی اندیشه و عمل، شوق و علاقه به طبیعت و موجودات زنده است.بطور مثال به کودک آموزش داده می‌شود که با تا کردن کاغذ اشکال متفاوتی مانند: حیوانات، پرندگان، ماهی ها و وسایل خانه را بسازد و با آنها داستانی را تجسم کند.

 

حرکت درمانی
حرکات ریتمیک در حقیقت زبان مخفی و پنهان روح است. در اجتماعات، مردم در هر سن و سالی، از حرکات ریتمیک برای بیان احساسات قوی و درونی شان استفاده می‌کنند. برای بیان داستان هایی که در دل دارند، برای درمان بیماری هایشان، برای حفظ پیوندها و روابط اجتماعی شان. اما امروزه روانشناسان و روانکاوان از (حرکت ریتمیک) به مثابه طب مکمل برای درمان بیماری‌های روحی و روانی استفاده می‌کنند.

حرکت درمانی در محک:
بصورت انفرادی یا گروهی در اتاق بازی یا اتاق کودک در هر ساعتی از روز که کودک از لحاظ روحی و جسمی آمادگی داشته باشد انجام می‌گیرد.هدف از حرکات ریتمیک در بیمارستان محک کاهش استرس و اضطراب، تقویت مهارت های حسی و حرکتی و افزایش سطح انرژی در بدن می باشد.بطور مثال همه به صورت حلقه بزرگی می‌ایستند و همراه با پخش موسیقی، از حرکات کسی که در این کار مهارت بیشتری دارد پیروی می‌کنند.


1- درمان یار چه معنایی دارد؟
درمان یار فردی است که هزینه‌های ماهانه دارو و درمان یک یا چند کودک مبتلا به سرطان را تقبل می‌کند و با این روش او را در مسیر درمان بیماری یاری می‌دهد.

2- چرا محک کودکان را بطور مستقیم به درمان‌یاران معرفی نمی‌کند؟
محک از ابتدای تأسیس همواره اهمیت ویژه ای برای حفظ کرامت انسان‌ها و توجه به شرایط روحی کودکان تحت حمایت و خانواده‌هایشان قائل بوده است. از این رو محک هیچ‌گاه کودکان تحت حمایت را بطور مستقیم به درمان‌یاران معرفی نمی‌کند و یک درمان‌یار ارتباط شخصی با کودک ندارد. چرا که از یک سو کودکان محک با همراهی خانواده‌هایشان مراحل درمان را سپری می‌کنند و ارتباط مستقیم درمان‌یار با کودکان می‌تواند به روحیه و کرامت انسانی خانواده‌های کودکان لطمه وارد کند و یا از باور و اطمینانی که کودکان به پدر و مادر و خانواده خود دارند بکاهد. از سوی دیگر آشنایی درمان‌یار و کودکان ممکن است باعث ایجاد وابستگی و ارتباط معنوی میان آنها شود که این مسأله در طول زمان می‌تواند هم برای کودکان و هم درمان یاران مشکل ساز شود. همچنین یک درمان‌یار ممکن است بخواهد تنها بطور مقطعی و در مدت زمان محدودی کودکان را تحت پوشش قرار دهد و این مسأله نیز ممکن است به روحیه کودکان آسیب برساند.

محک ضمن قدردانی از همه عزیزانی که می‌خواهند به عنوان درمان‌یار، دوشادوش اهالی محک و خانواده‌ها، کودکان عزیزمان را در سپردن راه سلامتی همراهی کنند، تقاضا دارد که در تحقق اهداف متعالی محک که همانا حمایت همه جانبه از کودکان و خانواده‌های آنها همراه با حفظ شأن و منزلت آنها می‌باشد، ما را یاری کنند. امید است روزی برسد که در آن در کنار تمامی یاوران محک بهبود کودکان مبتلا به سرطان را جشن بگیریم.

3-  چرا این روش کمک از "سرپرستی" به "درمانیاری" تغییر نام داد؟
 این روش ابتدا با نام سرپرستی شناخته می شد اما به دلیل اینکه کودکان تحت حمایت محک همراه با خانواده‌هایشان و قیم یا سرپرست خود مراحل درمان را پشت سر می‌گذارند و با توجه به اهمیت حفظ کرامت انسان‌ها برای محک ، اصطلاح درمان یاری که برای این روش مناسب‌تر است در نظر گرفته شد.

 


یاور عزیز، از اینکه مایل اید در طرح درمانیاری ما شرکت کنید و به این وسیله ما را در درمان کودکان مبتلا به سرطان یاری دهید سپاسگزاریم. شما می توانید با مراجعه به یکی از دفاتر محک بطور حضوری و یا تماس با شماره 23540-021 به جمع درمان یاران محک بپیوندید. در صورت تمایل می توانید متناسب با درخواست خود  یکی از فرم های زیر را تکمیل نمایید. همکاران ما تا 72 ساعت آینده با شما تماس خواهند گرفت.

 


می خواهم برای اولین بار درمان یار شوم

نام (*)
ورودی معتبر نیست
نام خانوادگی (*)
ورودی معتبر نیست
تاریخ تولد / /
ورودی معتبر نیست
شماره شناسنامه
ورودی معتبر نیست
کد ملی (*)
ورودی معتبر نیست
مدت پرداخت به ماه (*)
ورودی نامعتبر
مایل به درمان یاری چه تعداد کودک هستید؟ (*)
ورودی نامعتبر
شماره تماس (*)
ورودی معتبر نیست فقط عدد وارد کنید
شماره نمابر
ورودی معتبر نیست فقط عدد وارد کنید
آدرس ایمیل (*)
آدرس ایمیل معتبر نیست
نشانی
ورودی معتبر نیست

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

می خواهم درمان یاری خود را ادامه دهم

نام (*)
ورودی معتبر نیست
نام خانوادگی (*)
ورودی معتبر نیست
تاریخ تولد / /
ورودی معتبر نیست
شماره شناسنامه (*)
ورودی معتبر نیست
کد ملی (*)
ورودی معتبر نیست
مایل به درمان یاری چه تعداد کودک هستید؟ (*)
ورودی معتبر نیست
مدت پرداخت به ما (*)
ورودی معتبر نیست
شماره تماس (*)
ورودی معتبر نیست فقط عدد وارد کنید
شماره نمابر (*)
ورودی معتبر نیست فقط عدد وارد کنید
صندوق پستی (*)
ورودی معتبر نیست فقط عدد وارد کنید
نشانی
ورودی معتبر نیست

 درمان یار محک فردی است که هزینه‌های ماهانه دارو و درمان یک یا چند کودک مبتلا به سرطان را تقبل می کند. با پیوستن به جمع (درمانیاران محک) و پرداخت هزینه دارو و درمان حداقل یک کودک مبتلا به سرطان در ماه؛ در مراحل سخت درمان، یار کودکان باشید و در مسیر بهبود دست کوچکشان را بگیرید.

 


با توجه به برآوردهای انجام شده هزینه‌های طی نمودن فرآیند درمان و تامین داروهای لازم برای هر کودک مبتلا به سرطان در هر ماه بالغ بر 11000000 ریال می‌باشد که شما نیکوکار گرامی می‌توانید از سراسر ایران با تقبل پرداخت هزینه‌های دارو و درمان کودکان، آنها را در مراحل سخت درمان همراهی کرده و موسسه خیریه محک را در تامین هزینه‌های دارو و درمان کودکان یاری نمایید. درخواست درمان یار

 

1- چرا فرم حامیان مستمر شامل اطلاعات فردی است ؟
اطلاعات فردی شما شامل : نام و نام خانوادگی، تلفن ثابت و همراه، کد ملی و شماره شناسنامه و آدرس، به منظور ثبت در بانک اطلاعات خیرین، به صورت محرمانه دریافت و نگهداری می شود تا از این طریق از دریافت مجدد اطلاعات در ارتباط های بعدی جلوگیری شود و در هر بار ارتباط، وقت ارزشمند شما برای ارایه مجدد این اطلاعات هدر نرود. بر اساس این اطلاعات؛ یک شماره شناسه به شما ارایه می‌شود و در ارتباط های بعدی با اعلام این شماره شناسه کلیه اطلاعات شما برای محک محرز شده و موجبات ارتباط سریع تر و راحت تر را فراهم می‌آورد و همچنین محک، اخبار و اطلاعات خود را به روش های مختلف برای یاوران ارسال می کند.

از اینکه مارا برای ارایه خدمات بهتر یاری می‌دهید سپاسگزاریم.

2- چرا پس از هر پرداخت اطلاعات فیش بانکی باید اعلام شود؟
شما یاور عزیز با اعلام اطلاعات فیش بانکی خود می‌توانید محک را در به روز کردن اطلاعات پرداختی توسط اعضا و اطمینان از عواید پایدار برای درمان کودکان مبتلا به سرطان یاری دهید. همچنین به ما کمک کنید تا وظیفه شفافیت و پاسخگویی خود را در قبال شما یاوران گرامی با ثبت سریع و درست اطلاعات و گزارش دهی به همه ذیربطان به خوبی به انجام رسانیم.

3-  چرا برای اعضا کارت عضویت صادر نمی‌شود؟
به دلیل تنوع روش‌های کمک به محک در قالب پروژه‌های متنوع و عدم امکان صدور کارت برای یاوران مختلف به طور یکپارچه و همچنین تعهد محک نسبت به امانت داری از کمک‌های شما یاوران گرامی و جلوگیری از هر گونه سوء استفاده،  امکان صدور کارت وجود ندارد.

4- تفاوت کمک مستمر با کمک به صورت اهدایی یا داشتن قلک چیست ؟
جاری شدن کمک های انسان دوستانه شما به دریای پر از مهر محک از هر راه و دریچه‌ای که باشد صرف هزینه دارو و درمان کودکان مبتلا به سرطان می‌شود. هر کدام از این راه ها دارای ویژگی‌های مخصوص به خود است و عضویت محک یکی از این راه‌ها است. اعضای محک با داشتن تعهد نسبت به هم‌نوعان خود می‌دانند که ارائه خدمات و حمایت های مستمر به کودکان مبتلا به سرطان و خانواده‌های آنها نیازمند عایدات مستمر است. آنها با تعهد، احساس مسئولیت و نظم خود در پرداخت منظم مبالغ عضویت خود محک را قادر می‌سازند تا بتواند برنامه‌ریزی‌های لازم برای درمان و حمایت از کودکان مبتلا به سرطان را به انجام برساند.

5- آیا یاوران مستمر محک از امتیاز خاصی بهره مند می‌شوند؟
شریک شدن در فعالیت های انسان دوستانه و حمایت از کودکان مبتلا به سرطان و احساس رضایتی که از انجام این کار خیر در افراد ایجاد می‌شود بزرگ‌ترین امتیاز همه یاوران از جمله اعضای محک است. محک با رعایت اصل شفافیت و پاسخگویی از طریق کانال‌های ارتباطی خود مانند وبسایت، خبرنامه و ... همواره خود را در برابر تمامی یاوران پاسخگو می‌داند.

6- یاوران مستمر محک چگونه می‌توانند در خصوص مبالغ واریزی و ماه‌هایی که کمک مستمر خود را پرداخت کرده‌اند اطلاعات کسب نمایند؟
اعضا می‌توانند با شماره 23540-021 تماس گرفته و در خصوص مبالغ واریزی و ماه‌های کمک خود، اطلاعات لازم را کسب نمایید و یا با ارسال پیامک خالی به شماره 200023540 از آخرین مانده پرداختی خود مطلع گردید.

 


یکی از مهم‌ترین روش‌های کمک به محک، عضویت است. شما می‌توانید با پرداخت ماهانه حداقل 1000 تومان به جمع اعضای محک بپیوندید. اعضای محک نیکوکارانی هستند که با داشتن تعهد نسبت به هم نوعان خود به خوبی درک می‌کنند که ارائه خدمات و حمایت‌های مستمر به کودکان مبتلا به سرطان و خانواده‌هایشان نیازمند تداوم حمایت آنهاست. اعضای محک با تعهد، احساس مسئولیت و نظم خود در پرداخت مستمر مبالغ عضویت، محک را قادر می‌سازند تا بتواند برای درمان و حمایت از کودکان مبتلا به سرطان برنامه ریزی نماید.

 

 

 

 

 

 

چند راه آسان برای ترویج نوع‌دوستی و گسترش دامنه اعضای محک:
1-  دوستان و آشنایان خود را برای پیوستن به جمع پر مهر اعضای محک تشویق کنید و از این طریق حس نوع‌دوستی و کمک به هم نوع را به تمامی اقشار جامعه تسری دهید.
2- روش‌های عضویت را به دوستان، آشنایان و همکاران خود معرفی کنید.
3- آشنایان و دوستان خود را با فعالیت‌های محک در جهت حمایت همه جانبه از کودکان مبتلا به سرطان آشنا نمایید.
4- دوستان خود را به عضویت موسسه محک درآورده و حق عضویت آنها را برای هر مدتی که می‌خواهید پرداخت نمایید و به این وسیله عضویت در محک را به دوستان خود هدیه کنید.


1- آیا برای دریافت قلک محک باید هزینه‌ای پرداخت کرد؟
خیر- محک در قبال ارائه قلک به یاوران خود وجهی دریافت نمی کند.

2- برای دریافت قلک محک باید کارت شناسایی ارائه کرد؟
برای دریافت قلک محک نیازی به ارائه کارت شناسایی نیست. اما به منظور ارائه کد شناسه به یاوران و ثبت آنها در بانک اطلاعات خیرین، اطلاعات فردی شامل نام و نام خانوادگی، تلفن ثابت و همراه، کد ملی و شماره شناسنامه و آدرس یاوران مورد نیاز است.

3-  آیا می توان قلک محک را به نام شخص دیگری دریافت کرد؟
از آنجاییکه محک در قبال دریافت هر قلک شماره شناسه به یاوران اختصاص می دهد،‌لذا شما با داشتن اطلاعات فردی اشخاص دیگر شامل نام و نام خانوادگی، تلفن ثابت و همراه، کد ملی و شماره شناسنامه و آدرس می توانید به نام آنها قلک محک را دریافت کنید.

4-  دلیل گرفتن اطلاعات فردی یاوران در زمان دریافت قلک چیست؟
اطلاعات شخصی شما شامل : نام و نام خانوادگی، تلفن ثابت و همراه، کد ملی و شماره شناسنامه و آدرس، به منظور ثبت در بانک اطلاعات خیرین، به صورت محرمانه دریافت و نگهداری می شود تا از این طریق از دریافت مجدد اطلاعات در ارتباط های بعدی جلوگیری شود و در هر بار ارتباط، وقت ارزشمند شما برای ارایه مجدد این اطلاعات هدر نرود. بر اساس این اطلاعات؛ یک شماره شناسه به شما ارایه می‌شود و در ارتباط های بعدی با اعلام این شماره شناسه کلیه اطلاعات شما برای محک محرز شده و موجبات ارتباط سریع تر و راحت تر را فراهم می‌آورد و همچنین محک، اخبار و اطلاعات خود را به روش های مختلف برای یاوران ارسال می کند.

از اینکه مارا برای ارایه خدمات بهتر و با کیفیت یاری می‌دهید سپاسگزاریم.

5- چرا زمان مراجعه برای تحویل قلک پر شده و دریافت قلک جدید، طولانی است؟
بخش قلک به منظور پوشش دهی بهتر و دقت عمل بیشتر، تهران بزرگ را به 31 منطقه تقسیم نموده و پس از آنکه تعداد قلک های پر شده در هر یک از این مناطق به حد نصاب مورد نظر رسید،‌ موزعین قلک پس از تماس تلفنی شما با هماهنگی قبلی جهت گشایش قلک پر و ارائه قلک خالی در صورت تمایل به درب منازل و یا محل کار شما مراجعه می کنند. به اطلاع همه یاوران عزیز می رساند که محک هیچ گاه بدون هماهنگی و اطلاع به منازل یا محل کار شما مراجعه نمی کند. از همه نیکوکاران عزیز خواهشمندیم که در صورت هرگونه مراجعه بدون هماهنگی قبلی، از تحویل قلک خودداری کرده و از طریق تلفن 23501003 بخش قلک را مطلع سازند.

6- چرا ساعت معین جهت مراجعه قلک مشخص نمی شود؟
محک همواره بر آن بوده است که بر تعهدات خود پایبند بماند و از دادن وعده هایی که انجام آن میسر نمی باشد خودداری نماید. لذا، به دلیل بعد مسافت، مشکلات ناشی از ترافیک و مسائل غیر قابل پیش بینی مشخص کردن دقیق ساعت مراجعه موزعین به درب منازل یا محل کار یاوران امکان پذیر نمی باشد.

7- چرا قلک را به  محک نمی برید و در محل گشوده می‌شود؟
اصل شفافیت یکی از ارکان همیشگی موسسه خیریه محک است. گشایش قلک محک در حضور شما ضمن آنکه فرصت عمل به این اصل را برای محک فراهم می نماید، این امکان را نیز ایجاد می کند که شما حاصل روزهایی را که با عشق به کودکان مبتلا به سرطان و عملکرد انسان دوستانه خود، کودکان محک را فراموش نکرده اید با چشم ببینید و در لذت حمایت از این کودکان شریک شوید.

8- چرا  قلک محک به شهرستان ها ارسال نمی شود؟
از آنجاییکه محک در شهرستان ها دفاتر جلب مشارکت مردمی ندارد و همچنین به دلیل هزینه بالای ارسال و جمع آوری قلک در شهرستان ها و مسائل مربوط به تامین امنیت قلک ها،‌ تا‌کنون محک برنامه ای برای ارسال قلک به شهرستان ها نداشته است.امیدواریم با همراهی همه یاوران در آینده نزدیک با افتتاح دفاتر در شهرستان ها امکان توزیع قلک در تمام نقاط ایران فراهم شود.


موسسه محک پروژه هایی را در حوزه مسئولیت اجتماعی شرکت ها ، بر اساس نیازهای سازمان محک طراحی و تعریف کرده است که نمونه هایی از آن را می توانید در همین صفحه مطالعه نمایید. . از آنجا که مسئولیت اجتماعی شرکت ها یک ارتباط دوسویه مابین سازمان های غیردولتی و بنگاه های اقتصادی است، محک مشتاقانه از طراحی و تعریف پروژه هایی که متناسب با علاقه مندی و حوزه فعالیت سازمان شما باشد استقبال می کند. در صورت تمایل به انجام این نوع همکاری با موسسه محک، لطفا با شماره 23501336 و یا 23501339 بخش پروژه های خاص تماس حاصل فرمایید.  


ایستگاه قلک محک

شرح پروژه:
موسسه محک به عنوان یک سازمان غیر دولتی و غیر انتفاعی تنها با مشارکت های مردمی اداره می شود و یکی از منابع مالی این سازمان از طریق قلک های محک تامین می شود.  جمع آوری و توزیع به هنگام این قلک ها با کمترین هزینه ممکن یکی از دغدغه های اصلی سازمان محک است. چنانچه شرکت شما، دفتر، فروشگاه یا شعب خود را به عنوان ایستگاه توزیع و جمع آوری قلک های محک تعیین نماید، از طریق امکان مراجعه افراد برای تحویل قلک پر شده یا دریافت قلک خالی به این دفاتر ضمن به موقع انجام شدن این فرآیند، صرفه جویی زیادی در هزینه های توزیع و جمع آوری انجام می شود.

اهداف پروژه:
کاهش هزینه های توزیع و جمع آوری قلک های محک
تسریع فرآیند توزیع و جمع آوری

مدت اجرا:
مدت زمان پیشنهادی برای انجام این پروژه حداقل دو سال می باشد.

برآورد مالی:
هزینه فضایی به مساحت دو متر مربع و هزینه یک پرسنل به میزان زمانی که در این پروژه صرف می کند.

آثار پروژه:
پایدارسازی فعالیت های موسسه محک
افزایش رضایت نیکوکاران از موسسه محک
کاهش بار ترافیک شهر
کاهش مصرف بنزین
کاهش آلودگی هوا


تحرک زندگی برای کودکان بهبودیافته

شرح پروژه:
خوشبختانه همه ساله تعداد زیادی از کودکان مبتلا به سرطان با به پایان رساندن دوره های درمانی خود وارد فاز قطع درمان و بهبودی می شوند. اما متاسفانه برخی از آنها در جدال با بیماری سرطان اندام های حرکتی خود مانند دست یا پا را از دست می دهند. این کودکان که اکنون زندگی خود را باز یافته اند می توانند با کمک پروتزهای پیشرفته ای که امروز تولید می شوند تحرک زندگی را بار دیگر تجربه کنند و در مسیر موفقیت استوارتر گام بردارند. شرکت شما که محرک چرخ های صنعت است می تواند از طریق تامین پروتزهای مورد نیاز کودکان مبتلا به سرطان، حرکت را به زندگی این قهرمانان کوچک زندگی اهدا نماید.

اهداف پروژه:
توانمند سازی کودکان بهبودیافته که اندام های حرکتی خود را از دست داده اند.

مدت اجرا:
مدت زمان پیشنهادی برای انجام این پروژه حداقل دو سال می باشد.

برآورد مالی:
پروتز داخل پا : 85,000,000 الی 100,000,000 ریال
پروتز خارج پا : 30,000,000 الی 50,000,000 ریال
پروتز دست : 20,000,000 الی 50,000,000 ریال

آثار پروژه:
بهبود سطح کیفی زندگی کودکان
ایجاد امید و امکان پیشرفت در زندگی پس از بهبودی


ترویج نیکوکاری

شرح پروژه:
در مسیر گذار جوامع از سنت به مدرنیته به تدریج ظرفیت ها از اشخاص حقیقی به اشخاص حقوقی یا همان شرکت ها منتقل می شود. شرکت هایی که گروهی از انسان ها را به عنوان کارمندان یا منابع انسانی گرد هم آورده اند ظرفیت هایی را برای اقدامات اجتماعی و نیکوکارانه پایدار فراهم کرده اند.
چنانچه هریک از کارمندان شرکت شما با پرداخت 10،000 ریال از حقوق خود به عنوان اعضای موسسه محک، این موسسه را در درمان کودکان مبتلا به سرطان یاری نمایند و شرکت مسئولیت جمع آوری و اهدای یکجای این وجوه را فراهم آورد، منابع مالی پایدار برای دستیابی سازمان محک به اهدافش ایجاد می شود.

اهداف پروژه:
تامین منابع مالی پایدار برای موسسه محک

مدت اجرا:
مدت زمان پیشنهادی برای انجام این پروژه حداقل پنج سال می باشد.

برآورد مالی:
هزینه پروسه اجرایی جمع آوری و اهدای پرداخت های پرسنل شرکت به محک (هر عضو ماهانه  حداقل 10،000 ریال)

آثار پروژه:
ترویج فرهنگ نیک اندیشی و نیکوکاری
پایدارسازی فعالیت های موسسه محک


کالا یا خدمت شما، محلی برای خدمت محک

شرح پروژه:
یکی از مشکلاتی که موسسه محک با آن مواجه است، مراجعه دیرهنگام خانواده ها به محک است. مراجعه به موقع کودکان مبتلا به سرطان برای شروع درمان می تواند در بالا بردن شانس بهبود و کاهش هزینه های درمان تاثیر بسزایی داشته باشد.محصول یا خدمات شما می تواند حاوی اطلاعاتی در مورد محک باشد. از طریق اطلاع رسانی درمورد فعالیت های موسسه محک و برقراری ارتباط با محک می توان خانواده های زیادی را که با بحران بیماری کودکشان موجه شده اند به موقع و در کوتاه ترین زمان به موسسه و بخش خدمات حمایتی مرتبط ساخت.

اهداف پروژه:
معرفی عمومی محک جهت آگاه سازی جامعه
معرفی عمومی محک به منظور دسترسی سریع خانواده کودکان مبتلا به سرطان به محک
صرفه جویی در هزینه های اطلاع رسانی

مدت اجرا:
مدت زمان پیشنهادی برای انجام این پروژه حداقل دو سال می باشد.

برآورد مالی:
هزینه پروژه بر مبنای نوع محصول یا خدمت و نوع اطلاع رسانی قابل تعیین است.

آثار پروژه:
بالابردن آگاهی عمومی جامعه در ارتباط با سرطان کودکان و خدمت محک
بالابردن فرصت تشخیص به هنگام و درمان موفقیت آمیز


ساختمان سبز، استفاده از انرژی های تجدیدپذیر

شرح پروژه:
سرزمین ما به عنوان کشوری که به دو منبع طبیعی انرژی نور خورشید و باد که هر دو منابع انرژی پاک و تجدیدپذیر محسوب می شوند دسترسی دارد، بستر مناسبی برای ترویج و توسعه استفاده از این دو منبع می باشد. موسسه خیریه محک در اجرای یکی از محورهای اصلی مسئولیت اجتماعی خود که موضوع سازمان سبز می باشد علاقه مند به استفاده از این دو منبع پاک در داخل بیمارستان محک می باشد.
شما می توانید با کمک به تجهیز ساختمان بیمارستان محک به تجهیزات لازم برای تولید این دو انرژی ما را در استفاده کمتر منابع تجدیدناپذیر سوخت فسیلی و ترویج استفاده از انرژی های نوین پاک و تجدیدپذیر یاری دهید.

اهداف پروژه:
ترویج استفاده از منابع پاک و تجدیدپذیر
کاهش هزینه انرژی

مدت اجرا:
مدت زمان پیشنهادی برای انجام این پروژه حداقل دو سال می باشد.

برآورد مالی:
هزینه پروژه بر مبنای مساحت و انرژی مورد نیاز  قابل تعیین است.

آثار پروژه:
حفظ منابع محدود سوخت های فسیلی
کاهش آلودگی هوا
ترویج فرهنگ استفاده از منابع نوین انرژی
صرفه جویی در مصرف برق


تبدیل هزینه های سربار به هزینه های پربار درمان

شرح پروژه:
بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان محک با مساحت 18000 متر مربع تعداد زیادی لامپ روشنایی دارد. استفاده از روش های اتوماسیون در کنترل مصرف انرژی مانند فتوسل می تواند به کاهش هزینه های سربار سازمان منجر شود. این امر در شرایط کنونی که هدفمندی یارانه ها اجرا می شود از اهمیت بسزایی برخوردار است زیرا هر کیلو وات مصرف کمتر می تواند به چند قطره داروی بیشتر برای درمان کودکان مبتلا به سرطان تبدیل شود.

اهداف پروژه:
کاهش مصرف انرژی
کاهش هزینه ها

مدت اجرا:
مدت زمان پیشنهادی برای انجام این پروژه حداقل یک سال می باشد.

برآورد مالی:
نیاز به کارشناسی دارد بر حسب میزان مصرف و خروجی ها

آثار پروژه:
حفظ منابع ملی کشور
کاهش آلودگی هوا
ترویج فرهنگ صحیح مصرف انرژی در جامعه
صرفه جویی در مصرف آب


هر قطره  مصرف کمتر چند قطره داروی بیشتر برای درمان

شرح پروژه:
بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان محک هرروز پذیرای بالغ بر 600 نفر شامل بیماران و خانواده های آنها، کارکنان کادر درمانی، ملاقات کنندگان، نیکوکاران و ارباب رجوع است. وجود این تعداد افراد مصرف آب زیادی را به همراه دارد. استفاده از روش های اتوماسیون در کنترل مصرف آب مانند شیرهای اتوماتیک می تواند به کاهش هزینه های سربار سازمان منجر شود. این امر در شرایط کنونی که هدفمندی یارانه ها اجرا می شود از اهمیت بسزایی برخوردار است زیرا هرقطره مصرف کمتر می تواند به چند قطره داروی بیشتر برای درمان کودکان مبتلا به سرطان تبدیل شود.

اهداف پروژه:
کاهش مصرف انرژی
کاهش هزینه ها

مدت اجرا:
مدت زمان پیشنهادی برای انجام این پروژه حداقل 6 ماه می باشد.

برآورد مالی:
هزینه 350 شیر اتوماتیک با قیمت پایه هر عدد 3,500,000 ریال

آثار پروژه:
حفظ منابع ملی کشور


دوازدهمین بازار قلک شکان محک :
دوازدهمین بازار قلک شکان محک 15 تا 16 مهر ماه 1389 با هدف حمایت از کودکان مبتلا به سرطان درمحک برگزار شد.این بازار یکی از قدیمی ترین و بزرگترین بازارهای خیریه محک است که امسال نیز با همت داوطلبان و با غرفه های مختلف غذا های خانگی، صنایع دستی، بدلیجات،تنقلات و ... برپا شد، غرفه کاردستی های کودکان محک توجه بسیاری از حاضران را جلب می کرد. در این غرفه کاردستی هایی که کودکان محک در اتاق بازی ساخته بودند به فروش می رسید.غرفه قهوه تلخ نیز علاقمندان به این سریال را با قرعه کشی سری کامل این مجموعه به وجد آورده بود،در گوشه دیگراین بازار بهاره رهنما کتاب جدید خود را با نام " ماه هفت شب"رونمایی کرد و دوست داران کتاب را به خود جلب کرده بود. بادکنک آرزوها نیز حس نو و جالبی را در حاضران به وجود آورده بود، همه می توانستند با نوشتن آروزی خود برروی این بادکنک آن را به آسمان هدیه دهند، زیباترین آرزو، سلامتی تمام کودکان محک بود. همچنین در جشن قلک شکان 747 قلک پر جمع آوری و1200 قلک توزیع گردید.مجموعه عواید این بازار 140میلیون تومان بود که کلیه عواید صرف تامین هزینه های دارو و درمان کودکان تحت حمایت محک می شود.

حضور هنرمندانی همچون بهاره رهنما، آناهیتا همتی، علی رام نورایی و چند تن از هنرمندان قهوه تلخ، عارف لرستانی، هادی کاظمی، محمدرضا هدایتی... به بازار رونقی دو چندان داد، هنرمندان به بخش های بیمارستان نیز رفتند کودکان با دیدن هنرمندان، خارج از جعبه جادویی بسیار شاد شدند، گرفتن عکس یادگاری، بازی با آنان تجربه زیبا و دوست داشتی را برای کودکان همراه داشت.حامیان مالی این بازار به ترتیب سریال قهوه تلخ، شکلات میلکا، قهوه جاکوبز، پنیرفیلادلفیا، محصولات غذایی کیلا، مهرام، مدیران خودرو و پاکسان بودند.از تمام شما یاوران محک، هنرمندانی و رسانه هایی که در این بازار برای یاری رساندن به کودکان مبتلا به سرطان حاضر شدید سپاسگزاریم.

یازدهمین بازار قلک شکان محک :
یازدهمین بازار قلک شکان محک عصر جمعه 1آبان ماه در حالی به کار خود خاتمه داد که عایدات آن 109میلیون تومان اعلام گردید. 663عدد قلک کوچک پر توسط یاوران به بخش قلک شکان بازار تحویل داده شد و880 قلک کوچک خالی میهمان خانه یاوران محک شد. این بازار با همت گروه داوطلب محک و با حمایت مالی شرکت های پپرو، دلپذیروعطر بیک با هدف کمک به تامین هزینه های درمان کودکان مبتلا به سرطان در 2 طبقه مجزا و با غرفه های مختلف نظیر غرفه پوشاک، لوازم خانگی، تزئینات، شیرینی و غذا های خانگی روزهای 30 مهر ماه و 1 آبان ماه 1388 در موسسه خیریه محک برگزار گردید. غذاهای خانگی توسط مددکاران داوطلب با عشق تهیه شده بود وبا مزه کردن هر غذایی می توانستیم عشق را مزه مزه کنیم.دانش آموزان دبیرستان بهار آزادی منطقه 7 نیز با پختن غذاهای خانگی مثل کوفته ،آش... غرفه ای از نمایشگاه را به خود اختصاص داده بودند.

غرفه های رنگارنگ بازارچه همه را به وجد آورده بود،مادر کودکی حدود 8 ساله که دستانش دیگر جایی برای خرید نداشت می گفت :تنها جایی که برای خرید با پسرم مخالفت نمی کنم بازارچه محک است. این بازارچه با استقبال چشم گیر مردم و حضور هنرمندانی همچون مرضیه برومند، مریم سعادت، بهاره رهنما، آناهیتا همتی، امیرحسین صدیق، حامد بهداد، شاهرخ استخری ،سیاوش خیرابی و شخصیت محبوب کودکان آقا جون سلیمون رونقی دو چندان یافت. مرضیه برومند یکی از هنرمندان پیشکوست در عرصه کودک و نوجوان سی دی فیلم (ململ خان بیالوی آواز خوان در سرزمین بل بل خان) را در غرفه هنرمند به نفع کودکان محک به فروش رساند.

امیرحسین صدیق نیز با حضور در پشت غرفه مواد غذایی افراد زیادی را ترغیب به خرید کرد. هنرمندان با گرفتن عکس یادگاری و حضور در غرفه هنرمندان به درآمد زایی این بازار کمک کردند. حمایت حدود 3000  نفراز عزیزان بازدید کننده راکه در مسیر یاری رساندن به کودکان مبتلا به سرطان مسیر تپه های دارآباد را برای رسیدن به بیمارستان محک که خانه عشق است پیمودند ومحک را یاری کردند، سپاس می گوییم.

 


سازمان های غیر دولتی به عنوان عوامل اثرگذار در امور فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جامعه، نقش بسیار ارزنده ای دارند. آنها در توانمند سازی و فرهنگ سازی در جامعه و شناختن و ریشه یابی مسائل اجتماعی و ارائه راه حلهای علمی برای رفع کاستی ها، می توانند با تقویت خودباوری و بکارگیری توان بالقوه و نیروی کارآمد قشر عظیمی از مردم، مانع هدر رفتن استعدادها شوند. تشکلهای غیر دولتی فرصت مناسبی برای حضور افراد جامعه به آنها می دهند تا با انجام کارهای داوطلبانه، به رشد فکری و بالا بردن توانایی های خود بپردازند که اثرات مثبت آن در عرصه خانواده و جامعه، انکار ناشدنی است. همچنین این سازمان ها با جلب اعتماد و کمک های مردمی، در ابعاد ملی و بین المللی برای رفع گرفتاری های اجتماعی، می توانند عرصه‌ی مناسبی برای سازمان ها ایجاد نمایند تا این سازمان ها در این عرصه به ایفای نقش پرداخته و مسئولیت های خود را در قبال جامعه ای که محور فعالیت های اقتصادی آنها است، انجام دهند.

امر مشارکت در سنتها و آداب قومی و همچنین در اعتقادات دینی ما ریشه دارد. پایه های ابتدایی و اولیه سازمانهای غیر دولتی در ایران به صورت مشارکت مردمی در دستگیری از مستمندان، تاسیس پرورشگاه، دارالمجانین، درمانگاه، مدرسه و... به دست نیکوکاران و معتمدین محلی شکل گرفته است. امروز نیز کمکهای اهدایی مردم به محک در قالب نذورات، تداوم همان اندیشه و اعتقادات در طول تاریخ این سرزمین است. در کنار آن در دنیای صنعتی امروز مباحثی همچون (مسئولیت پذیری اجتماعی شرکتها) مطرح است که محورهای نوین جلب مشارکتهای مردمی هستند و لازم است سازمانهای غیر دولتی از جمله محک با شناخت این محورها از منابع ناشی از آنها بهره مند گردند.


سازمان های غیر دولتی به عنوان عوامل اثرگذار در امور فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جامعه، نقش بسیار ارزنده ای دارند. آنها در توانمند سازی و فرهنگ سازی در جامعه و شناختن و ریشه یابی مسائل اجتماعی و ارائه راه حلهای علمی برای رفع کاستی ها، می توانند با تقویت خودباوری و بکارگیری توان بالقوه و نیروی کارآمد قشر عظیمی از مردم، مانع هدر رفتن استعدادها شوند. تشکلهای غیر دولتی فرصت مناسبی برای حضور افراد جامعه به آنها می دهند تا با انجام کارهای داوطلبانه، به رشد فکری و بالا بردن توانایی های خود بپردازند که اثرات مثبت آن در عرصه خانواده و جامعه، انکار ناشدنی است. همچنین این سازمان ها با جلب اعتماد و کمک های مردمی، در ابعاد ملی و بین المللی برای رفع گرفتاری های اجتماعی، می توانند عرصه‌ی مناسبی برای سازمان ها ایجاد نمایند تا این سازمان ها در این عرصه به ایفای نقش پرداخته و مسئولیت های خود را در قبال جامعه ای که محور فعالیت های اقتصادی آنها است، انجام دهند.

امر مشارکت در سنتها و آداب قومی و همچنین در اعتقادات دینی ما ریشه دارد. پایه های ابتدایی و اولیه سازمانهای غیر دولتی در ایران به صورت مشارکت مردمی در دستگیری از مستمندان، تاسیس پرورشگاه، دارالمجانین، درمانگاه، مدرسه و... به دست نیکوکاران و معتمدین محلی شکل گرفته است. امروز نیز کمکهای اهدایی مردم به محک در قالب نذورات، تداوم همان اندیشه و اعتقادات در طول تاریخ این سرزمین است. در کنار آن در دنیای صنعتی امروز مباحثی همچون (مسئولیت پذیری اجتماعی شرکتها) مطرح است که محورهای نوین جلب مشارکتهای مردمی هستند و لازم است سازمانهای غیر دولتی از جمله محک با شناخت این محورها از منابع ناشی از آنها بهره مند گردند.


با سپاس از علاقه مندی شما برای کمک به کودکان مبتلا به سرطان .

شما می توانید کمک های نقدی خود را از طریق مراجعه به دفاتر محک، یا واریز وجوه به حساب های بانکی محک جهت حمایت از کودکان مبتلا به سرطان، اهدا نمایید، همچنین می‌توانید با شماره‌گیری کد#23540*733*از طریق تلفن همراه خود کمک‌های عمومی خود را پرداخت نمایید. روش دیگر برای اهدای کمک های نقدی در قالب کمک های عمومی و نذورات خاص پرداخت از طریق کارت های عضو شتاب است.در صورت تمایل گزینه همین الان می خوام کمک کنم را انتخاب کنید. همچنین تمامی دستگاههای خودپرداز بانکهای ملی ، صادرات و کشاورزی در سراسر کشور گزینه ‹‹ کمک به محک ›› را دارند.

یاور گرامی! از آنجایی که محک همواره علاقه مند به ارائه بالاترین سطح از شفافیت و پاسخگویی به نیکوکاران و ذیربطان خود است، این سازمان همواره در جهت ثبت دقیق اطلاعات مربوط به وجوه اهدایی و کمک های مردمی تلاش می نماید. لذا خواهشمند است پس از واریز کمک های خود به شماره حساب های محک،‌فیش بانکی را از طریق نمابر به شماره 22485456 با ذکر مشخصات دقیق اهدا کننده شامل نام، نام خانوادگی، تلفن تماس و در صورت تمایل نوع استفاده از مبلغ پرداختی و نذورات خاص را با درج بر روی فیش بانکی یا کپی آن ارسال نمایید و یا از طریق تماس با موسسه مراتب را به اطلاع همکاران ما برسانید.

در صورت علاقه مندی به کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با یکی از دفاتر محک تماس بگیرید و یا فرم زیر را پر کنید. همکاران ما طی 72 ساعت آینده با شما تماس خواهند گرفت و مشتاقانه پاسخگوی شما خواهند بود.

نام (*)
ورودی معتبر نیست
نام خانوادگی (*)
ورودی معتبر نیست
شماره تماس (*)
ورودی معتبر نیست فقط عدد وارد کنید
کد ملی (*)
ورودی معتبر نیست فقط عدد وارد کنید
نشانی
ورودی معتبر نیست

 

شماره حساب های محک: 

 

  نام بانک نوع حساب شماره حساب
سپه جاری طلایی 1351800087201
صادرات سپهر (جاری) 104440444000
مسکن سپرده 7856-54
کارآفرین سپرده 2400402064606
ملی سپرده 205511280008
تجارت سپرده 216652398

 موسسه محک ارتباط بسیار سازنده و مفیدی با نهادهای حقوقی برقرار نموده و شرکت ها و سازمان ها نقش بسیار مهمی در مجموعه فعالیت های موسسه محک ایفا می نمایند. موسسه محک با پایبندی به اصول شفافیت، پاسخگویی و اعتماد سازی و همچنین تلاش برای دریافت مجوز ها، اعتبارها و استاندارد های بین المللی جایگاه مناسبی را برای  شرکت ها و سازمان های علاقمند، برای انجام مسوولیت های اجتماعی خود ایجاد نموده است.

کمک نقدی به موسسه خیریه محک یکی از بسترهایی است که سازمان ها می توانند در قالب آن  مسئولیت اجتماعی خود را انجام دهند.سازمان ها می توانند علاوه بر همراهی با محک در حمایت از کودکان مبتلا به سرطان و سهیم شدن در فعالیت های انسان دوستانه، از تاثیرات مثبت انجام مسئولیت اجتماعی بهره‌مند شوند. 

 

 

 
 
 

از آنجا که فرهنگ کمک به همنوع از دیرباز در آداب و رسوم کهن ما ایرانیان وجود داشته،  محک نیز به عنوان یک موسسه خیریه با نیت درمان کودکان مبتلا به سرطان، بستری مطمئن و امن را برای کمک های شما نیکوکاران گرامی که می تواند هم به صورت نقدی و هم به صورت نذورات خاص باشد را فراهم آورده است تا همزمان با انجام این نیت خیر بتوانید از نتایج این کمک ها به طرق مختلف مطلع گردید .
کمک نقدی عمومی قلک محک عضویت در محک درمان یار محک

مؤسسه خیریه محک، درکنار دریافت کمک‌های نقدی سازمان‌ها آمادگی قبول کمک‌های اهدایی سازمان‌های نیکوکار به صورت کالاهای اهدایی را نیز دارد.سازمان شما می‌تواند با ارائه خدمات تخصصی و یا کالاهای تولیدی خود به محک یاری‌گر ما در حمایت از کودکان مبتلا به سرطان باشد. با توجه به اهمیت اصل شفافیت در محک، برای کلیه اقلام غیرنقدی نیز رسید اهدایی صادر می‌شود و ارزش ریالی آن در حساب‌های موسسه منظور می‌گردد.

لازم به ذکر است بر اساس مصوبه شماره 61501/ت 518440 مورخه 16/5/1376 هیات وزیران کلیه کمک‌های اشخاص حقیقی و حقوقی به موسسه خیریه محک در زمره هزینه‌های قابل قبول مالیاتی محسوب می‌گردد. اگر سازمان شما مایل به اهدای کمک‌های غیر نقدی به موسسه محک می‌باشد لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اقلام و تجهیزات مورد نیاز موسسه از طریق تماس با یکی از دفاتر محک اقدام فرمایید. از رویکرد  انسان دوستانه سازمان شما سپاسگزاریم.


از آنجا که فرهنگ کمک به همنوع از دیرباز در آداب و رسوم کهن ما ایرانیان وجود داشته،  محک نیز به عنوان یک موسسه خیریه با نیت درمان کودکان مبتلا به سرطان، بستری مطمئن و امن را برای کمک های شما نیکوکاران گرامی که می تواند هم به صورت نقدی و هم به صورت نذورات خاص باشد را فراهم آورده است تا همزمان با انجام این نیت خیر بتوانید از نتایج این کمک ها به طرق مختلف مطلع گردید .

  محک از ابتدای فعالیت خود تا کنون همواره به مشارکت های مردمی که حاصل حس نوع دوستی و توجه مردم به مسئولیت های اجتماعی و حفظ  ارزش های معنوی است،متکی بوده و همواره روش هایی را به منظور سهولت اهدای کمک های نیکوکاران به کودکان مبتلا به سرطان تحت حمایت محک تعریف کرده است.   
همچنین در دنیای صنعتی امروز، بسیاری از مشارکت ها توسط سازمان ها و شرکت ها صورت می گیرد. با مطرح شدن مباحثی چون "مسئولیت اجتماعی شرکت ها" در نظریات و روش های مدیریتی نوین، امروز دیگر این سازمان ها هستند که با عملکرد و توجه خود به اجتماعی که در آن فعالیت دارند، نقش مهمی در گسترش فعالیت های نیکوکارانه و توسعه پایدار جوامع ایفا می کنند.   
از این رو لازم است سازمانهای غیر دولتی از جمله محک با شناخت این مباحث از نتایج و منابع حاصل از آنها بهره مند گردند. لذا  محک برای دستیابی به این هدف، روش هایی را برای سهولت کمک سازمان ها و شرکت ها تعریف کرده است. ولی از آنجا که مسئولیت اجتماعی شرکت ها یک ارتباط دوسویه ما بین سازمان های غیر دولتی و بنگاه های اقتصادی است، محک همواره مشتاقانه تلاش می کند که پروژه های خود با سازمان ها و شرکت ها را به گونه ای تعریف کند که منطبق با حوزه فعالیت و علاقمندی سازمان شما نیز باشد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه همکاری شرکت ها با موسسه خیریه محک لطفا با شماره 23501088 و 23501089 بخش پروژه های خاص تماس حاصل فرمایید. 

 

مقررات همکاری با محک

 


سالن کنفرانس محک با ظرفیت سالن 20 تا 25 نفر و امکاناتی چون ویدئو پروجکشن، تجهیزات صوتی کامل آماده برگزاری جلسات، کارگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی می‌باشد. همچنین ویترینی در سالن کنفرانس وجود دارد که جوایز، لوح تقدیر، آرشیو خبرنامه‌ها و تقویم‌های محک، و هدایای خاصی که از طرف یاوران به محک هدیه شده در آن قرار دارد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه اجاره سالن و همکاری با محک در این زمینه با شماره تلفن 23501089 بخش پروژه های خاص تماس حاصل فرمایید.

 

 


سالن کنفرانس محک با ظرفیت سالن 20 تا 25 نفر و امکاناتی چون ویدئو پروجکشن، تجهیزات صوتی کامل آماده برگزاری جلسات، کارگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی می‌باشد. همچنین ویترینی در سالن کنفرانس وجود دارد که جوایز، لوح تقدیر، آرشیو خبرنامه‌ها و تقویم‌های محک، و هدایای خاصی که از طرف یاوران به محک هدیه شده در آن قرار دارد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه اجاره سالن و همکاری با محک در این زمینه با شماره تلفن 23501089 بخش پروژه های خاص تماس حاصل فرمایید.

 

 


یکی از مهم‌ترین روش‌های کمک به موسسه خیریه محک عضویت در محک است. اعضای محک انسان‌های والایی هستند که با داشتن تعهد نسبت به هم نوعان خود به خوبی درک می‌کنند که ارائه خدمات و حمایت های مستمر به کودکان مبتلا به سرطان و خانواده های آنها نیازمند عایدات مستمر است. آنها با تعهد، احساس مسئولیت و نظم خود در پرداخت مستمر مبالغ عضویت خود محک را قادر می سازند تا بتواند برنامه‌ریزی‌های لازم برای درمان و حمایت از کودکان مبتلا به سرطان را به انجام برساند.

بخش عضویت پذیرای جذب اعضای جدید در شرکت ها و سازمان ها است.

در این روش ارگان‌ها و سازمان‌ها علاوه بر فعالیت اقتصادی خود ارزش‌های معنوی جامعه را نیز مدنظر قرار داده و در بُعد مسئولیت اجتماعی و کمک به هم نوع نیز فعالیت می‌نمایند. فعالیت افراد در این روش از بارزترین مصادیق مشارکت مردمی در قالب یک رقابت سالم و انسان دوستانه در امر خدمت به کودکان محک است و قطعاً هر چه حضور افراد در این عرصه بیشتر باشد، کمک به کودکان رشد یافته‌ر و پویا تر خواهد بود.

در طرح عضویت پرسنلی محک پس از برگزاری جلسه‌ی معارفه توسط نماینده‌ی محک، پرسنل شرکت یا سازمان فرم عضویت را تکمیل و مبلغی که برای حق عضویت انتخاب می‌کنند، ماهیانه از حقوق نیکوکاران کسر و به حساب محک واریز می‌شود.

در عضویت حقوقی نیز سازمان‌ها و شرکت‌ها و نهادها نیز می‌توانند به عنوان اشخاص حقوقی با پرداخت ماهیانه حداقل 500000 ریال به جمع یاوران محک وارد شده و به مسئو لیت اجتماعی خود جامه‌ی عمل بپوشانند.

چنانچه تمایل دارید با شرکت در طرح عضویت پرسنلی محک را در حمایت همه جانبه از کودکان مبتلا به سرطان و خانواده های آنها یاری دهید تقاضا می شود با شماره های 23501124- 23501167 بخش عضویت تماس بگیرید.


سالن چند منظوره محک برای برگزاری نمایشگاه‌ها و مراسم فرهنگی-هنری طراحی شده است. این سالن مجاور سالن آمفی تئاتر می‌باشد و در بعضی مناسبت ها به عنوان سالن اجتماعات و پذیرایی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این سالن تا کنون برنامه‌هایی همچون نمایشگاه نقاشی؛ نمایشگاه عکس، پوستر، صنایع دستی ، بازارچه و فعالیت های فرهنگی از این دست برگزار شده است. در این سالن امکان پخش فایل‌های صوتی و تصویری نیز وجود دارد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه اجاره سالن و همکاری با محک در این زمینه با شماره تلفن 23501089 بخش پروژه های خاص تماس حاصل فرمایید.

 

 


سالن چند منظوره محک برای برگزاری نمایشگاه‌ها و مراسم فرهنگی-هنری طراحی شده است. این سالن مجاور سالن آمفی تئاتر می‌باشد و در بعضی مناسبت ها به عنوان سالن اجتماعات و پذیرایی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این سالن تا کنون برنامه‌هایی همچون نمایشگاه نقاشی؛ نمایشگاه عکس، پوستر، صنایع دستی ، بازارچه و فعالیت های فرهنگی از این دست برگزار شده است. در این سالن امکان پخش فایل‌های صوتی و تصویری نیز وجود دارد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه اجاره سالن و همکاری با محک در این زمینه با شماره تلفن 23501089 بخش پروژه های خاص تماس حاصل فرمایید.

 

 


سالن آمفی تئاتر محک با گنجایش 300 نفر و در 2 طبقه مناسب برای انجام کنسرت، همایش و سمینارهای تخصصی می باشد. این سالن کاملاً آکوستیک بوده و مجهز به امکانات و تجهیزاتی چون:
-ویدئو پروجکشن
-امکان اتصال Laptop بروی سن و در اتاق فرمان جهت نمایش هر نوع presentation
-قابلیت نورپردازی به صورت حرفه ای
-پیانو رویال Kawai
-میکسر 16 کانال (  Dynacord Power mixer 1600)
-سه دوربین اتوماتیک غیرهمزمان جهت فیلمبرداری
-قابلیت ضبط مراسم  بروی DVD همراه با Edit
-اتاق فرمان مجهز با صدابردار و کارگردانی حرفه‌ای
-سیستم گرمایش و سرمایش مناسب
-سیستم  صدای  Surround
-میکروفن های دستی و یقه ای، با سیم و بی سیم (, Electro voice AKG , Shure) در تمامی نقاط سالن
- افکت‌های: Color Changer، Smoke ، Robo Color، Laser، Mirror، Flash، Moving Head می‌باشد.در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه اجاره سالن و همکاری با محک در این زمینه با شماره تلفن 23501089 بخش پروژه های خاص تماس حاصل فرمایید.

 

 


سالن آمفی تئاتر محک با گنجایش 300 نفر و در 2 طبقه مناسب برای انجام کنسرت، همایش و سمینارهای تخصصی می باشد. این سالن کاملاً آکوستیک بوده و مجهز به امکانات و تجهیزاتی چون:
-ویدئو پروجکشن
-امکان اتصال Laptop بروی سن و در اتاق فرمان جهت نمایش هر نوع presentation
-قابلیت نورپردازی به صورت حرفه ای
-پیانو رویال Kawai
-میکسر 16 کانال (  Dynacord Power mixer 1600)
-سه دوربین اتوماتیک غیرهمزمان جهت فیلمبرداری
-قابلیت ضبط مراسم  بروی DVD همراه با Edit
-اتاق فرمان مجهز با صدابردار و کارگردانی حرفه‌ای
-سیستم گرمایش و سرمایش مناسب
-سیستم  صدای  Surround
-میکروفن های دستی و یقه ای، با سیم و بی سیم (, Electro voice AKG , Shure) در تمامی نقاط سالن
- افکت‌های: Color Changer، Smoke ، Robo Color، Laser، Mirror، Flash، Moving Head می‌باشد.در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه اجاره سالن و همکاری با محک در این زمینه با شماره تلفن 23501089 بخش پروژه های خاص تماس حاصل فرمایید.

 

 


یکی از روش‌های مشارکت های اجتماعی افراد حقوقی، سازمان‌ها، شرکت‌ها، موسسات و فروشگاه‌ها با موسسه خیریه محک، استقرار قلک‌های بزرگ محک در محیط کار خود است.قلک های مستقر شده در محیط فعالیت شما نشانه مسئولیت اجتماعی سازمان شما است و علاقه سازمان شما در ترویج مهر و انسان دوستی در جامعه را نشان می‌دهد و تصویری مثبت را از سازمان شما در ذهن مخاطبانتان ایجاد خواهد کرد.
قلک های بزرگ محک در دو نوع قلک یک متری و قلک کائوچویی رومیزی است که با توجه به محیط و تعداد پرسنل سازمان خود می توانید نوع مناسب را انتخاب نمایید. تا کنون قلک های بزرگ محک در بسیاری از سازمان ها، بیمارستان ها و مراکز درمانی، بانک ها، مراکز تجاری، فرودگاه ها، مراکز آموزشی-فرهنگی  و ... مستقر شده است .  
سازمان شما می‌تواند برای ترویج این امر انسان دوستانه به سایر سازمان‌ها نیز پیشنهاد کند که عضوی از زنجیره بزرگ کمک به کودکان مبتلا به سرطان محک شود و با دریافت یکی از این قلک ها این زنجیره را ادامه دهد.

از اینکه مایل‌اید با استقرار قلک های بزرگ محک در محل کار خود در حمایت از کودکان مبتلا به سرطان و خانواده های آنها سهمی داشته باشید سپاسگزاریم. اگر شرکت شما در مکانی عمومی و امنی قرار دارد و رفت آمد و تعداد مراجعان به آن زیاد است و یا کارکنان علاقمند و مشتاقی دارد که مایلند روزهای خود را با عشق و محبت و یاری به همنوع پیوند بزنند، خوشحال می‌شویم که قلک بزرگ محک را در اختیار شما قرار دهیم.

درخواست قلک

شرایط دریافت و درخواست قلک یک متری:

1- اعلام درخواست کتبی از طرف نماینده سازمان / شرکت
2- فضایی که قلک در آن مستقر می‌شود دارای سقف باشد.
3- تامین امنیت محل استقرار قلک( درب محل استقرار قلک شب ها بسته شود)
4- محل استقرار قلک پر تردد باشد.


شرایط دریافت و درخواست قلک کائوچویی:

1- اعلام درخواست کتبی از طرف نماینده سازمان / شرکت
2- تامین امنیت محل استقرار قلک( درب محل استقرار قلک شب ها بسته شود)

چنانچه شرایط فوق در سازمان شما وجود دارد و مایل به دریافت قلک‌های یک متری یا کائوچویی محک هستید، اطلاعات خود را جهت تماس پرسنل بخش قلک و هماهنگی وارد نمایید، همکاران ما تا 72 ساعت دیگر با شما تماس خواهند گرفت. در صورت تمایل به برقراری ارتباط مستقیم لطفا با شماره 23501028 بخش قلک تماس حاصل فرمایید.

 

 


واحد روانشناسی موسسه محک علاوه بر کودکان خدمات روانشناختی خود را به والدین و خانواده کودکان مبتلا به سرطان ارائه می دهد و این یکی از بخش های عمده و مهم فعالیت بخش روانشناسی است.حمایت روانشناختی
کودکان مبتلا به سرطان و خانواده های آنها نیازمند حمایت همه جانبه هستند و تحقق این امر هدف و رسالت محک است. حمایت روانشناختی یکی از جنبه های این حمایت همه جانبه است.
در هنگام ورود و پذیرش به کلینیک بیمارستان محک کلیه والدین توسط روانشناس مصاحبه شده و حمایت لازم که بطور خلاصه عبارت است از:گوش کردن فعال و درک آنها در موقعیت بحرانی است، انجام می گیرد. در طول مصاحبه اطلاعات و سیر بیماری و هر آنچه که برای والدین و کودک اتفاق افتاده است بررسی شده و کتبا گزارش می‌شود. به علاوه راهنمایی های لازم در مورد چگونگی استفاده از بخش روانشناسی و اتاق بازی و مشاوره به والدین توضیح داده می‌شود.
در طول درمان و اقامت در بیمارستان به کودک و والدینش آموزش های لازم در مورد استفاده از اتاق بازی و جلسات روان درمانی فردی و گروهی داده می‌شود و برای هر یک از والدین برنامه‌ای که جهت بهبودی آنهاست طراحی و اجرا می‌شود که عبارت است از : مشاوره حمایتی، شناختی، رفتاری، التقاطی، و مداخله در بحران.پس از رفتن از بیمارستان جلسات مشاوره و درمان برای والدین ادامه دارد و برای کودک نیز روش های رفتاری  ارایه می‌شود.

 

هنر/کار درمانی

یکی از خدمات روانشناسی محک به خانواده ها هنر/کار درمانی است. هنر/کار درمانی روشی است که در آن با خلق یا مشاهده یک اثر هنری از طریق دریافت و بیان احساسات شخص برای کمک به او استفاده می شود و یا اینکه از طریق آموزش و انجام یک کار یا مهارت باعث می شود که استرس ناشی از بیماری خود یا عزیزان که تغییرات ناخوشایندی در سبک زندگی افراد ایجاد می کند کاهش یافته و بر بدن و روح افراد تاثیرات مثبت فراوانی می‌گذارد . هنر/کار درمانی به افراد کمک می کند تا با استرس و آسیب های ناشی از بیماری به صورت مناسب مقابله کنند . در این راه امکان اظهار وجود برای همه میسر است و چیزی نیست که فقط در اختیار افرادی باشد که از موهبت هنر و یا استعداد انجام کار یا مهارت خاصی برخوردارند. یکی از برنامه های ما در این بخش هنر درمانی است که برای آشنایی بیشتر شما تعریف مختصری از آن ارائه می‌شود.
هنر درمانی عبارت است از بکارگیری ابزار هنری مختلف که افراد بتواند از طریق آن اظهار وجود کنند تا با مسائل و نگرانی هایی که آنها را به محیط درمانی کشانده کنار بیاید و این فرآیند بین روانشناسان و خانواده های تحت حمایت مشترک است. مانند مجموعه آموزش کاردستی (بعنوان کاردرمانی) به والدین و نوجوانان در مرکز دارآباد و مراکز رفاهی محک.یکی از دیگر از فعالیت های بخش روانشناسی برای خانواده ها خدمات مشاوره است.


مشاوره فردی

در مشاوره فردی که یک رابطه دو نفره است کودک مبتلا به سرطان و یا افراد خانواده وی مشکلاتی را که از آنها رنج می برند و شخصاً قادر به حل کردن آن نمی باشند را مطرح نموده و مشاوران محک با توجه به تجربه علمی و صلاحیت حرفه ای خود به آنها کمک می کنند تا به حل مشکلاتشان پرداخته و با مسائل سازگاری بیشتری پید ا کند. این مساله در سلامت روانی کودکان مبتلا به سرطان اثر داشته و در سلامت جسمی آنها نیز موثر است. همچنین در مورد خانواده ها نیز در آرامش روحی و استقامت آنها در برابر شرایط موثر است و باعث می شود بتوانند حمایت روحی بیشتری نیزنسبت به کودکان خود داشته باشند. مشاوره فردی در محک شامل مواردی چون: مشاوره حمایتی،‌ مشاوره شناختی،‌ مشاوره رفتاری،‌ مشاوره التقاطی، و مداخله در بحران است.

 

 

مشاوره گروهی
در گروه های رویارویی یک مشاور و یک دستیار با چند نفر از والدین که تعداد آنها از 8 نفر بیشتر نیست در یک زمان و یک مکان مشخصی گر د هم آمده و در خصوص مطلب مشخصی اظهار نظر نموده و بحث می نمایند و راه حل هایی که هر کدام در جهت کنترل مهارت های زندگی کسب نموده اند بیان می نمایند سپس با کمک روانشناس مسائل بررسی و جهت داده می شوند تا والدین بتوانند در مورد مشکلات خود بهتر وموثرتر عمل نمایند و برهم دیگر تاثیر متقابل بگذارند . سپس نتیجه نهائی گرفته شده اعلام و ثبت خواهد شد. در مشاوره گروهی مداخله در بحران،‌ارتقاء بهداشت روانی و آموزش افراد مد نظر است. مشاوره گروهی بسیار موثر و مورد توجه والدین کودکان تحت حمایت محک می باشد. در مشاوره گروهی مداخله در بحران، ارتقا بهداشت روانی و آموزش مد نظر است.

 

مشاوره تلفنی
برای والدینی انجام می‌شود که نمی‌توانند مراجعه حضوری داشته باشند یا از بیمارستان های تحت پوشش محک ارجاع می‌شوند و یا همچنین والدینی که پس از سوگ و از دست دادن نیاز به حمایت روحی دارند.
از دیگر فعالیت های بخش برگزاری کارگاه های آموزشی همچون موارد ذیل است:

    کارگاه ارتباط با کودک
    کارگاه برای نیروهای داوطلب مددکاری
    کارگاه برای نیروهای داوطلب روانشناسی
    کارگاه آموزشی برای انجمن والدین
    کارگاه آموزشی برای کلیه کارکنان محک که در ارتباط با کودکان بیمار و والدین می با شند .


 

یاور گرامی، اگر می‌خواهید به طور فردی یاری گر موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان محک باشید تا بتوانیم با حمایت همه جانبه از این کودکان شادی و امید به زندگی را به آنها و خانواده‌های عزیزشان هدیه دهیم، با روش های زیر که برخی از آنها خود انواع گوناگون دارند، می توانید به جمع یاوران محک بپیوندید.

 

مقررات همکاری با محک

 

 موسسه محک ارتباط بسیار سازنده و مفیدی با نهادهای حقوقی برقرار نموده و شرکت ها و سازمان ها نقش بسیار مهمی در مجموعه فعالیت های موسسه محک ایفا می نمایند. موسسه محک با پایبندی به اصول شفافیت، پاسخگویی و اعتماد سازی و همچنین تلاش برای دریافت مجوز ها، اعتبارها و استاندارد های بین المللی جایگاه مناسبی را برای  شرکت ها و سازمان های علاقمند، برای انجام مسوولیت های اجتماعی خود ایجاد نموده است.

کمک نقدی به موسسه خیریه محک یکی از بسترهایی است که سازمان ها می توانند در قالب آن  مسئولیت اجتماعی خود را انجام دهند.سازمان ها می توانند علاوه بر همراهی با محک در حمایت از کودکان مبتلا به سرطان و سهیم شدن در فعالیت های انسان دوستانه، از تاثیرات مثبت انجام مسئولیت اجتماعی بهره‌مند شوند. لازم به ذکر است بر اساس مصوبه شماره 61501/ت 518440 مورخه 16/5/1376 هیات وزیران کلیه کمک های اشخاص حقیقی و حقوقی به موسسه خیریه محک در زمره هزینه های قابل قبول مالیاتی محسوب می گردد.

قلک های سازمانی محک      عضویت سازمانی در محک      درمان یار محک 

خیلی از کودکان به دلایل مختلف مبتلا به انواع بیماری‌ها می‌شوند و یکی از این بیماری‌ها سرطان است. در محک تو کودک عزیزی که به بیماری سرطان مبتلا شدی در کنار گذراندن مراحل درمانت به بهترین شکل و با بهنرین امکانات،‌ روزهای شادی را نیز همراه با خاله‌ها و عموهای محکی و دوستان دیگرت می‌گذرانی. بخش‌های زیر کمک می‌کند تا بدانی محک برای تو چه کار می‌کند؟

 

 

1-برای عضویت در گروه داوطلبین محک ، باید سن خاصی داشته باشم؟

پاسخ : داشتن 18 سال تمام، الزامی است.

2-برای عضویت در گروه داوطلبان محک باید مدرک تحصیلی خاصی داشته باشم؟
پاسخ : تنها فعالیت در بخش هایی نیاز به مدرک تحصیلی خاص دارد که در بخش " فعالیت های داوطلبانه " به آن مدرک خاص اشاره شده باشد.

3-عضویت در گروه داوطلبان محک باعث می شود که من به استخدام موسسه‌ی محک دربیایم؟
پاسخ : فعالیت داوطلبانه به هیچ عنوان تضمین استخدام در موسسه نیست.

4-آیا در محک داوطلبی هست که بابت فعالیتش دستمزد دریافت کند؟
پاسخ : خیر.

5-آیا محک بابت کار داوطلبانه ی من ، به من گواهی مکتوب می دهد؟
پاسخ : در صورتی که از مدت فعالیت داوطلبانه ی شما در موسسه ، یک سال گذشته باشد  موسسه برای شما گواهی فعالیت داوطلبانه صادر می کند.

6-آیا هنگام فعالیت داوطلبانه ، حتما با کودکان در ارتباط خواهم بود؟
پاسخ : شما تنها در صورتی با کودکان موسسه در ارتباط خواهید بود که در بخش " ارتباط با کودک " یا " مددکاری " مشغول به فعالیت شوید.

7-چرا نمی توانم در بدو ورود به موسسه ، با کودکان یا خانواده های آن ها در ارتباط باشم؟
پاسخ : قوانین موسسه و ارزشی که محک برای حفظ شان انسانی بیماران و خانواده هایشان قائل است ، اجازه نمی دهد که این عزیزان در ارتباط ها از لحاظ روحی و کرامت انسانی کوچکترین آزاری ببینند .

8-چرا برای ارتباط با کودکان باید در دوره ی آموزشی شرکت کنم؟
پاسخ : به دلیل شرایط خاص روحی و جسمی کودکان موسسه ، شما باید با فرا گرفتن مهارت هایی خاص با آن ها رو به رو شوید که این مهارت ها در دوره ی آموزشی " ارتباط با کودک " تدریس می گردند.

9-آیا دوره ی آموزشی ارتباط با کودکان رایگان است؟
پاسخ : بلی.


در سرتاسر ایران کلیه کودکانی که سن آنها در زمان ابتلا به سرطان های مختلف زیر 16 سال باشد و در بیمارستان‌های دولتی دانشگاهی درمان خود را پیگیری نمایند می توانند تحت حمایت محک قرارگیرند.


نحوه پذیرش:
برای تحت حمایت قرار گرفتن مؤسسه محک می‌توانید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به یکی از مراکز مددکاری اجتماعی محک مراجعه کرده، اقدام به تشکیل پرونده نمایید و تحت حمایت موسسه خیریه محک قرار گیرید.
مددکاری اجتماعی محک در این مرحله ، وضعیت مراجعان را مورد بررسی قرار داده و برای آنان پرونده تشکیل می‌دهند. سپس بر اساس شرایط بیمار، درصد حمایتی او را که نشان دهنده نسبت پرداخت هزینه‌ها توسط محک به کل هزینه‌های وی است تعیین می‌شود. آنگاه مددکاران اجتماعی محک در زمینه راهنمایی بیماران و پرداخت هزینه‌های مرتبط با بیماری در کنار بیماران و خانواده آنان خواهند بود.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش:

ارائه اصل و تصویر شناسنامه کودک
ارائه اصل و تصویر شناسنامه والدین و یا سرپرست قانونی
ارائه اصل و تصویر دفترچه بیمه کودک و پدر (درصورت داشتن دفترچه بیمه)
ارائه گواهی پزشک متخصص سرطان مبنی بر ابتلا کودک به سرطان
ارائه تصویر پاتولوژی و یا آزمایش مغز استخوان
 

 

مراکز مددکاری محک- تهران:
در بیمارستان های ذیل نیروهای داوطلب این موسسه در روزهایی که درمانگاه خون فعال می باشد حضور دارند و می توان جهت تشکیل پرونده به آنها مراجعه کرد:


1.    بیمارستان کودکان حضرت علی اصغر 
نشانی:خیابان دکتر شریعتی-خیابان شهید دستگردی. تلفن تماس:4-22222031
محل و زمان حضور داوطلب محک: درب پشتی بیمارستان پشت ICU -شنبه تا چهارشنبه-ساعت 9 صبح


2.    بیمارستان کودکان مفید
نشانی:خیابان شریعتی، پایین تر از میرداماد، نرسیده به حسینیه ارشاد. تلفن تماس: 9-22227021
محل و زمان حضور داوطلب  محک: ساختمان جدید- زیر زمین- یکشنبه تا پنجشنبه- ساعت 9 صبح


3.    بیمارستان کودکان بهرامی
نشانی:میدان امام حسین -خیابان دماوند - خیابان شهیدکیانی-(ایستگاه قاسم آباد). تلفن تماس: 4-77547971
محل و زمان حضور داوطلب محک: روبروی بخش آنکولوژی- یکشنبه و سه شنبه- 9 صبح


4.    بیمارستان امام خمینی (ره)
نشانی:میدان ولیعصر (عج) - انتهای بلوار کشاورز . تلفن تماس : 9-66930041
محل و زمان حضور داوطلب محک:مجتمع ولی عصر- بخش آنکولوژی- یکشنبه- ساعت 9 صبح


5.    مرکز طبی کودکان
نشانی:انتهای بلوار کشاورز- خیابان دکتر محمد قریب- جنب بیمارستان امام خمینی(ره)- پلاک 62. تلفن تماس:66929234
محل و زمان حضور داوطلب محک:درمانگاه جنب اتاق آی –تی – یکشنبه تا چهارشنبه -ساعت9 صبح


6.    بیمارستان حضرت رسول اکرم
نشانی:ستارخان - خیابان نیایش - نبش خیابان منصوری. تلفن تماس:9-66517341
محل و زمان حضور داوطلب محک:درمانگاه شیمی درمانی-یکشنبه و سه شنبه –ساعت 9 صبح


7.    بیمارستان شهدای تجریش 
نشانی: میدان تجریش- خیابان شهرداری. تلفن تماس: 9-22718001
محل و زمان حضور داوطلب محک:طبقه ششم- اتاق پزشک-دوشنبه- ساعت-9 صبح


8.    بیمارستان گلستان
نشانی:بزرگراه صیاد شیرازی-خیابان پاسداران-خیابان گلستان پنجم-پلاک 5. تلفن تماس:2-22549001
محل و زمان حضور داوطلب محک:زیر زمین- بخش اطفال-انتهای راهرو- شنبه -ساعت11 صبح


9.    بیمارستان شریعتی
نشانی:خیابان کارگر شمالی-سه راه جلال آل احمد. تلفن تماس:84901
محل و زمان حضور داوطلب محک:ساختمان جدید- طبقه 2- پذیرش بخش پیوند مغز استخوان- سه شنبه- ساعت 9 صبح


10.    بیمارستان امام حسین
نشانی:خیابان شهید مدنی - مرکز پزشکی آموزشی درمانی امام حسین
محل و زمان حضور داوطلب محک: بخش اطفال- طبقه هفتم- یکشنبه - ساعت13 الی 16

 

مراکز حضور داوطلبان مددکاری محک در شهرستان
به منظور سهولت دسترسی کودکان مبتلا به سرطان و خانواده هایشان به خدمات محک، داوطلبان این موسسه در شهرستان‌های زیر و در محل و زمان‌های تعیین شده حضور دارند:

 

1.ارومیه 
محل حضور داوطلب محک: ارومیه-شهرک فرهنگیان- بر خیابان 32 متری- بیمارستان امید- بنیاد امید
زمان حضور داوطلب محک: شنبه تا چهارشنبه 7:30 تا 14:30


2.تبریز
محل حضور داوطلب محک: تبریز- خیابان شریعتی جنوبی- رو به روی خوابگاه کوثر- خیابان سعدی- پلاک 38
زمان حضور داوطلب محک: شنبه تا چهارشنبه  8 الی 14:30 و پنج شنبه 8 الی 13:30


3.رشت
محل حضور داوطلب محک: رشت-  بیمارستان 17 شهریور - طبقه همکف - اتاق مددکاری محک
زمان حضور ن داوطلب محک: شنبه، یک شنبه، چهارشنبه 9 الی 13


4.زنجان 
محل حضور داوطلب محک: جاده گاوازتگ-  بیمارستان آیت الله زنجان  
زمان حضور داوطلب محک: سه شنبه 10 تا 12 - پنج شنبه 8 الی 14


6.سنندج
محل حضور داوطلب محک: سنندج- خیابان حافظ- جنب مسجد ادب- انجمن حمایت از بیماران سرطانی
زمان حضور داوطلب محک: شنبه تا چهارشنبه 9 الی 12:30


8.کرمان 
محل حضور داوطلب محک:  کرمان-  بزرگراه امام خمینی-  بیمارستان افضلی پور- واحد آنکولوژی اطفال
زمان حضور داوطلب محک:  شنبه - 2 شنبه 7:30 الی 12:30


9.همدان
محل حضور داوطلب محک: همدان-  میدان رسالت-  بلوار آیت الله مصهری-  بیمارستان بعثت-  طبقه همکف- بخش مددکاری
زمان حضور داوطلب محک: دوشنبه و چهارشنبه 9 الی 13


10.قزوین
محل حضور داوطلب محک: قزوین-  خیابان خیام وسط-  ساختمان تجاری آسمان - طبقه دوم - واحد 8
زمان حضور داوطلب محک: شنبه – چهارشنبه 10 الی 13 


11.کرمانشاه
محل حضور داوطلب محک:  کرمانشاه-  چهارراه هلال احمر-  بیمارستان دکتر کرمانشاهی- واحد آنکولوژی اطفال
زمان حضور داوطلب محک: شنبه – سه شنبه 9 الی 13


12.اهواز
محل حضور داوطلب محک:  اهواز - خیابان گلستان-  بیمارستان شفا-  بخش مددکاری
زمان حضور داوطلب محک: دوشنبه- چهارشنبه 8 الی 14


13.قم
محل حضور داوطلب محک: قم - خیابان امام-  بعد از میدان شهید زین الدین- جنب مسجد امام حسن-  بیمارستان حضرت معصومه
زمان حضور داوطلب محک: شنبه تا پنج شنبه 7 الی 14

 

مراکز حضور نمایندگان مددکاری محک در شهرستان‌ها:

1.زاهدان
محل حضور نماینده محک:  زاهدان - بیمارستان علی ین ابیطالب- روبروی اورژانس - مددکاری
زمان حضور نماینده محک: همه روزه از ساعت 8 الی 14

 

2.شیراز
محل حضور نماینده محک: شیراز- خیابان زند- روبه روی هتل پارس- ساختمان نگین- طبقه 5- واحد 18
زمان حضور نماینده محک: شنبه تا چهارشنبه 8 الی 16:30 و پنج شنبه 8 الی 12

 

مراکز حضور همکاران مددکاری محک در شهرستان‌ها

1.اصفهان
محل حضور همکار محک:اصفهان-اتوبان شهید خیام-حدفاصل خیابان میرزاطاهر و خیابان آتشگاه-نبش بن بست 40-ساختمان خیام- طبقه اول- واحد11- موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان کساء
زمان حضور همکار محک:شنبه تا چهارشنبه –ساعت 8 الی 14
 
2.مشهد
محل حضور همکار محک: مشهد- میدان توحید- ابتدای خیابان طاهری- بیمارستان دکتر شیخ- واحد مددکاری موسسه خراسان
زمان حضور همکار محک: شنبه تا پنج شنبه 7 الی 13:30

 

بیماران عزیز ساکن در شهرستان ها که مراکز مددکاری محک هنوز در محل سکونتشان فعالیت ندارد، می‌توانند با یک بار مراجعه به دفتر مرکزی مددکاری محک واقع در بیمارستان محک اقدام به تشکیل پرونده نموده و در مورد پرداخت هزینه درمانی، می بایست حساب عابر بانک ملی (سیبا) به نام پدر یا مادر و یا سرپرست قانونی افتتاح نموده و اسناد هزینه‌های درمانی را به مددکاری محک از طریق پست و یا به هر شکلی که مایل اند ارسال کنند. پس از بررسی و محاسبه، هزینه‌های قابل قبول به حساب خانواده واریز می‌گردد.

نحوه پرداخت هزینه ها و مدارک مورد نیاز:
هزینه هایی که موسسه محک به کودکان مبتلا به سرطان تحت حمایت خود پرداخت می‌کند شامل دو گروه هزینه های درمانی و غیر درمانی است.

هزینه های درمانی:
کلیه هزینه های درمانی کودک بیمار تحت حمایت محک در مراکزی که با بیمه های مختلف قرارداد دارند پس از پرداخت از طرف خانواده بر اساس توان خانواده، طبق ضوابط مالی محک قابل پرداخت می باشند. چه هزینه هایی هزینه های درمانی می باشند:

هزینه دارو
هزینه های تشخیص طبی: ( آزمایشگاه، رادیولوژی، سی تی اسکن و ...)
هزینه شیمی درمانی
هزینه بستری در بیمارستان
هزینه رادیوتراپی (پرتو درمانی)
هزینه فیزیوتراپی
هزینه ویزیت
هزینه انواع پروتز
هزینه لوازم پزشکی
هزینه آمبولانس

اسناد مورد لزوم جهت پرداخت هزینه های درمانی:
هزینه دارو:
با ارائه اصل نسخه ممهور به مهر پزشک فوق تخصص سرطان اطفال و مهر داروخانه و رسید پرداختی ممهور به مهر داروخانه قابل پرداخت می باشند.


هزینه های تشخیص طبی (آزمایشگاه ،رادیولژی ، سی تی اسکن و...):
با ارائه اصل نسخه ممهور به مهر پزشک فوق تخصص سرطان اطفال و اراائه اصل رسید پرداختی با مهر مرکز مربوطه قابل پرداخت می باشند.


هزینه شیمی درمانی:
ارائه اصل رسید پرداختی ممهور به مهر واحد درمانی


هزینه بستری در بیمارستان:
ارائه اصل رسید پرداختی هزینه بستری ممهور به مهر واحد ترخیص و ریز صورت حساب بیمارستان ممهور به مهر واحد ترخیص


هزینه رادیوتراپی (پرتو درمانی):
ارائه اصل صورتحساب پرداختی ممهور به مهر مرکز رادیوتراپی


هزینه فیزیوتراپی:
ارائه اصل رسید پرداختی( برای هر جلسه ) ممهور به مهر مرکز و اصل درخواست پزشک متخصص
هزینه ویزیت:
ارائه اصل رسید پرداختی ممهور به مهر پزشک متخصص


هزینه انواع پروتز:
ارائه اصل نسخه ممهور به مهر پزشک مربوطه و ارائه اصل رسید پرداختی با مهر مرکز مربوطه قابل پرداخت می‌باشند. لازم به ذکر است در مورد نحوه پرداخت بعضی از انواع پروتز و تجهیزات پزشکی که به صورت آزاد باید خریداری شوند، ابتدا باید هزینه مربوطه از بیمه دریافت گردد و سپس مابقی هزینه با ارائه تصویر(فتوکپی) مدارک خرید ممهور به مهر کپی برابر اصل از طرف بیمه و گواهی بیمه مبنی بر پراخت بخشی از هزینه از طرف محک قابل پرداخت می‌باشد.


هزینه لوازم پزشکی:
ارائه اصل رسید پرداختی ممهور به مهر مرکز مریوطه و نسخه پزشک


هزینه آمبولانس:
با ارائه تقاضای پزشک فوق تخصص سرطان اطفال و اصل رسید ممهور به مهر مرکز آمبولانس

هزینه های غیر درمانی :
هزینه بیمه
کمک هزینه تحصیلی
هزینه ایاب و ذهاب
کلاه گیس

اسناد مورد لزوم جهت پرداخت هزینه های درمانی:
هزینه بیمه:
ارائه فیش پرداختی هزینه بیمه (ایرانیان) همراه با فتوکپی دفترچه های بیمه


کمک هزینه تحصیلی:
هزینه ثبت نام دانشگاه بیماران تحت حمایت که معدل آنان بالای 14 باشد با ارائه برگه انتخاب واحد و فیش واریزی ممهور به مهر دانشگاه قابل پرداخت می باشد


هزینه ایاب و ذهاب:
ارائه بلیط اتوبوس بین شهری ممهور به مهر ترمینال همراه با مدارکی دال بر ارائه کار درمانی و در صورت مسافرت با هواپیما دستور پزشک معالج مبنی بر لزوم مسافرت با هواپیما.


کلاه گیس:
با ارائه رسید پرداختی همراه با مهر فروشگاه حداکثر 250.000 ریال بابت کلاه گیس پرداخت می شود.

جهت هر گونه سؤال در مورد مشکلات کودک و خانواده با شماره های23501016-22484855  مددکاری محک، تماس بگیرید.

 
 

 

چگونگی تشخیص سرطان

بر عکس عوامل مختلفی که در ابتلا به سرطان در بزرگسالان ذکر می‌شود مانند: تغذیه نامناسب، استعمال دخانیات، آلودگی هوا و بسیاری عوامل متعدد دیگر، علل ابتلا به سرطان در کودکان تقریباً ناشناخته است.

شما جهت درمان فرزندتان می‌باید به پزشکان متخصص کودکان که فوق تخصص خون و سرطان هستند مراجعه نمایید. پزشک معالج کودک شما جهت تشخیص بیماری ممکن است از یک یا مجموعه‌ای از روش‌های تشخیص ذیل استفاده نماید.
آزمایش خون
خون کودک گرفته شده و انواع مختلف سلول های خونی از نظر طبیعی بودن تعداد و شکل ظاهری مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

تصویربرداری
شامل رادیولوژی (عکس برداری)، سونوگرافی، سی تی اسکن، ام آر آی و اسکن استخوان است.

نمونه برداری
معمولا برای تشخیص قطعی بسیاری از سرطان‌ها ضروری است در نمونه‌برداری یا بیوبسی سلول‌ها یا بافت‌های قسمت خاصی از بدن برداشته شده شده و زیر میکروسکوپ بررسی می‌گردند. این نمونه برداری از بافت های مختلف بدن مانند: غدد لنفاوی‌، مغز استخوان یا مایع نخاعی انجام گیرد این کار تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌گردد و کودک هیچ دردی را احساس نمی‌نماید.

 

نمونه برداری از مایع نخاعی
سوزن مخصوصی به فاصله بین مهره‌های پشت وارد شده و مقدار کمی از مایعی که اطراف نخاع را فراگرفته برداشته می‌شود. این مایع در زیر میکروسکوپ به منظور پیدا کردن سلول‌های سرطانی بررسی می‌شود این کار تحت بی حسی موضعی انجام می‌گردد و کودک هیچ دردی را احساس نمی‌نماید.

 

آزمایش ژنتیک
توسط آزمایش ژنتیک که یکی از پیشرفته ترین روش های تشخیصی است عوامل ژنتیک بررسی می‌شود.


 

درمان های رایج در سرطان

درمان سرطان در سرطان های مختلف مشابه یکدیگر نیست. پزشک کودک شما و درجه سرطان، نوع درمانی که با توجه به شواهد علمی با نوع سرطان کودک مطابقت دارد را تعیین می نماید.
در بیشتر موارد درمان‌های ترکیبی برای بیماران توصیه می‌گردد و در مان‌های رایج در سرطان شامل شیمی درمانی پرتو درمانی و جراحی است.

شیمی درمانی
استفاده از داروهایی است که در توانایی رشد و گسترش سلول های سرطانی اختلال ایجاد می‌نمایند.

پرتودرمانی
از اشعه ایکس با انرژی بالا برای تخریب سلول های سرطانی استفاده می‌شود.

جراحی
در بعضی از انواع سرطان ها مانند تومورهای مغز و نخاع و یا استخوان، پزشک معالج پیشنهاد جراحی را می‌دهد. 

 

 

 

عوارض درمان سرطان

درمان در سرطان مانند درمان سایر بیماری ها دارای عوارضی جانبی است که این عوارض موقتی می باشند و جای نگرانی نیست و پس از اینکه درمان متوقف گردید این عوارض رفع خواهد شد. خستگی، تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، ریزش مو از اهم این عوارض می باشند.

 

 


شورای داوطلبان از هفت نفر عضو به همراه یکی از اعضای هیأت مدیره محک که از بخش داوطلبان به هیأت مدیره راه یافته است  و همچنین مدیر بخش داوطلبان تشکیل می‌شود. اهداف شورای داوطلبان عبارت است از : جذب، حفظ ، آموزش، ارتقاء کارآیی، سازماندهی  و هدایت روش‌مند نیروهای داوطلب به بدنه موسسه محک به منظور کاهش مخارج و افزایش مشارکت‌های مردمی در چارچوب برنامه و بودجه مصوب سازمان.

شورای فوق به منظور سازماندهی نیروهای داوطلب و استفاده بهینه از توانمندی‌های داوطلبان این بخش تشکیل شده است. در نمودار سازمانی، شورای داوطلبان ناظر بر فعالیت مدیر بخش داوطلبان است و خطوط کلی کاری و سیاست‌های بخش داوطلبان را تبیین می‌نماید. ارتباط شورای داوطلبان با مدیرعامل از طریق رئیس شورا خواهد بود.

دوره کاری شورا:
اعتبار کاری شورا دو سال خواهد بود. اعضای شورای قبلی موظف اند که در طول 15 روز کلیه اسناد، مدارک و اطلاعات شورا را در اختیار اعضا شورای جدید بگذارند.
پس از انجام انتخابات در اولین جلسه داخلی شورا افراد با پست‌های زیر معرفی می‌شوند:
1.    هماهنگ کننده خدمات حمایتی
2.    هماهنگ کننده بیمارستان
3.    نماینده گروه جوان
4.    هماهنگ کننده امور جاری/اداری
5.    هماهنگ کننده آموزش و کار با بیمار (مشتمل بر اتاق بازی، کتابخانه سیار، تدریس، قصه خوانی و هنر درمانی)
6.    هماهنگ کننده  جلب مشارکت‌های مردمی
7.    هماهنگ کننده روابط عمومی و امور بین الملل


یاور عزیز ، به خانواده ی بزرگ داوطلبین محک خوش آمدید
کارهایی که داوطلبین در موسسه ی محک انجام میدهند بسیار متنوع و گوناگون است ، درست مثل توانایی های شما یاوران عزیز !
مهم ترین کارهایی که شما می توانید در موسسه ی محک انجام دهید ، این کارهاست :

1-مددکاری :
این بخش از محک بیشترین تعداد نیروی داوطلب را دارد. اگر شما تحصیلات مددکاری دارید و یا علاقه مند به ارائه ی خدمات به خانواده‌های بیماران هستید، مددکاری محک مکان مناسبی برای فعالیت شماست. هنگامی که شما علاقه‌مندی خود به فعالیت در این بخش را اعلام کنید، برای شما قرار ملاقاتی با مسئول بخش مددکاری گذاشته می‌شود. وقتی ایشان مطمئن شدند که شما از نظر ذهنی و روحی، توانایی فعالیت در این بخش را دارید، شما به عضویت داوطلبانه‌ی این بخش درمیایید.

2-روان شناسی :
برای فعالیت در این بخش شما باید حتما ً تحصیلات آکادمیک روان شناسی داشته باشید.

3-ارتباط با کودک :
شما می توانید در اتاق‌های بازی ، لحظات شاد و خوشی برای کودکان محک بسازید. برای عضویت در گروه ارتباط با کودک شما باید ابتدا در دوره‌ی آموزشی ارتباط با کودک که توسط موسسه برگزار می‌شود شرکت نمایید و پس از قبولی در آزمون کتبی این دوره و مصاحبه با مسئول گروه، به عضویت این گروه درآیید.

4-طراحی و گرافیک :
با ارسال ِ نمونه ی کارهایتان به بخش داوطلبین و پس از تایید توسط ِ مسئولین مربوطه، به عضویت گروه طراحی و گرافیک دربیایید و در طراحی بروشورها، استندها، تقویم ها، کارت ها، بیلبوردها و ...... به ما کمک کنید.

5-حضور در سمینارها و همایش‌ها :
همواره دوستان ِ محک از موسسه‌ی ما جهت حضور در سمینارها و همایش‌هایی که برگزار می‌کنند دعوت به عمل می‌آورند. در این جور مواقع‌، محک با برقراری میز جذب ، به تبلیغ و جذب اعضای جدید می‌پردازد.
آیا می توانید مقدمات حضور محک در سمینار یا همایش خاصی را فراهم کنید؟
آیا می‌توانید به عنوان نماینده‌ی محک در غرفه‌های محک حضور داشته باشید؟

6-ارتباط با سازمان‌های بین المللی :
اگر تحصیلات شما به روابط بین الملل مرتبط است یا حرفه‌ی شما و یا مکان زندگی شما و ارتباطات شما به گونه‌یست که امکان ایجاد ارتباط بین موسسه‌ی محک و سازمان های بین المللی ِ همسو با محک را دارید ، بخش امور بین الملل موسسه‌ی محک منتظر شماست!

7-ترجمه :
اگر توانایی ترجمه از زبان‌های خارجی به زبان فارسی و برعکس ِ آن را دارید ، با ترجمه‌ی نمونه‌ی متنی که در اختیارتان قرار می‌گیرد و پس از تایید ترجمه‌تان ، به عضویت گروه ترجمه‌ی محک دربیایید.

8-کمک به برگزاری بازارهای خیریه :
شما به چند شکل می‌توانید به برگزاری بازارهای خیریه‌ی ما کمک کنید. شما می‌توانید اقلام لازم برای برگزاری بازار را تامین کنید. شما می‌توانید ما را با موسسات یا کارخانه‌هایی مرتبط سازید که اقلام لازم برای برگزاری بازار را تامین خواهند کرد.
اگر دوست دارید که خودتان یکی از عوامل اجرایی بازار باشید، باید حداقل یک سال سابقه‌ی کار داوطلبانه در موسسه محک داشته باشید.

9-امور اداری :
در صورت تمایل به کمک رسانی به موسسه در بخش های عضویت، حسابداری و امور اداری، به ما خبر دهید! کمک شما باعث می‌شود که موسسه از استخدام نیروی موظف در این بخش‌ها بی نیاز شده و از صرف هزینه معاف گردد.

10-نقلیه :
اگر بتوانید به همراه وسیله‌ی نقلیه‌تان، چند ساعت در هر هفته به امور نقلیه‌ی محک کمک کنید، باعث می‌شوید که در هزینه‌های این بخش صرفه‌جویی چشمگیری حاصل شود. وانت بار و یا ماشین‌هایی که دارای مجوز طرح ترافیک هستند از نیازهای دائمی موسسه می‌باشند.

11-خدمات پزشکی :
به جز خدمات پرستاری، موسسه‌ی محک به خدمات داوطلبانه در دیگر رشته‌های پزشکی نیاز دائمی دارد.

12-عکاسی :
با ارسال نمونه‌ی آثارتان به امور داوطلبین ِ موسسه‌ی محک ، عضو ِ تیم عکاسی موسسه‌ی محک باشید.

13-خبرنگاری / نویسندگی :
با ارسال نمونه‌ی آثارتان به امور داوطلبین ِ موسسه‌ی محک ، عضو تیم خبرنگاری / نویسندگی  موسسه‌ی محک باشید و به ما در تهیه‌ی خبرنامه‌ی فصلی ِ محک و مطالب سایت محک یاری برسانید.


14-دیگر مهارت‌ها :
اگر مهارت و توانایی خاصی دارید که در هیچ کدام از دسته بندی‌های بالا نمی‌گنجد ، در فرم داوطلبی ِ خود این مهارت را به شکل جداگانه قید نمایید.

عنوان: شایع ترین سرطان کلیه در کودکان (تومور ویلمز)
ترجمه: سهیلا گرمستانی
برگرفته از: انتشارات انجمن سرطان آمریکا
ناشر:نشرآویشن با همکاری انجمن

"امداد به بیماران سرطانی ایران"

 

عنوان: نروبلاستوما
ترجمه: دکتر فرزاد احمد آبادی
برگرفته از: انتشارات انجمن سرطان آمریکا
ناشر: نشر آویشن با همکاری انجمن
"امداد به بیماران سرطانی ایران"

 

عنوان: لوسمی مزمن
ترجمه:دکترمژگان سرافرازی
برگرفته از: انتشارات انجمن سرطان آمریکا
ناشر: نشر آویشن با همکاری انجمن
"امداد به بیماران سرطانی ایران"

عنوان:سرطان مغزدرکودکان
ترجمه:دکترمژگان سرافرازی
برگرفته از: انتشارات انجمن سرطان آمریکا
ناشر: نشر آویشن با همکاری انجمن
"امداد به بیماران سرطانی ایران"

عنوان: لوسمی در کودکان
ترجمه: دکتر مانا بازی برون
برگرفته از: انتشارات انجمن سرطان آمریکا
ناشر:نشرآویشن با همکاری انجمن
"امداد به بیماران سرطانی ایران"

عنوان: سرطان بیضه
ترجمه: فرناز دستوریان
برگرفته از: انتشارات انجمن سرطان آمریکا
ناشر:نشرآویشن با همکاری انجمن
"امداد به بیماران سرطانی ایران"

عنوان: سرطان هوچکین و نان هوچکین
ترجمه:دکتر افسون ماهوری
برگرفته از: انتشارات انجمن سرطان آمریکا
ناشر:نشرآویشن با همکاری انجمن
"امداد به بیماران سرطانی ایران"

عنوان: توموریووینگ (سرطان استخوان)
ترجمه: دکتر مانابازی برون
برگرفته از: انتشارات انجمن سرطان آمریکا
ناشر:نشرآویشن با همکاری انجمن
"امداد به بیماران سرطانی ایران"

عنوان: سرطان استخوان
ترجمه: دکتر فاطمه جمالی
برگرفته از: انتشارات انجمن سرطان آمریکا
ناشر:نشرآویشن با همکاری انجمن
"امداد به بیماران سرطانی ایران"

عنوان:سرطان کره چشم در کودکان یا رتینوبلاستوما
ترجمه: فاطمه فغان زاده گنجی
برگرفته از: انتشارات انجمن سرطان آمریکا
ناشر:نشرآویشن با همکاری انجمن
"امداد به بیماران سرطانی ایران"

عنوان: سرطان ماهیچه در کودکان یا رابدومیوسارکوما
ترجمه: سهیلا گرمستانی
برگرفته از: انتشارات انجمن سرطان آمریکا
ناشر: موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا
"امداد به بیماران سرطانی ایران"

عنوان: وقتی فرزندتان به بیماری مهلک مبتلا ست
ترجمه: ‌رضا کامشاد
نوشته: توماس تی فرانتس
ناشر: موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا
"امداد به بیماران سرطانی ایران"

عنوان: شیمی درمانی و کودک شما
ترجمه: ‌نارملا ربیع راد- نیلوفر حقیقت
زیر نظر پزشکان مشاور «محک»
موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان «محک»

 

 

 

تو کودک عزیزی که در بیمارستان محک هستی هر روز می‌توانی یه ساعت‌‌هایی به اتاق بازی بروی و با دوستات و خانم‌های داوطلب و روانشناسان مهربان بازی کنی. تو اتاق بازی می‌توانی تا می‌خواهی بازی و شیطنت کنی. تو هر طبقه‌ای یک اتاق بازی هست که توش پر از اسباب بازی، مدادرنگی، ساز و وسایل مورد علاقه بچه هاست و همه اجازه دارن با آنها بازی کنن.

 

 

دکتر تو فوق تخصص بیماری سرطان اطفال است و تا الان کلی از دوست های تو را خوب کرده است. دکتر به تو کمک می کند که زودتر بهبود پیدا کنی. همه دکتر های محک عاشق بچه ها هستند. با اینکه آنها از تو خیلی بزرگ تر هستند ولی خیلی دوست دارن که یکی از دوست های تو باشند. تو هم باید سعی کنی که به حرف هاشون گوش کنی تا زودتر خوب بشی و برگردی خونه خودتون .

 

 


داوطلبان یکی از بزرگ ‌ترین سرمایه محک و ستون اصلی آن هستند. یکی از روش‌های کمک به محک فعالیت داوطلبانه برای محک است. داوطلب موسسه‌ی محک، فرد نیکوکاریست که بدون دریافت هیچ وجهی، مسئولیت انجام کاری مرتبط به موسسه را برعهده می‌گیرد.
تنها تفاوت داوطلب با یک کارمند موظف، در همین عدم دریافت دستمزد است و در دیگر جنبه ها هیچ‌گونه تفاوتی با یکدیگر ندارند.برای یادآوری جایگاه رفیع داوطلبین در موسسه‌ی محک، شاید تنها ذکر همین نکته کافی باشد که بنیان گذار موسسه، هیأت امنای موسسه، هیات مدیره ی موسسه و نام آورترین پزشک متخصص در زمینه‌ی سرطان اطفال، همگی به شکل داوطلبانه در موسسه فعالیت می کنند.
موسسه ی محک به چند دلیل به نیروی داوطلب نیاز دارد:1- موسسه‌ی محک مانند هر بنیاد مردم محور دیگری، هویت اجتماعیش را از نیروهای داوطلبش کسب می کند.
2-نیروهای داوطلب با برآوردن نیازهای اجرایی موسسه‌ی محک، موسسه را از استخدام نیروی موظف و به تبع آن صرف هزینه بی نیاز می‌گرداند.
3-داوطلبین موسسه با انجام فعالیت هایی چون بازارچه های خیریه ، برای موسسه کسب درآمد می کنند.
4-داوطلبین موسسه پس از مدتی، هرکدام بدل به سفیر موسسه می شوند که پیام و رسالت موسسه را با خود در سطح جامعه گسترش می‌دهند.

روح حاکم بر هر سازمانی ، بازتابی از روحیات بانیان آن سازمان است. بانیان این سازمان اولین داوطلبین موسسه ی محک به حساب میایند و فعالیت داوطلبین قدمتی به اندازه ی قدمت موسسه ی محک دارد. در بیست و چهار سال گذشته موسسه ی محک همواره در مسیر رشد قرار داشته است و به تبع آن ، گروه داوطلبین نیز رشدی دائم را تجربه کرده است : جمع کوچک داوطلبین محک که در بیست سال پیش تعدادشان از انگشتان دو دست فراتر نمی رفت ، امروز یک گروه چهارصد  نفره است. چهارصد نفری که به طور پیوسته با موسسه همکاری می‌کنند. اگر داوطلبینی که به طور مقطعی به موسسه یاری میرسانند را نیز به این جمع چهارصد نفره اضافه کنیم به عددی نزدیک به هشتصد نفر می رسیم.

اولین و قدیمی ترین تشکل رسمی داوطلبین ، گروه مددکاران موسسه‌ی محک است که سابقه ی فعالیتشان به دو دهه می رسد. پس از آن، گروه جوانان محک را میتوان قدیمی ترین تشکل سازمانی موسسه دانست. امروز با استقرار سازمان  داوطلبین ، تمامی داوطلبین موسسه در زیر چتری واحد فعالیت می کنند.

مهمترین ارکان موسسه ی محک از گروه داوطلبین موسسه هستند : هیات امنا و هیات مدیره‌ی محک همگی داوطلب موسسه هستند و سرکار خانم دکتر وثوق – به عنوان یکی از بزرگ ترین متخصصین سرطان اطفال در ایران و جهان – به شکل داوطلبانه در موسسه فعالیت می کنند.موظفین و کارمندان محک هر کدام به گونه ای داوطلب به حساب می آیند : چرا که هر کدام از این موظفین ، با توانایی و تجربه ای که دارند، اگر در هر موسسه ی دیگری مشغول به کار شوند درآمدی به مراتب بیش از درآمد فعلی خواهند داشت.

مدیر عامل موسسه، مدیر بخش خدمات حمایتی، مدیر امور داوطلبین و بسیاری از سرپرستان و کارشناسان دیگر بخش های موسسه همگی مدت های مدیدی را به عنوان داوطلب در خدمت موسسه بوده اند.هر ارتباطی دارای دو وجه است. طرفین هر ارتباط همزمان از رابطه ی با یکدیگر منتفع می شوند. آن چه که هر فرد نیکوکاری از فعالیت داوطلبانه در موسسه ی محک به دست می آورد ، در قدم اول حس خوب معنوی مشارکت در یک کار خیر است. کاری که مشارکت در آن ، به کودکی دردمند و معصوم زندگی می بخشد. داوطلب محک ، با انجام کار داوطلبانه عضوی از خانواده ی بزرگ محک می شود و عضویت در این خانواده علاوه بر ایجاد یک حس خوب درئنی و معنوی باعث میشود تا آن فرد رسالت و مسئولیت اجتماعی خود را به جا بیاورد.


بخش مددکاری اجتماعی محک از بدو مراجعه خانواده، در کنار کودک بیمار و والدین می‌باشد. مددکاری اجتماعی محک یکی از زیر مجموعه‌های بخش خدمات حمایتی است، که با فعالیت مددکاران اجتماعی موظف و یاوران داوطلب خود، عهده دار ارائه خدمات مادی و معنوی به کودکان بیمار و خانواده‌هایشان است. مشاوره و راهنمایی اولیه در هنگامی که خانواده از ابتلا بیماری آگاهی یافته و ارائه خدمات مددکاری در شرایط سخت اقتصادی و اجتماعی که در اثر روند بیماری خانواده‌ها با آن مواجه می‌شوند، از وظایف مددکاری اجتماعی محک است. در مددکاری اجتماعی محک ضمن مشاوره با بیمار و یاری رساندن به خانواده وی در طول درمان، همواره از اصول و ارزش های مددکاری اجتماعی مانند حفظ شأن و منزلت انسان‌ها، رازداری حرفه‌ای و عدم قضاوت پیروی می‌شود.
مددکار اجتماعی محک در تمام مراحل بیماری و درمان یاور و مشاور خانواده ها است. همکاری با بخش روانشناسی و تیم درمانی از دیگر وظایف این بخش می‌باشد.

 نحوه پذیرش     فعالیت های مددکاری     انجمن والدین


سرطان بیماری است که از تکثیر غیر طبیعی سلول های بدن شروع می شود. بدن انسان از میلیون ها سلولی ساخته شده است که با یکدیگر گروه بندی شده تا بافت ها و اندام های مختلف را بسازند. ژن های داخل هر سلول به آن دستورهای لازم را صادر می‌کنند. گاهی اوقات این دستورات در یک سلول مبهم و مغشوش بوده و سلول رفتار غیر طبیعی دارد و پس از مدتی گروهی از سلول های غیر طبیعی می توانند در خون یا سیستم ایمنی گردش کرده یا تبدیل به توده یا تومور بدخیم یا سرطان شوند. در واقع سلول های بدن در طی یک روند تنظیم یافته از بین میروند و سلول های جدید جای آنها را می‌گیرند گاهی اوقات این روند طبیعی از تنظیم خارج شده و سلول های فرسوده از بین نمی روند و تشکیل توده ای را می‌نمایند که می‌توانند تبدیل به تومور بدخیم یا سرطان شوند.


سرطان های مختلف بر اساس اندامی که سرطان از آنجا شروع شده است نام گذاری می‌شوند. برای مطالعه مطالبی درباره انواع سرطان فایل زیر را دریافت کنید.
انواع سرطان

 

داوطبان یکی از بزرگ ‌ترین سرمایه محک و ستون اصلی آن هستند. یکی از روش‌های کمک به محک فعالیت داوطلبانه برای محک است. داوطلب موسسه‌ی محک، فرد نیکوکاریست که بدون دریافت هیچ وجهی، مسئولیت انجام کاری مرتبط به موسسه را برعهده می‌گیرد.
تنها تفاوت داوطلب با یک کارمند موظف، در همین عدم دریافت دستمزد است و در دیگر جنبه ها هیچ‌گونه تفاوتی با یکدیگر ندارند.برای یادآوری جایگاه رفیع داوطلبین در موسسه‌ی محک، شاید تنها ذکر همین نکته کافی باشد که بنیان گذار موسسه، هیأت امنای موسسه، هیات مدیره ی موسسه و نام آورترین پزشک متخصص در زمینه‌ی سرطان اطفال، همگی به شکل داوطلبانه در موسسه فعالیت می کنند.
موسسه ی محک به چند دلیل به نیروی داوطلب نیاز دارد:1- موسسه‌ی محک مانند هر بنیاد مردم محور دیگری، هویت اجتماعیش را از نیروهای داوطلبش کسب می کند.
2-نیروهای داوطلب با برآوردن نیازهای اجرایی موسسه‌ی محک، موسسه را از استخدام نیروی موظف و به تبع آن صرف هزینه بی نیاز می‌گرداند.
3-داوطلبین موسسه با انجام فعالیت هایی چون بازارچه های خیریه ، برای موسسه کسب درآمد می کنند.
4-داوطلبین موسسه پس از مدتی، هرکدام بدل به سفیر موسسه می شوند که پیام و رسالت موسسه را با خود در سطح جامعه گسترش می‌دهند.

روح حاکم بر هر سازمانی ، بازتابی از روحیات بانیان آن سازمان است. بانیان این سازمان اولین داوطلبین موسسه ی محک به حساب میایند و فعالیت داوطلبین قدمتی به اندازه ی قدمت موسسه ی محک دارد. در بیست سال گذشته موسسه ی محک همواره در مسیر رشد قرار داشته است و به تبع آن ، گروه داوطلبین نیز رشدی دائم را تجربه کرده است : جمع کوچک داوطلبین محک که در بیست سال پیش تعدادشان از انگشتان دو دست فراتر نمی رفت ، امروز یک گروه چهارصد  نفره است. چهارصد نفری که به طور پیوسته با موسسه همکاری می‌کنند. اگر داوطلبینی که به طور مقطعی به موسسه یاری میرسانند را نیز به این جمع چهارصد نفره اضافه کنیم به عددی نزدیک به هشتصد نفر می رسیم.

اولین و قدیمی ترین تشکل رسمی داوطلبین ، گروه مددکاران موسسه‌ی محک است که سابقه ی فعالیتشان به دو دهه می رسد. پس از آن، گروه جوانان محک را میتوان قدیمی ترین تشکل سازمانی موسسه دانست. امروز با استقرار سازمان  داوطلبین ، تمامی داوطلبین موسسه در زیر چتری واحد فعالیت می کنند.

مهمترین ارکان موسسه‌ی محک از گروه داوطلبان موسسه هستند: هیات امنا و هیات مدیره‌ی محک همگی داوطلب موسسه هستند. زنده یاد پروفسور پروانه وثوق بنیانگذار طب آنکولوژی اطفال در ایران از ابتدای فعالیت بیمارستان محک به شکل داوطلبانه (بدون دریافت حقوق) لحظات عمر و دانش ارزشمند خود را تا آخرین روز حیات وقف کودکان مبتلا به سرطان کرد. موظفین و کارمندان محک هر کدام به گونه‌ای داوطلب به حساب می‌آیند: چرا که هر کدام از این موظفین، با توانایی و تجربه‌ای که دارند، اگر در هر موسسه‌ی دیگری مشغول به کار شوند درآمدی به مراتب بیش از درآمد فعلی خواهند داشت.

مدیر عامل موسسه، مدیر بخش خدمات حمایتی، مدیر امور داوطلبین و بسیاری از سرپرستان و کارشناسان دیگر بخش های موسسه همگی مدت های مدیدی را به عنوان داوطلب در خدمت موسسه بوده اند. هر ارتباطی دارای دو وجه است. طرفین هر ارتباط همزمان از رابطه ی با یکدیگر منتفع می شوند. آن چه که هر فرد نیکوکاری از فعالیت داوطلبانه در موسسه ی محک به دست می آورد ، در قدم اول حس خوب معنوی مشارکت در یک کار خیر است. کاری که مشارکت در آن ، به کودکی دردمند و معصوم زندگی می بخشد. داوطلب محک ، با انجام کار داوطلبانه عضوی از خانواده ی بزرگ محک می شود و عضویت در این خانواده علاوه بر ایجاد یک حس خوب درئنی و معنوی باعث میشود تا آن فرد رسالت و مسئولیت اجتماعی خود را به جا بیاورد.


 اگر مایل اید مطالبی را در مورد بیماری سرطان در کودکان و مسائل مرتبط با آن بدانید، در این بخش آنها را مطالعه کنید و سوالات یا ابهاماتی را که در این زمینه برای شما مطرح است دریابید.

 

 


در این جا با مطالبی در مورد بیماری سرطان، چگونگی تشخیص، درمان و عوارض آن ، تفاوت های بیماری سرطان در کودکان و بزرگسالان، تغذیه کودکان مبتلا به سرطان، کودکان بهبود یافته و کتب و مقالات مرتبط آشنا خواهید شد.

 

 

واحد روانشناسی محک خدمات روانشناسی و مشاوره را به کودکان مبتلا به سرطان و والدین آنها ارائه می‌دهد. مشاوره فردی، مشاوره گروهی، در کنار بازی درمانی و اداره اتاق های بازی بخش های بیمارستانی، عمده ترین فعالیت های این بخش هستند. همچنین این بخش به ارائه خدمات روانشناسی از جمله هنر درمانی،‌ نقاشی درمانی، موسیقی درمانی، روایت درمانی و کاردستی می پردازد.

 

بخش روانشناسی وظیفه دارد از لحظه آگاهی از ابتلا کودک به سرطان، خانواده را با ارائه روش های علمی و استاندارد، در کنترل بحران روانی ایجاد شده یاری دهد . این واحد علاوه بر کودکان خدمات روانشناختی خود را  به والدین و خانواده نیز ارائه می دهد ..

در مشاوره فردی که  یک رابطه دو نفره است کودک مبتلا به سرطان و یا افراد خانواده وی  مشکلاتی را که از آنها رنج می برند و شخصاً قادر به حل کردن آن نمی باشند را مطرح نموده و مشاوران  با توجه به تجربه علمی و صلاحیت حرفه ای خود به آنها کمک می کنند تا به حل مشکلاتشان پرداخته و  با مسائل سازگاری بیشتری پید ا کند. در مشاوره گروهی مداخله در بحران،‌ارتقاء بهداشت روانی و آموزش افراد مد نظر است. مشاوره گروهی بسیار موثر و مورد توجه والدین کودکان می باشد.

واحد روانشناسی محک خدمات خود را در در هنگام ورود و پذیرش در بیمارستان محک، در طول درمان و اقامت، و همچنین پس از رفتن از محک به کودکان تحت حمایت و خانواده های آنها ارائه می دهد.

اطلاعات کامل‌تر درباره روانشناسی محک

کنفدراسیون والدین کودکان مبتلا به سرطان "ICCCPO" فعالیت خود را از سال 1994 با هدف دستیابی به امکانات پیشرفته در زمینه معالجه کودکان مبتلا به سرطان،  ارتقاء سطح آگاهی واطلاعات و تبادل دانش تخصصی پزشکی بخصوص در جوامع درحال توسعه آغاز کرد."محک" با هدف حمایت همه جانبه وتسکین آلام جسمی و روحی کودکان مبتلا به سرطان وخانواده های آنان، در تلاش است از طریق عضویت و ارتباط با سازمان های بین المللی مرتبط با حوزه کودکان،  کیفیت زندگی این قشر از جامعه را فراهم کند. ازاین رو  از سال 2000 به عضویت سازمان ICCCPO درآمد و هر سال، نمایندگان محک در اجلاس سالیانه این سازمان شرکت می کنند تا دستاوردهای علمی–تخصصی خود را در رابطه با ایجاد امکانات وتسهیلات درمانی برای کودکان مبتلا به سرطان به مشارکت بگذارند. این انجمن از آذر ماه سال 1388، به همت بخش خدمات حمایتی محک با اعتقاد به این موضوع فعالیت خودرا آغاز کرد که، والدین کودک مبتلا به سرطان با توجه به داشتن تجربه، می توانند بهترین راهنما برای والدینی باشند که به تازگی متوجه بیماری فرزندشان شده اند.اعضاء این انجمن در محک، 10نفر از والدین هستند که در فواصل زمانی مشخص و طی برگزاری جلساتی با بخش روانشناسی و مددکاری، آموزش های لازم در خصوص مشکلات والدین، نحوه برخورد والدین با بیماری  و نحوه برخورد کودک با بیماری به آنها داده می شود. با توجه به اینکه این والدین با مسائل و مشکلات مربوط به سرطان کودک خود مواجه شده اند، می توانند با درک بهتر از شرایط والدینی که کودک آنها به تازگی مبتلا به سرطان شده است، از تبعات منفی این جریان در زندگی آنان بکاهند. در این  مرحله، اعضاء انجمن، نحوه همراهی و برخورد با کودک بیمار، نحوه برخورد اعضا خانواده اعم از خواهر و برادر با بیمار و موارد لازم دیگر را آموزش ودر اختیار والدین قرار می دهند. این انجمن با هدف بهینه سازی زندگی کودکان و خانواده های آنان و در جهت بهبود ارتباط بین والدین و گروه های درمانی، در صدد ساخت  یک فیلم آموزشی است که در مرحله اول برخورد با بیماری ومراحل بعد، پاسخگوی سوالهای بی شمارخانواده ها باشد.

بخش خدمات حمایتی امیدوار است با گسترش این انجمن و افزایش سطح آگاهی اعضاء آن، والدینی که با این رویداد مواجه می شوند بهترین عکس العمل را در خصوص چگونگی رفتار با  بیمار و نحوه درمان او داشته باشند و دوره درمان را به بهترین صورت ممکن وبا کمترین آسیب روحی و روانی طی کنند.مؤسسه خیریه محک، درکنار دریافت کمک‌های نقدی آمادگی قبول کمک‌های اهدایی نیکوکاران به صورت کالاهای اهدایی را نیز دارد. این کالاهای اهدایی به دو گروه کالاهای مصرفی و تجهیزات و دستگاه‌های پزشکی دسته‌بندی می‌شوند. شما می‌توانید با تماس با یکی از دفاتر محک از لیست اقلام و تجهیزات مورد نیاز موسسه و بیمارستان محک مطلع شوید.

با توجه به اهمیت اصل شفافیت در محک، برای کلیه اقلام غیرنقدی نیز رسید اهدایی صادر می‌شود و ارزش ریالی آن در حساب‌های موسسه منظور می‌گردد.

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر با شماره 23540-021 تماس حاصل نمایید.


از ابتدای تأسیس محک دغدغه اصلی مسئولان اسکان خانواده های شهرستانی بود که برای درمان کودکشان می بایست به تهران مراجعه نمایند و گاهی دوره درمان این کودکان هفته ها به طول می انجامید و در این مدت این عزیزان ضمن تحمل رنج بیماری با مشکل بی سرپناهی و سرگردانی در مسافرخانه های غیر بهداشتی و یا حیاط بیمارستان ها مواجه بودند ،لذا محک اقدام به احداث مراکز رفاهی شماره 1 و 2 خود کرد. در این مراکز سعی می شود که والدین در طول درمان فرزندشان در کمال آسایش و رفاه به سر برند و فقط به فکر درمان بیمارانشان باشند و دغدغه دیگر نداشته باشند تا به این ترتیب با فکر و خیال راحت و دور از هرگونه مسائل جانبی فقط به فکر بهبودی بیمارشان باشند. کودکان شهرستانی در طی مراحل درمانی خود در تهران در بسیاری از موارد نیازمند حضور پدر و مادر در کنار خود هستند و از آنجا که بیمارستان ها فقط امکان حضور یکی از والدین را در کنار کودک فراهم می کنند. مراکز اقامتی محک در ستارخان و دارآباد اسکان دیگر والدین را فراهم می کند . ضمن آنکه مرکز ستارخان پذیرای کودکان مبتلا به سرطانی است که پیوند مغز استخوان انجام داده اند و در دوره مراقبت‌های بعد از پیوند می باشند.

 

 

 کودکان بهبود یافته آن دسته از کودکان تحت حمایت محک هستند که پس از طی مراحل درمان بهبود یافته و مدتی از قطع درمان آنها می گذرد.
کودکان بهبود یافته همچنان با محک در ارتباط و تحت حمایت های محک هستند و برای اطمینان از سلامت کامل آنها، آزمایش هایی به صورت دوره‌ای انجام می دهند. بسیاری از این کودکان امروز جوانانی موفق هستند که خود از یاوران پر انرژی محک محسوب می شوند و همواره موفقیت و شادی هایشان را با دوستان خود در محک سهیم می شوند. کودکان بهبود یافته همواره عاملی تاثیرگذار برای تقویت روحیه کودکان تحت درمان و خانواده های آنها هستند.

 اگر در بیمارستان محک بستری شوی با مامان یا یکی از خانم های فامیل در یک اتاق خوشگل می مانی. تو در آن اتاق برای خودت تلویزیون، دی وی دی، حمام و سرویس بهداشتی اختصاصی داری و می تونی هروقت که می خوای از مددکاران اجتماعی مهربان فیلم ها و کارتون هایی که دوست داری را بگیری و تو اتاقت نگاه کنی. تازه در بیمارستان محک سه کانال مخصوص هست که فقط در این بیمارستان وجود دارد و از 9 صبح تا 9 شب مدام کارتون و فیلم‌های قشنگ مخصوص سن تو را پخش می کنند.  


اگر هم دوست داشته باشی می تونی دوستت را به اتاقت دعوت کنی تا با هم بازی کنین یا اینکه با هم برین تو اتاق بازی و با بچه های دیگه و روانشناسان مهربان نقاشی کنین، آواز بخونین، بازی کنین. خلاصه یادت نره اینجا سعی می کنیم که تو هیچوقت حوصله ات سر نره.

 

 


مددکاران اجتماعی محک در حوزه تخصصی سرطان کودک، از کودکان مبتلا به سرطان و خانواده های آنها در زمینه اجتماعی و اقتصادی حمایت می‌نمایند. آنان در حوزه بیماری کودک و نحوه مراقبت از او به خانواده آموزش می‌دهند. همچنین نحوه مدیریت و کنترل بحران‌های ناشی از بیماری را به خانواده می‌آموزند.
آنچه مددکاران اجتماعی در محک انجام می‌دهند جزء موثرترین خدماتی است که در ابعاد مختلف به بیمار و خانواده‌ او ارائه می‌شود. مددکاران اجتماعی از مهارت‌های علمی خود جهت بهبود وضعیت بیمار بهره می‌گیرند.
حمایت‌های اجتماعی و اقتصادی مددکاران اجتماعی موسسه محک شامل موارد زیر است:
 مشاوره و مصاحبه با کودک و خانواده وی جهت گردآوری اطلاعات فردی، خانوادگی و اجتماعی و نیز روند درمان به منظور حمایت بهتر از خانواده
 حمایت و تسلی  خانواده در تمام مراحل بیماری و درمان
 کمک به خانواده جهت یادگیری مهارت‌های مدیریت و کنترل بحران
 آگاهی دادن به خانواده درباره بیماری کودک و آموزش خانواده جهت مراقبت مطلوب‌تر از آنها کودکان مبتلا به سرطان
 آگاهی بخشی به خانواده جهت سازگاری و انطباق با تغیرات ناشی از بیماری(پس از تشخیص و در طول درمان)
 کمک به خانواده‌های اتباع بیگانه جهت رفع مشکلات ارتباطی به علت زبان و فرهنگ متفاوت
 برگزاری برنامه‌های رفاهی جهت افزایش امید به زندگی (برگزاری جشن‌ها و برنامه‌های شاد)
 تأسیس مدرسه مجازی و کتابخانه سیار برای کودکان بستری در بیمارستان محک
 همراهی و همکاری با روانشناسان متخصص در حوزه سرطان کودک
 کمک به برقراری ارتباط مؤثر بین تیم پزشکی و خانواده بیمار
 برنامه‌ریزی و پیگیری امور درمانی بیمار
 پرداخت هزینه‌های درمان و هزینه‌های ضروری غیر درمانی
 کمک به خانواده و راهنمایی جهت تهیه دارو و تجهیزات پزشکی(پروتز، اروتز...) و پرداخت هزینه‌های آن
 راهنمایی خانواده برای استفاده از منابع اجتماعی و موسسات حمایتی جهت دریافت کمک در شرایط خاص خانوادگی(بیکاری، اعتیاد، کارآموزی و ...)
 راهنمایی والدین جهت آگاهی از منابع بیمه، آگاهی از خدمات بیمه‌های درمانی و بیمه نمودن بیمار و خانواده
 اهدای اقلام مورد نیاز جهت حفظ سلامت جسمانی کودک (مواد غذایی، پوشاک زمستانی و...)
 تأمین محل اقامت برای بیماران غیر بومی در طول درمان
 تدارک وسیله رفت و آمد برای کودکان در طول درمان


معمولا کودکان پس از ابتلا به سرطان و شروع درمان دچار بی اشتهایی می شوند. برای پیشگیری از بروز بی اشتهایی شدید کودک لازم است:

- او را مجبور به خوردن نکنید و آرامش خود را حفظ کنید.

- غذاهایی را که او دوست دارد تهیه کنید.

- به کودک غذاهایی را که بهتر تحمل می کند و می تواند بخورد بدهید.

- غذا را در دفعات متعدد و با حجم کم به او بدهید.

- غذای حاوی پروتئین زیاد به او بدهید مانند: تخم مرغ، لبنیات، کره ،بادام زمینی ،حبوبات ........

- اگر جویدن غذا سخت است به کودک غذاهای نرم برهید.

- غذاهای چرب،‌ادویه دار، خیلی شیرین و شیرینی جات به او ندهید.

- به کودک غذاهای تند و بودار که موجب تهوع و استفراغ می شود ندهید.

- غذاهای پر کالری که به آسانی هضم می شود به او بدهید.

- به کودک مایعات به مقدار کم و بطور متناوب بدهید. از بستنی، ژلاتین و شربت های کم شیرین استفاده کنید.

- ظاهر غذا را اشتها آور درست کنید.

- مرغ و ماهی را جانشین گوشت قرمز کنید.

- به کودک غذای نفاخ ندهید.

- غذا را خنک کرده و سپس به کودک بدهید.

اگر کودک شما به سرطان مبتلا است و یا شما به تازگی از ابتلای او به این بیماری با خبر شده‌اید، فراموش نکنید که محک حامی استوار شماست و همواره شما را در مسیر درمان کودک‌تان، مشتاقانه همراهی خواهد کرد. برای آشنایی با حمایت‌های محک از کودکان مبتلا به سرطان و خانواده آنها و یا آشنایی با مطالبی در مورد سرطان کودکان، به لینک‌های زیر مراجعه کنید و یا در صورت تمایل، به طور مستقیم با مددکاری اجتماعی محک 23501016و یا 22484855تماس بگیرید.


بزودی مطالب این بخش قرار داده خواهد شد.


تمام سلول های بدن ما به طور منظم و بر اساس قاعده خاصی در حال رشد هستند. گاهی اوقات برخی از سلول ها از مسیر رشد طبیعی خود خارج می‌شوند و به طور غیرمنظم و سریع تر از حالت طبیعی رشد می‌کنند. این امر سبب به هم خوردن نظم طبیعی بدن می شود. به این به هم‌ ریختگی سرطان می‌گویند. انواع مختلف سرطان، علایم، راه های درمان و عوارض مختلفی دارند که به نوع سلول و عضو درگیر در بدن بستگی دارد. متاسفانه سرطان فقط بزرگسالان را درگیر نمی‌کند بلکه کودکان هم به این بیماری مبتلا می‌شوند. سالانه 3 تا 4 کودک از هر صد هزار کودک در جهان به انواع سرطان‌ها مبتلا می‌شوند که در این میان سرطان‌های لوسمی، لنفوم و مغز شایع‌ترین آنها هستند. تب مکرر، عفونت‌های پی‌درپی و کم‌خونی از علایمی هستند که پزشک را به فکر بررسی از نظر بروز سرطان می‌اندازد. خوشبختانه در حال حاضر برای اغلب سرطان‌های کودکان به خصوص لوسمی، درمان وجود دارد و 70 درصد از کودکان مبتلا درمان می‌شوند.


شایع ترین بدخیمی در طب اطفال لوسمی یا سرطان خون است که خوشبختانه نزدیک به 80 درصد این بیماری قابل درمان است. البته مشروط بر اینکه علایم بالینی، تشخیص به موقع، درمان بجا و به موقع و بسیاری از عوامل موثر در درمان مانند کنترل پرستاری، وجود دارو و... همه با هم مهیا باشند.

متاسفانه آمار دقیقی از میزان شیوع سرطان اطفال در ایران نداریم اما پروتکل درمانی در ایران به روز و مطابق با کشورهای پیشرفته دنیاست. از نظر پیشرفت های علمی، روش های درمانی و نوع داروها هم هیچ فاصله ای نیست. از نظر مطالعات، روش های تحقیقی، کنگره های علمی و... نیز از جمله کشورهای به روز هستیم. بنابراین تفاوت زیادی بین روش های درمانی در ایران و نتایج حاصل از آن با کشورهای پیشرفته وجود ندارد.

به طور کلی دو عامل بسیار مهم عوامل محیطی و فاکتورهای ژنتیکی در بروز سرطان نقش دارند؛ در طب بالغان، فاکتورها و عوامل محیطی نقش بسیار مهم و بارزتری در ایجاد سرطان ها دارند اما از نظر طب کودکان، علاوه بر عوامل محیطی در ایجاد سرطان ها زمینه ژنتیکی کودک نیز نقش مهمی دارد. بالطبع عوامل خطرساز و زیانبار باید برای همه افراد محدود شود. به عنوان نمونه عواملی همچون دود سیگار، اشعه های زیانبار و یونیزان و پرتوهای بسیار قوی، مواد شیمیایی، موادغذایی صنعتی و... نقش مهمی در ایجاد سرطان ها دارند و این عوامل در افرادی مضرتر هستند که سابقه ژنتیکی و خانوادگی سرطان در خانواده آنها وجود دارد. البته منظور از خانواده، خانواده نسبی است و ژن می تواند از ده ها سال پیش به فردی در حال حاضر برسد. به عبارتی فاکتورهایی در بدن افراد وجود دارد که مانع رشد سلول های سرطانی می‌شود و این فاکتورها بنا به دلایلی در بعضی از افراد ضعیف هستند وجود ندارند. حال برخی از عوامل ژنتیکی در کنترل رشد این سلول نقش دارند. این عوامل ژنتیکی ممکن است ظرف چند روز خودشان را نشان ندهند یا از نظر ژنتیکی اشکال داشته باشند. بنابراین همه افراد چه آنها که سابقه ژنتیکی ابتلا به سرطان را دارند و چه آنها که ندارند باید از فاکتورهای خطرساز محیطی و آسیب رسان دوری کنند. زیرا تاثیر این عوامل در افرادی که زمینه ابتلا به سرطان را دارند، بسیار بیشتر خواهد بود.

آنچه که در این بین خیلی مهم است، تشخیص زودرس بیماری است. به همین دلیل به والدین و خانواده‌ها توصیه می‌شود به محض اینکه به علامتی در کودک مشکوک شدند هر چه سریع‌تر او را نزد پزشک ببرند تا بررسی‌های لازم در خصوص وی انجام شود.

در طب اطفال سرطان را به دو شاخه تقسیم می‌شود. یکی سرطان‌هایی که در خون به وجود می‌آیند و از این طریق به همه جای بدن منتشر می‌شوند. هر چه سرطان خون زودتر تشخیص داده شود عوارض اش حین درمان و پس از آن کمتر خواهد شد. یعنی هم روند درمان به خوبی انجام می‌شود هم پاسخ به درمان و علایم کمتر می‌شود. دوم سرطان‌هایی هستند که از ارگان خاصی مانند عضلات، استخوان، چشم، مغز، کلیه، دستگاه گوارش و... منشا می‌گیرند. این سرطان‌ها یک عضو را درگیر می‌کنند. در این حالت سرطان در ابتدا خودش را با برخی علایم بالینی خاص نشان می‌دهد. به عبارتی کودک دچار عوارضی می‌شود که خانواده‌ها باید نسبت به آنها بسیار حساس باشند. اولین عوارض معمولا عبارتند از: سردرد، تهوع و استفراغ، اختلال بینایی، عدم تعادل که تومورهای مغزی نامیده می‌شوند و... به عنوان نمونه اگر سرطان در استخوان وجود داشته باشد خودش را با تب، تورم محل ابتلا، محدودیت در حرکت، شکستگی در ناحیه ابتلا و... نشان می‌دهد. یا علایم سرطان در ناحیه چشم، خودش را فقط و فقط با یک برق‌زدگی در تاریکی مانند برق‌ زدن چشم گربه یا اختلال در بینایی، برافروختگی چشم، پرخونی ملتحمه و... نشان می‌دهد.

اینها علایمی هستند که والدین باید نسبت به آنها هوشیار باشند. به عبارتی والدین باید هر علامت بالینی را که به صورت غیرطبیعی در کودک سالمی که به طور طبیعی در حال رشد است دیده می‌شود جدی بگیرند. مثلاً اگر دیدید یک سرماخوردگی ساده که در عرض 3، 4 روز بهبود پیدا می‌کند 2 هفته طول کشید، باید او را نزد پزشک ببرید تا مورد معاینه قرار گیرد. اگر دیدید کودکی که کاملا سالم بوده ولی چند روزی است از سردردهای صبحگاهی، سرگیجه و استفراغ‌های صبحگاهی، بی‌اشتهایی و... شکایت می‌کند آن را جدی بگیرید و کودک را به پزشک متخصص ببرید و پیگیر باشید. البته این علایم در بسیاری از بیماری‌ها مشترک است. این مربوط به زمانی است که بیماری خاصی وجود ندارد، علایم ادامه‌دار است و به درمان‌های مرسوم پاسخ نمی‌دهد. آن زمان است که همین علایم ساده در تشخیص و درمان سرطان بسیار مهم هستند.

کودکان مبتلا به سرطان از نظر سیستم ایمنی ضعیف هستند بنابراین اگر فردی آنها را در آغوش بگیرد یا ببوسد به راحتی ویروس‌ها و باکتری‌هایی را که با خود دارد به کودک منتقل می‌کند. این است که ملاقات این قبیل کودکان باید محدود باشد و به ملاقات کنندگان و خانواده‌ها هم توصیه می‌شود از بوسیدن کودکان سرطانی جدا خودداری کنند.

برگرفته از گفتگوی دکتر عظیم مهرور، ریاست بیمارستان فوق تخصصی محک با سایت سلامت نیوز


در سال 1382 که ساختمان بیمارستان محک به اتمام رسید دو طبقه از ساختمان جهت اسکان کودکان بیمار و همراهان در مدت زمانی که در بیمارستان محک یا سایر بیمارستان های سطح شهر تهران در حال درمان می باشند اختصاص یافت. این ساختمان شامل 30 اتاق با حمام و سرویس بهداشتی اختصاصی و مجهز به یخچال و تلویزیون، اتاق نشیمن همگانی و دستگاه مرکزی صوتی تصویری، اتاق بازی در هر طبقه و کلیه امکانات بهداشتی با ظرفیت پذیرایی از 60 بیمار و همراه می باشد.


کلیه کودکانی که در سر تاسر ایران تحت حمایت محک قرار دارند و جهت پی گیری امر درمان مجبور به اقامت در تهران می باشند می توانند به همراه یک همراه در این مرکز اقامت نمایند.

اهداف مرکز
هدف از ایجاد مرکز رفاهی دارآباد با توجه به رسالت اولیه بنیانگذاران مؤسسه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان این بوده است که خانواده های شهرستانی و روستایی که از دورترین نقاط کشور جهت درمان عزیزانشان به تهران می آیند و در این شهر بزرگ جائی برای اسکان ندارند، این دغدغه مهم را نداشته و با امکاناتی که در اختیار آنان قرار می گیرد فقط به بیماری و پی گیری اقدامات درمانی عزیزشان فکر کنند و با پی گیری همه جانبه و راهنمایی های پرسنل محک نتیجه لازم را بدست آورند.

مدارک مورد لزوم جهت پذیرش:

    ارائه معرفی نامه مددکاری محک
    ارائه برگ گواهی سلامت همراه
    تکمیل فرم پذیرش توسط مددکار مرکز
    اعلام شرایط ، مقررات و قوانین مرکز به همراه کودک
    در اختیار گذاشتن وسایل مورد لزوم کوک و همراه
    پس از استحمام و و تعویض البسه این عزیزان به اتاقی که قبلا به طور کامل ضدعفونی گردیده راهنمایی می‌شوند.

برنامه های رفاهی مرکز:

    نمایش فیلم
    دعوت از گروه های هنری جهت اجرای برنامه های شاد و مفرح
    ارائه روزنامه و مجلات
    ارائه کتاب
    آموزش کاردستی برای مادران و کودکان
    تهیه غذاهای مورد دلخواه کودکان
    برنامه های تفریحی خارج از محک (پارک، سینما و...)

خدمات مرکز:

    ارائه خدمات مشاوره مددکاری فردی
    ارائه خدمات مشاوره مددکاری گروهی
    راهنمایی و مشاوره خانوادگی
    پی گیری امور درمانی
    ارائه خدمات مشاوره روانشناسی فردی
    ارائه خدمات مشاوره روانشناسی گروهی
    بازی درمانی

 

 


در سال 1377 با کمک شهرداری تهران ساختمانی به منظور اسکان خانواده های کودکان بیمار شهرستانی در خیابان ستارخان در اختیار محک قرار گرفت. این ساختمان در 5 طبقه با کلیه امکانات بهداشتی با ظرفیت پذیرایی از 33 بیمار و همراه می‌باشد.

این مرکز در حال حاضر به علت نزدیکی به بیمارستان شریعتی به کودکان تحت حمایت محک که تحت درمان پیوند مغز استخوان در این بیمارستان قرارگرفته اند اختصاص یافته است.

این عزیزان می‌باید پس از درمان به مدت حداقل 2 ماه در تهران اقامت و مرتباً جهت کنترل به بیمارستان مراجعه نمایند. محیط اقامت آنان باید کاملا بهداشتی و تحت کنترل کارشناسان باشد.

 

 

اهداف مرکز:

    ایجاد محیطی مطلوب، آرام و بهداشتی جهت اقامت کودکان بیمار و همراهان در دوران اقامت
    تهیه کلیه وسایل مورد نیاز کودکان بیمار و همراهان
    کمک به خانواده ها برای هرچه آسان‌تر گذراندن دوران درمان کودک بیمارشان

مدارک مورد لزوم جهت پذیرش برای اولین مراجعه:

    ارائه معرفی نامه پزشک بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان شریعتی
    ارائه برگ گواهی سلامت همراه
    ارائه معرفی نامه مددکاری محک

مدارک مورد لزوم جهت پذیرش برای مراجعات بعدی:

    ارائه برگ گواهی سلامت بیمار
    ارائه برگ گواهی سلامت همراه

پس از تحویل مدارک مراحل ذیل انجام می‌پذیرد:

    تکمیل فرم پذیرش توسط مددکار مرکز
    اعلام شرایط، مقررات و قوانین مرکز به همراه کودک
    در اختیار گذاشتن وسایل مورد لزوم کوک و همراه
    پس از استحمام و تعویض البسه این عزیزان به اتاقی که قبلاً به طور کاملاً ضدعفونی گردیده راهنمایی می‌شوند.

برنامه های رفاهی مرکز:

    نمایش فیلم
    دعوت از گروه های هنری جهت اجرای برنامه های شاد و مفرح
    ارائه روزنامه و مجلات
    ارائه کتاب
    آموزش کاردستی برای مادران و کودکان
    تهیه غذاهای مورد دلخواه کودکان و مادران

خدمات مرکز:

    ارائه خدمات مشاوره مددکاری فردی
    ارائه خدمات مشاوره مددکاری گروهی
    راهنمایی و مشاوره خانوادگی
    پی گیری امور درمانی
    اعزام کودکان بیمار به مراکز درمانی مورد لزوم
    ارائه خدمات مشاوره روانشناسی فردی
    ارائه خدمات مشاوره روانشناسی گروهی
    بازی درمانی

سرطان چیست؟

هر قسمت از بدن انسان از تعداد معینی سلول‌های آن قسمت تشکیل شده است. مرتباً سلول‌های کهنه از بین می‌روند و سلول‌های جدید به دنیا می‌آیند. گاهی اوقات سلول‌های کهنه نمی‌خواهند جای خود را به سلول‌های جدید بدهند ولی سلول‌های جدید مدام زیاد می‌شوند. در نتیجه در آن قسمت بدن تعداد زیادی سلول به وجود می‌آیند و توده‌ای را تشکیل می‌دهند که به این توده سرطان می‌گویند.

چه تعداد کودک مثل من مبتلا به سرطان می‌شوند؟
در هر 100 هزار کودک در دنیا 166 کودک مبتلا به سرطان هستند.

آیا در زمان درمان موهایم می ریزد؟ آیا موهایم دوباره در می‌آید؟
در بیشتر مواقع موها می‌ریزند. ریختن مو کاملا به واکنش بدن نسبت به داروها بستگی دارد. بعضی از کودکان در همان ابتدای درمان و بعضی دیگر به تدریج موهایشان می‌ریزد ولی پس از اینکه درمان قطع شد،‌ موها کاملاً رشد می‌کند و حتی پر پشت‌تر و زیباتر از موهای قبلی می‌شود.

بعد از شیمی درمانی چه حالتی به من دست می دهد؟
ریختن مو یکی از عوارض موقت شیمی درمانی است. ممکن است بعد از شیمی درمانی حالت استفراغ داشته باشی و یا خسته، بی حال یا کمی نگران باشی و حالت های دیگری که همه آنها فقط به خاطر داروها است و پس از مدتی از بین می رود.

آیا زمان درمان می توانم به مدرسه بروم؟
با اجازه پزشک معالج می‌توانی به مدرسه بروی و باید سعی کنی مسائل بهداشتی را به خوبی رعایت کنی تا مریض نشوی.

چرا من بیمار شدم؟
نباید فکر کنی تو بچه بدی بودی و یا تو و پدر و مادرت کار بدی کردید که به این بیماری مبتلا شدی. هر فردی در طول زندگی به بیماری های مختلفی مثل سرماخوردگی، مسمومیت، بیماری قلبی و ... مبتلا می شود که سرطان هم یکی از آنها است.

 

با توجه به انسان محور بودن مؤسسه خیریه محک و ارزش‌های نیروی انسانی برای پیشرفت سازمان‌ها خصوصاً سازمان‌های غیر دولتی، بخش کارگزینی از امور اداری منفک گشت و در ساختار سازمانی جدید به عنوان حوزه منابع انسانی تعریف گردیده است. از ابتدای سال 1387 وظیفه جذب، آموزش و نگهداری نیروی انسانی بر اساس آخرین یافته‌های علمی در این زمینه به عهده این واحد می‌باشد. در مورد وظیفه جذب نیروی انسانی، به منظور رعایت عدالت در استخدام ابتدا بررسی پرسشنامه هایِ استخدامِ ارسال شده بخش منابع انسانی انجام می‌گیرد و سپس، فرآیند استخدام با تشکیل کمیته استخدام که وظیفه آن انجام ارزیابی‌های حضوری و تخصصی از متقاضیان استخدام است آغاز می‌شود.
 
اعضای کمیته استخدام عبارتند از:‌ مدیر عامل(رئیس کمیته) – مدیر منابع انسانی (عضو و دبیر کمیته) – مدیر بخش ذیربط (عضو کمیته) – نماینده داوطلبان (عضو کمیته) – روانشناس (عضو کمیته). این کمیته طی دو مرحله به ارزیابی متقاضیان استخدام می‌پردازد. در مرحله اول ارزیابی عمومی انجام می‌شود. در این مرحله ارزیابی متقاضی توسط اعضای کمیته انجام می‌شود و متقاضیانی که با اکثریت آرا مورد قبول اعضای کمیته استخدام قرار گرفته‌اند برای ارزیابی تخصصی به مدیر ذیربط معرفی می‌شود. مرحله دوم که ارزیابی تخصصی است، توسط مدیر ذیربط انجام می‌شود و نتیجه آن به اعضای کمیته اعلام می‌شود. بدیهی است که نتیجه نهایی با ارزیابی تخصصی مشخص می‌شود.
 

در حال حاضر موسسه خیریه محک کارفرمای نمونه سال 1390 در بخش‌های ذیل به نیروی انسانی نیاز دارد.

 
1. مددکار:
کارشناسی/ کارشناسی ارشد مددکاری- 2 سال سابقه کار مرتبط
 
2. روانشناس:
کارشناسی ارشد بالینی- سابقه کار بالینی با کودک و بزرگسال
 
3. کارشناس آموزش منابع انسانی:
كارشناسي مدیریت و برنامه ريزي آموزشي/مديريت /ارتباطات- 2سال سابقه کار ، تجربه در متدولوژي‌ها و تكنولوژي‌هاي آموزشي، تجربه در آموزش دهی، داشتن مهارت‌هاي نيرومند در تفكر و برنامه ريزي، داشتن مهارت‌هاي ارائه مطلب، ارتباطات و تحليل
 
4. کارشناس امور قراردادها (اداری) منابع انسانی:
کارشناسي مدیریت /ارتباطات- 2سال/ سابقه کار مسلط به  كار با نرم افزار excel، نرم افزار حقوق ودستمزد همكاران سيستم و طرح طبقه بندي مشاغل، داشتن مهارت‌هاي سطح بالا در ارتباطات شفاهي و ارتباطات كتبي و دارا بودن مهارت تهيه گزارش‌هاي تحليلي و گزارش نويسي
 
5. کارشناس امور عملکرد (حقوق و دستمزد) منابع انسانی:
لیسانس مديريت/ارتباطات/حسابداري- 2 سال سابقه كار در حوزه منابع انساني مسلط به نرم افزار حضورغياب علم و صنعت، آشنا به امور قراردادها و قوانين كارو تامين اجتماعي
 
6. کارشناس فیزیوتراپی: 
کارشناسی فیزیوتراپی- حداقل 2 سال سابقه کار، ترجیحا آقا
 
7. کارشناس آزمایشگاه:
كاردان يا كارشناس علوم آزمايشگاهي- 2 سال سابقه كار مرتبط
 
8. پرستار:
كارشناس پرستاري- 1سال سابقه كار مرتبط
 
9. کارشناس سیستم‌ها و فرآیند‌ها:
کارشناسی صنایع/IT- 2 سال تجربه کاری در حوزه مدیریت فرآیندها، تجربه عملی در زمینه پیاده‌سازی سیستم‌های مدیریت سیستم و کیفیت نظیر EFQM,ISO9001.2015- دانش کاربردیIT- تسلط به نرم افزارهای Office و SharePoint
 
10. کارشناس برنامه ریزی و کنترل پروژه:
کارشناسی مهندسی صنایع- 2 سال تجربه کاری در حوزه برنامه ریزی و کنترل پروژه- تسلط به مفاهیم برنامه ریزی و کنترل پروژه و ابزارها و نرم افزارهای برنامه ریزی و کنترل پروژه-MSP و Project Server- تجربه عملی در زمینه پیاده سازی استاندارد‌های برنامه ریزی و کنترل پروژه- تسلط به نرم افزارهای Office و SharePoint
 
11. کارشناس تغذیه:
کارشناسی/کار شناسی ارشد علوم تغذیه- حداقل 2 سال سابقه کار بیمارستانی
 
12. كارشناس روابط عمومي (رسانه):
كارشناسي در حوزه علوم ارتباطات اجتماعي يا روزنامه- 3 سال فعاليت حرفه‌اي در حوزه روزنامه نگاری و رسانه
 
13. طراح گرافيك
حداقل ليسانس گرافیک- فارغ التحصيل از دانشگاه‌هاي معتبر؛ حداقل 2 سال فعاليت حرفه‌اي در حوزه طراحي ارتباطات سازماني، مسلط به نرم افزارهایCorel, Photoshop, Illustrator, InDesign آشنا به اصول برندسازی
 
14. کارشناس مرکز تحقیقات:
کارشناسی ارشد مرتبط با رشته‌های پزشکی یا پیراپزشکی یا پزشک عمومی- ترجیحا مرد، تسلط به مقاله نویسی و زبان انگلیسی و آنالیز داده‌های پژوهشی
 
15. دکترا تخصصی(PHD):
رشته‌های مرتبط با پزشکی یا پیرا پزشکی  و ترجیحا آمار حیاتی
 
متقاضیان استخدام می‌توانند از طریق شماره فکس 22485456 و یا ایمیل [email protected] رزومه‌ کاری و سوابق خود را ارسال نمایند و یا با شماره‌ 23501278 بخش منابع انسانی محک تماس حاصل فرمایند.
 

محک در سالی که پیش رو دارد

 

محک با تبعیت از اصل شفافیت و پاسخگویی، هر فرصتی را برای گردش اطلاعات در خانواده خود و ارائه آن به ذیربطان مغتنم می‌داند. از این رو باید اعلام کنم که سال گذشته از منظر مالی و آمار مربوط به این حوزه برای محک به واسطه تأثیرپذیری از تحرکات اقتصادی جامعه، سال بسیار سخت و دشواری بود اما در این میان به پشتوانه کمک و یاری نیکوکاران در نهایت، منجر به توفیق در عرصه‌های بین‌المللی شد. رسیدن به جایگاه اول جهان و کسب بالاترین امتیاز در هشتمین ممیزی استاندارد بین‌المللی NGO Benchmarkingشرکت بازرسی بین‌المللی SGSدر میان سازمان‌های مردم‌نهاد معتبر در جهان و دریافت جایزه طلا انجمن بین‌المللی مدیریت پروژه (IPMA) برای دومین بار توسط محک نشان از انطباق فعالیت‌های این سازمان با استانداردهای بین‌المللی دارد که این خود حاکی از آن است که کمک‌های نیکوکاران با بهترین روش‌ها به خدمات تبدیل می‌شود چرا که ذره ذره آن برای محک بسیار ارزشمند است.

 

محک جهت تداوم این مسیر تلاش می‌کند تا اقدامات لازم جهت پیش‌بینی وقایع پیش‌رو، نقاط تأثیر‌پذیری از این تغییرات و شناسایی مناسب‌ترین واکنش و در نهایت اتخاذ و اجرای راهکارها را در دستور کار قرار دهد تا روند درمان و حمایت کودکان مبتلا به سرطان کمترین تأثیر را از تغییرات دریافت کند. بر همین اساس برنامه‌ریزی استراتژیک و مدیریت بر مبنای اطلاعات، در مدیریت محک یک ضرورت شناخته می‌شود چرا که برای فعالیت در کلاس جهانی، نگاه سیستمی می‌بایست همواره در سازمان جاری باشد. با این رویه و با تمرکز بخش‌ها و فعالان این سازمان بر هدف و ارزش‌های مشترک، می‌توان ضمن نگهداشت دستاوردهای موجود، به سمت ترسیم و تحقق افق‌های جدید حرکت کرد.

 

در پایان لازم به ذکر است برای پابرجایی در دنیای آینده،نمی‌توانیم با روش‌های گذشته سازمان را اداره کنیم و محک با استفاده از اندوخته‌های خود، در همین روزهای سخت نیز تلاش می‌کند نه تنها به حیات خود ادامه دهد بلکه رشد و توسعه را نیز در دستور کار خود قرار داده است.

 
 
آراسب احمدیان
 

موسسه محک برای فعالیت های فرهنگی، هنری و آموزشی اهمیت بسزایی قائل است. از این رو در بیمارستان محک فضایی برای انجام این نوع فعالیت ها طراحی شده است. شما می توانید از این فضا برای برگزاری : همایش، کنسرت، نمایشگاه آثار هنری،‌کلاس ها و کارگاه های آموزشی،نمایش فیلم، جشن های خاص، مراسم بزرگداشت، جشن های داخلی سازمان ها، سمینار ها،‌ رونمایی کتاب، جشن های مدارس؛ آغاز و پایان سال تحصیلی و ... استفاده کرده و با پرداخت هزینه اجاره این سالن ها، موسسه محک را در راه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان همراهی کنید.


موسسه محک برای فعالیت های فرهنگی، هنری و آموزشی اهمیت بسزایی قائل است. از این رو در بیمارستان محک فضایی برای انجام این نوع فعالیت ها طراحی شده است. شما می توانید از این فضا برای برگزاری : همایش، کنسرت، نمایشگاه آثار هنری،‌کلاس ها و کارگاه های آموزشی،نمایش فیلم، جشن های خاص، مراسم بزرگداشت، جشن های داخلی سازمان ها، سمینار ها،‌ رونمایی کتاب، جشن های مدارس؛ آغاز و پایان سال تحصیلی و ... استفاده کرده و با پرداخت هزینه اجاره این سالن ها، موسسه محک را در راه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان همراهی کنید.

 داشتن قلک‌های محک یکی از قدیمی‌ترین و ساده‌ترین روش‌های کمک به کودکان مبتلا به سرطان است. این قلک‌ها می‌توانند در منزل، محل کار و یا اماکن عمومی مستقر شوند.

 

قلک محک که شما در خانه یا محل کار خود قرار می‌دهید، نشانه عشق‌ورزی و نشانه‌ای از حس انسان‌دوستی شماست. با داشتن قلک محک کمک به کودکان مبتلا به سرطان بسیار آسان می‌شود، چون همواره در کنار شماست. حتی با مبالغ کوچک نیز می‌توانید به آنان کمک کنید. به این ترتیب کمک به محک می‌تواند در برنامه هر روز شما قرار گیرد و مقدمه‌ای برای شروع یک روز پر از عشق و امید باشد. درخواست قلک


چند راه آسان برای ترویج نوع دوستی و توزیع گسترده تر قلک های محک :
با مبالغی که در قلک‌های محک ریخته می‌شود کودکان مبتلا به سرطان بیشتری می‌توانند تحت حمایت محک قرار بگیرند، پس می‌توانید این راه کمک را به دوستان و آشنایان و همه افرادی که با آنها ارتباط دارید هم معرفی کنید:


1-قلک محک را به عزیزانتان هدیه دهید.
2-قلک های رنگی محک هدیه‌ای مناسب برای کودکان تازه متولد شده و پدر و مادر آنها است.
3-به عروس و دامادی که به تازگی زندگی مشترک را آغاز کرده‌اند، قلک محک هدیه دهید تا زندگی خود را با حس خوب  عشق و کمک به همنوع شروع کنند.
4-با رئیس و همکارانتان صحبت کنید و با هماهنگی آنها در هر اتاق یک قلک برای سایر همکارانتان قرار دهید.
5-در هر جایی که حس خوب کمک به همنوع می‌تواند شکوفه دهد، حضور قلک محک را پیشنهاد دهید تا زنجیره کمک به محک ادامه پیدا کند.

اگر شما هم ایده هایی دارید که می تواند منجر به زودتر پر شدن قلک های محک شود آنها را با ما از طریق این لینک به اشتراک بگذارید.