آخرین بروز رسانی اخبار سایت پنجشنبه 6 مهر 1402
 

 

Developed in conjunction with Ext-Joom.com


واحد روانشناسی موسسه محک علاوه بر کودکان خدمات روانشناختی خود را به والدین و خانواده کودکان مبتلا به سرطان ارائه می دهد و این یکی از بخش های عمده و مهم فعالیت بخش روانشناسی است.حمایت روانشناختی
کودکان مبتلا به سرطان و خانواده های آنها نیازمند حمایت همه جانبه هستند و تحقق این امر هدف و رسالت محک است. حمایت روانشناختی یکی از جنبه های این حمایت همه جانبه است.
در هنگام ورود و پذیرش به کلینیک بیمارستان محک کلیه والدین توسط روانشناس مصاحبه شده و حمایت لازم که بطور خلاصه عبارت است از:گوش کردن فعال و درک آنها در موقعیت بحرانی است، انجام می گیرد. در طول مصاحبه اطلاعات و سیر بیماری و هر آنچه که برای والدین و کودک اتفاق افتاده است بررسی شده و کتبا گزارش می‌شود. به علاوه راهنمایی های لازم در مورد چگونگی استفاده از بخش روانشناسی و اتاق بازی و مشاوره به والدین توضیح داده می‌شود.
در طول درمان و اقامت در بیمارستان به کودک و والدینش آموزش های لازم در مورد استفاده از اتاق بازی و جلسات روان درمانی فردی و گروهی داده می‌شود و برای هر یک از والدین برنامه‌ای که جهت بهبودی آنهاست طراحی و اجرا می‌شود که عبارت است از : مشاوره حمایتی، شناختی، رفتاری، التقاطی، و مداخله در بحران.پس از رفتن از بیمارستان جلسات مشاوره و درمان برای والدین ادامه دارد و برای کودک نیز روش های رفتاری  ارایه می‌شود.

 

هنر/کار درمانی

یکی از خدمات روانشناسی محک به خانواده ها هنر/کار درمانی است. هنر/کار درمانی روشی است که در آن با خلق یا مشاهده یک اثر هنری از طریق دریافت و بیان احساسات شخص برای کمک به او استفاده می شود و یا اینکه از طریق آموزش و انجام یک کار یا مهارت باعث می شود که استرس ناشی از بیماری خود یا عزیزان که تغییرات ناخوشایندی در سبک زندگی افراد ایجاد می کند کاهش یافته و بر بدن و روح افراد تاثیرات مثبت فراوانی می‌گذارد . هنر/کار درمانی به افراد کمک می کند تا با استرس و آسیب های ناشی از بیماری به صورت مناسب مقابله کنند . در این راه امکان اظهار وجود برای همه میسر است و چیزی نیست که فقط در اختیار افرادی باشد که از موهبت هنر و یا استعداد انجام کار یا مهارت خاصی برخوردارند. یکی از برنامه های ما در این بخش هنر درمانی است که برای آشنایی بیشتر شما تعریف مختصری از آن ارائه می‌شود.
هنر درمانی عبارت است از بکارگیری ابزار هنری مختلف که افراد بتواند از طریق آن اظهار وجود کنند تا با مسائل و نگرانی هایی که آنها را به محیط درمانی کشانده کنار بیاید و این فرآیند بین روانشناسان و خانواده های تحت حمایت مشترک است. مانند مجموعه آموزش کاردستی (بعنوان کاردرمانی) به والدین و نوجوانان در مرکز دارآباد و مراکز رفاهی محک.یکی از دیگر از فعالیت های بخش روانشناسی برای خانواده ها خدمات مشاوره است.


مشاوره فردی

در مشاوره فردی که یک رابطه دو نفره است کودک مبتلا به سرطان و یا افراد خانواده وی مشکلاتی را که از آنها رنج می برند و شخصاً قادر به حل کردن آن نمی باشند را مطرح نموده و مشاوران محک با توجه به تجربه علمی و صلاحیت حرفه ای خود به آنها کمک می کنند تا به حل مشکلاتشان پرداخته و با مسائل سازگاری بیشتری پید ا کند. این مساله در سلامت روانی کودکان مبتلا به سرطان اثر داشته و در سلامت جسمی آنها نیز موثر است. همچنین در مورد خانواده ها نیز در آرامش روحی و استقامت آنها در برابر شرایط موثر است و باعث می شود بتوانند حمایت روحی بیشتری نیزنسبت به کودکان خود داشته باشند. مشاوره فردی در محک شامل مواردی چون: مشاوره حمایتی،‌ مشاوره شناختی،‌ مشاوره رفتاری،‌ مشاوره التقاطی، و مداخله در بحران است.

 

 

مشاوره گروهی
در گروه های رویارویی یک مشاور و یک دستیار با چند نفر از والدین که تعداد آنها از 8 نفر بیشتر نیست در یک زمان و یک مکان مشخصی گر د هم آمده و در خصوص مطلب مشخصی اظهار نظر نموده و بحث می نمایند و راه حل هایی که هر کدام در جهت کنترل مهارت های زندگی کسب نموده اند بیان می نمایند سپس با کمک روانشناس مسائل بررسی و جهت داده می شوند تا والدین بتوانند در مورد مشکلات خود بهتر وموثرتر عمل نمایند و برهم دیگر تاثیر متقابل بگذارند . سپس نتیجه نهائی گرفته شده اعلام و ثبت خواهد شد. در مشاوره گروهی مداخله در بحران،‌ارتقاء بهداشت روانی و آموزش افراد مد نظر است. مشاوره گروهی بسیار موثر و مورد توجه والدین کودکان تحت حمایت محک می باشد. در مشاوره گروهی مداخله در بحران، ارتقا بهداشت روانی و آموزش مد نظر است.

 

مشاوره تلفنی
برای والدینی انجام می‌شود که نمی‌توانند مراجعه حضوری داشته باشند یا از بیمارستان های تحت پوشش محک ارجاع می‌شوند و یا همچنین والدینی که پس از سوگ و از دست دادن نیاز به حمایت روحی دارند.
از دیگر فعالیت های بخش برگزاری کارگاه های آموزشی همچون موارد ذیل است:

    کارگاه ارتباط با کودک
    کارگاه برای نیروهای داوطلب مددکاری
    کارگاه برای نیروهای داوطلب روانشناسی
    کارگاه آموزشی برای انجمن والدین
    کارگاه آموزشی برای کلیه کارکنان محک که در ارتباط با کودکان بیمار و والدین می با شند .