آخرین بروز رسانی اخبار سایت چهارشنبه 20 دی 1402
 

 

سرطان چیست؟

هر قسمت از بدن انسان از تعداد معینی سلول‌های آن قسمت تشکیل شده است. مرتباً سلول‌های کهنه از بین می‌روند و سلول‌های جدید به دنیا می‌آیند. گاهی اوقات سلول‌های کهنه نمی‌خواهند جای خود را به سلول‌های جدید بدهند ولی سلول‌های جدید مدام زیاد می‌شوند. در نتیجه در آن قسمت بدن تعداد زیادی سلول به وجود می‌آیند و توده‌ای را تشکیل می‌دهند که به این توده سرطان می‌گویند.

چه تعداد کودک مثل من مبتلا به سرطان می‌شوند؟
در هر 100 هزار کودک در دنیا 166 کودک مبتلا به سرطان هستند.

آیا در زمان درمان موهایم می ریزد؟ آیا موهایم دوباره در می‌آید؟
در بیشتر مواقع موها می‌ریزند. ریختن مو کاملا به واکنش بدن نسبت به داروها بستگی دارد. بعضی از کودکان در همان ابتدای درمان و بعضی دیگر به تدریج موهایشان می‌ریزد ولی پس از اینکه درمان قطع شد،‌ موها کاملاً رشد می‌کند و حتی پر پشت‌تر و زیباتر از موهای قبلی می‌شود.

بعد از شیمی درمانی چه حالتی به من دست می دهد؟
ریختن مو یکی از عوارض موقت شیمی درمانی است. ممکن است بعد از شیمی درمانی حالت استفراغ داشته باشی و یا خسته، بی حال یا کمی نگران باشی و حالت های دیگری که همه آنها فقط به خاطر داروها است و پس از مدتی از بین می رود.

آیا زمان درمان می توانم به مدرسه بروم؟
با اجازه پزشک معالج می‌توانی به مدرسه بروی و باید سعی کنی مسائل بهداشتی را به خوبی رعایت کنی تا مریض نشوی.

چرا من بیمار شدم؟
نباید فکر کنی تو بچه بدی بودی و یا تو و پدر و مادرت کار بدی کردید که به این بیماری مبتلا شدی. هر فردی در طول زندگی به بیماری های مختلفی مثل سرماخوردگی، مسمومیت، بیماری قلبی و ... مبتلا می شود که سرطان هم یکی از آنها است.

 

ارسال این صفحه برای دوستان