آخرین بروز رسانی اخبار سایت چهارشنبه 28 دی 1401
 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

  

 

 

 

  

 
 

گفتگو با «زانکو»، یکی از فرزندان بهبودیافته محک و ساکن شهر مریوان:

با نگاه مثبت به زندگی، سرطان را شکست دادم

«تا به حال با خودتان فکر کردید سرطان چه شکلی است؟ یا اینکه بعد از شنیدن این واژه در راهروهای بیمارستان و با خبر شدن از ابتلا به آن چه واکنشی نشان خواهید داد؟» این جملات آغازین گفتگوی «زانکو» کودک بهبودیافته محک است که این روزها در رشته روانشناسی تحصیل می‌کند. او در 14 سالگی به سرطان مبتلا شد و آن روزها برای اولین بار نام مؤسسه خیریه محک را شنید. زانکو و خانواده‌اش در ابتدای مواجهه با این بیماری شروع به انکار آن کردند و برای درمان پیشقدم نشدند اما بعد از مدت کوتاهی به محک آمدند و با کمک مددکاران اجتماعی و روانشناسان باور کردند، سرطان آنقدرها هم ترسناک نیست.»

 

زانکو 25 ساله و اهل شهر مریوان در استان کردستان است. این روزها برای کنکور کارشناسی ارشد رشته روانشناسی آماده می‌شود و دغدغه‌های بسیاری برای آینده دارد. او با کمی تأمل به گذشته بر می‌گردد. به روزهایی که توانست با واژه سرطان کنار بیاید. او می‌گوید: «6 ماه بود که شیمی درمانی می‌شدم و دچار افسردگی شدید شده بودم. فکر می‌کردم زندگی‌ام تمام شده و باید منتظر معجزه بایستم. غافل از آنکه معجزه در وجود خود انسان است. روزی یکی از روانشناسان محک کنارم نشست و از اتاق بازی برایم تعریف کرد. هیجان‌زده شدم و با پا گذاشتن به اتاق بازی بیماری‌ام را برای لحظاتی فراموش کردم. از آن به بعد در راهروهای بیمارستان با سایر کودکان بستری ارتباط برقرار کردم و گاهی با روانشناسان برای روحیه دادن به آنها همراه می‌شدم و آنجا بود که به رشته تحصیلی امروزم علاقه‌مند شدم.»

 

فرزند بهبودیافته محک، بعد از مدت کوتاهی در محک دوستان زیادی پیدا کرد. دوستانی که با همراهی‌شان توانست روزهای سخت درمان سرطان را پشت سر بگذارد. او ادامه می‌دهد: «هر روز با انرژی بیشتری از خواب بیدار می‌شدم و با خودم می‌گفتم حتما سلامتی‌ام را به دست خواهم آورد. تا اینکه پس از 2 سال مبارزه با سرطان خبر بهبودی‌ام را شنیدم.»

 

زانکو می‌گوید: «خبر بهبودی بهترین خبری است که در راهروهای هر بیمارستانی رد و بدل می‌شود. لبخندی که پس از شنیدن این خبر روی لبان کودکان محک و خانواده‌هایشان نقش می‌بندد هم زیباترین تصویر زندگیست.» او هم مانند تمامی بیمارانی که خبر بهبودی‌شان را می‌شنوند، این لحظه به یاد ماندنی را تجربه کرده است. او آموخته‌های زیادی در مسیر مبارزه با سرطان دارد که آنها را به ما نیز می‌آموزد :«من از سرطان آموختم که باید مشکلات زندگی را کوچک دید و از هیچکدامشان نباید ترسید. نگاه مثبت و قدرتمند در زندگی هر اتفاق بد را تبدیل به یک گذرگاه برای رسیدن به روزهای بهتر می‌کند.»

 

زانکو گاهی برای آزمایش‌های دوره‌ای به محک سر می‌زند. وقتی با مادرها و پدرهای نگران رو به رو می‌شود یک بار دیگر قصه بهبودی‌اش را برای آنها تعریف می‌کند و همراه با روانشناسان و مددکاران اجتماعی محک به آنها یادآوری می‌کند که «سرطان پایان کودکی و زندگی نیست.»

 

از ابتدای تأسیس محک تاکنون بیش از 6500 کودک مبتلا به سرطان در سراسر ایران بهبودیافتند که از این تعداد 174 کودک ساکن استان کردستان هستند. 7 دی ماه روز تولد کیانا دختر سعیده قدس بنیان‌گذار محک، که خود بهبودیافته از سرطان است، در تقویم محک با عنوان روز کودکان بهبودیافته ثبت شده است. این مؤسسه قدردان تمامی نیکوکارانی است که با استمرار مشارکت خود در تأمین هزینه دارو و درمان کودکان مبتلا به سرطان آنها را تا رسیدن به قله سلامتی همراهی می‌کنند. به امید روزی که شاهد بهبودی تمامی کودکان مبتلا به سرطان سرزمین‌مان باشیم.

 

به نقل از خبرگزاری کُردی‌تودی (خبرگزاری رسمی استان کردستان)

 

http://kurdtoday.ir/news/34738/

ارسال این صفحه برای دوستان