آخرین بروز رسانی اخبار سایت دوشنبه 28 شهریور 1401
 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

  

 

 

 

  

 
 

هر فردی که گذرش به بیمارستان بیافتد می‌داند که روز و شب‌هایش به کُندی می‌گذرد و هر ساعت آن برایش اندازه یک سال است. 

وقتی که بیمار کودک باشد، شرایط سخت‌تر می‌شود و صحبت کم طاقتی آنها و نگاه‌های نگران پدر و مادر به میان می‌آید. برای همین است که واحد خدمات حمایتی محک تلاش می‌کند تا روزهای تقویم و مناسبت‌های سال برای شادی کودکان مبتلا به سرطان رنگ و جلای دیگری داشته باشد؛ شب یلدا یکی از همان مناسبت‌هاست که تلاش می‌شود حال و هوای آن مهمان اتاق‌های بستری و اقامتگاه‌ها شود.

واحد خدمات حمایتی محک به کمک داوطلبان، چند روز مانده به یلدا، در تب و تاب برگزاری مراسمی شدند تا یک دقیقه بیشتر با هم بودن را جشن بگیرند. گروه‌ هنری داوطلب دکور سفره یلدا و بادکنک‌آرایی را به عهده گرفتند تا کودکانی که شب یلدا را در بیمارستان و اقامتگاه می‌گذرانند شادمانه‌تر فرآيند درمان را طي کنند و آرزويشان از بودن يا نبودن، به چگونه زيستن در آينده تغيير کند.

 

بفرمایید ننه سرما

یلدای امسال در محک به بلندی اولین شب زمستان بود؛ داستانش از 10 صبح شروع شد و تا 8 شب ادامه داشت. کودکانی که از چند روز قبل با دیدن درختی با شکوفه‌های نورانی و میوه‌های شیشه‌ای انار متوجه حال و هوای متفاوت این روزها شده بودند، با دیدن تابلوی بزرگی که حکایت از فصل زمستان داشت، به وجد آمدند. آنها ژست‌های کودکانه خود را با پایه سرم و دست‌های آنژوکت‌دار همراه کردند تا عکس‌هایی ثبت کنند برای یادآوری این روز شاد؛ یکی از بچه‌ها عکس تکی می‌خواست و دیگری دوست داشت پدر و مادرش هم در عکس باشد. یکی از «ننه سرما» که با ابروی پنبه‌ای و چادر رنگی، لبخند می‌زد دعوت کرد کنارش بایستد و دیگری طرح هندوانه را بر صورتش گرفت تا خنده‌اش را هم یلدایی کند و آن یکی تفنگش را در دست گرفت و مانند گانگسترها ایستاد. همه لبخند می‌زدند تا لحظه‌هایشان به شیرینی ماندگار شود.

 

فالشان به سلامتی

یلدا با فال حافظ عجین شده است و همین باعث شد «بانوی زمستانی» محک فال‌های حافظ را که در شیشه‌های کوچکی قرار داشت به تک‌تک اتاق‌های بیمارستان برساند. نیت مادرها یکسان بود؛ سلامتی. کودکان نیز هر کدام، آرزویی را به فال حافظ‌شان گره زدند و به امید فردایی شاد، لبخند زدند. داوطلبان که با ساز و آواز «بانوی زمستانی» را همراهی می‌کردند، بسته‌های آجیل و انار و شیرینی را به کودکان و مادرهایشان اهدا می‌کردند تا آنها نیز یلدایشان را، خوشمزه به پایان برسانند.

 

یلدا به رنگ اقوام مختلف

یلدا در اقامتگاه‌های محک نیز جریان داشت. فضایی که با بادکنک‌های رنگی آراسته شده بود، حکایت از یک شب شاد داشت. شبی که در آن حسام، فرزند 16 ساله محک با خواندن آهنگ ترکی همه را هیجان‌زده کرد و «محمد» فال حافظ داوطلبان و پرسنل اقامتگاه را گرفت. ساکنان اقامتگاه محک در این شب، بار دیگر خانواده‌ای از اقوام مختلف تشکیل دادند تا ثابت کنند در محک همه یک خانواده‌اند.

جشن یلدا در اقامتگاه ستارخان هم برپا بود؛ اقامتگاهی که مخصوص کودکانی است که عمل پیوند سلو‌ل‌های بنیادی خون‌ساز انجام دادند و برای ادامه درمان، به محلی ایزوله نیاز دارند. داوطلبان محک شادی جشن یلدا را با سفره یلدا و گروه موسیقی مهمان این اقامتگاه نیز کردند.

 

به امید طلوع صبح سلامتی

محک همواره تلاش می‌کند تا با برگزاری جشن‌ها و برنامه‌های در سال، شادی را مهمان روزهای سخت درمان کودکان مبتلا به سرطان سازد؛ تلاشی که جز با همراهی نیکوکاران به ثمر نمی‌رسد. امیدواریم صبح سلامتی هر چه زودتر برای کودکان محک طلوع کند و سرطان از دنیای رنگی‌شان رخت بندد و جهان برای همیشه، با این بیماری خداحافظی کند.

 

به نقل از خبرگزاری مهر

 
 
ارسال این صفحه برای دوستان