آخرین بروز رسانی اخبار سایت چهارشنبه 20 دی 1402
 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

  

 

 

 

  

 
 

Developed in conjunction with Ext-Joom.com


بنیانگذار و هیئت امناء محک از ابتدای تأسیس محک در فکر احداث بیمارستانی برای ارائه خدمات ویژه به کودکان تحت پوشش خود بودند. نخستین گام‌های احداث بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان محک در سال 1376با خرید زمینی به مساحت 4400 متر مربع از سازمان زمین شهری برداشته شد و عملیات احداث این مجموعه با کمک‌های مالی فرد نیکوکاری که خود نیز به دلیل بیماری همسرشان با مشکلات بیماران آشنا بود، از سال 1378 آغاز شد و به سرعت ادامه یافت. در سال 1380 بخش عمده عملیات ساختمانی به پایان رسید و تجهیز و راه اندازی بیمارستان محک در دستور کار قرار گرفت. این مجموعه با زیربنای در حدود 18000 متر مربع که ظرفیت بستری 100 بیمار همراه یکی از والدین را دارد از فروردین 1386 فعالیت خود را آغاز نموده است.

بیمارستان محک یک مرکز فوق تخصصی برای درمان و پژوهش علمی در زمینه سرطان کودکان در منطقه خاورمیانه است که حاصل مشارکت بزرگ مردمی در ایران است.


بخش‌های این بیمارستان شامل:


این مجتمع شامل بخش‌های بستری، اورژانس، اتاق عمل، آنکولوژی، هماتولوژی، ICU، شیمی درمانی و رادیوتراپی، کلینیک‌های دندانپزشکی، روانشناسی، قلب، کودکان، و همچنین بخش‌های پاراکلینیکی، همچون خدمات تشخیصی از جمله سی تی اسکن، رادیولوژی، ام آر آی و همچنین آزمایشگاه‌های بیوشیمی، میکروبیولوژی و هماتولوژی، فیزیوتراپی، آب درمانی و... است. همچنین این مجموعه دارای فضاهای رفاهی و تفریحی همچون استخر، اتاق بازی کودکان، کتابخانه، مجتمع تجاری، و سالن آمفی تأتر است. تجهیز این مجتمع به یاری حامیانی که هزینه ساخت و تجهیز بخش های مختلف را پرداخت نموده اند، خدمات این بیمارستان برای کودکان مبتلا به سرطان که تحت حمایت محک می باشند متناسب با درصد حمایتی آنها رایگان است. همچنین بخش‌های اورژانس، تصویر برداری، MRI، سی تی اسکن، رادیولوژی، سونوگرافی، رادیوتراپی و آزمایشگاه‌های تخصصی  محک درکنار خدمت رسانی به کودکان مبتلا به سرطان آماده پذیرش کلیه بیماران (با قرارداد بیمه) می‌باشد. بدیهی است هزینه‌های دریافتی از این عزیزان بابت خدمات درمانی ارائه شده، صرف دارو و درمان کودکان تحت حمایت محک خواهد شد.

شرایط پذیرش بیمار:

هر کودک زیر 16 سال که مبتلا به یکی از انواع سرطان است پس از طی مراحل تشخیصی و تشکیل پرونده، تحت حمایت محک قرار گرفته و می‌تواند از خدمات درمانی که در بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان محک ارائه می‌گردد استفاده نماید. پس از انجام پذیرش و معاینات اولیه کودک در یکی از بخش‌ها که دارای اتاق‌های اختصاصی با کلیه امکانات رفاهی است همراه یکی از والدین بستری شده و یا بطور سرپایی درمان را آغاز می‌کند. 
با توجه به اینکه بیمارستان محک متشکل از قسمت‌های تخصصی درمان سرطان است 
هر کودک پس از تشکیل پرونده می‌تواند تمام فرآیند درمان و امور مربوط به آن را در  زیر یک سقف به پایان برساند.
برای اینکه کودک و خانواده او بتواند مراحل درمان را با سهولت و امید بیشتر طی نمایند، محک خدمات و سرویس‌های ویژه‌ای شامل موارد ذیل را برای این کودکان در نظر گرفته است:

1- استفاده از اساتید و پزشکان و پرستاران زبده
2- استفاده از نیروهای موظف و داوطلب که در زمینه ارتباط با کودکان آموزش‌های ویژه‌ای دیده‌اند.
3- حضور روانشناس و مددکار مقیم بخش برای ارائه مشاوره به کودکان و خانواده آنها
4- راه اندازی اتاق بازی در هر بخش به همراه روانشناس مقیم، جوانان و مربیان داوطلب
5- تشکیل کلاس‌های آموزشی برای والدین کودکان مبتلا به سرطان
6- فراهم نمودن محیط آرام و شاد مناسب کودکان و تغذیه مناسب برای آنها